Problemy jelitowe

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
cbias
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 9 kwie 2017, o 22:04

Problemy jelitowe

Post autor: cbias »

Dzień dobry,
Moje problemy z jelitami zaczęły się jakieś pół roku temu w okresie wakacyjnym (przerwa na studiach - także problemy związane ze stresem odpadają). Wszystko zaczęło się od tygodnia bardzo obfitych, cuchnących gazów. Następnie przez kolejny tydzień pojawiły się poranne biegunki z silnym parciem na stolec. Później biegunka się zmniejszyła, ale doszły nowe objawy tj. wzdęcia i jakby podwójne odbijanie. Zwróciłem się do lekarza pierwszego kontaktu. Zlecił badanie kału. Niestety czas dostarczenia stolca (wczesny poranek) nie odpowiada moim normom wypróżniania się, więc stolec był niejako wymuszony, mało obfity i bardzo gęsty. Wynik krwi utajonej był ujemny, podobnie jak pasożytów. W ogólnym obrazie stolca z tego co pamiętam obecna była skrobia i tłuszcz. Leukocyty 2-3 w pw, odczyn kwaśny. Zlecone badanie było jednorazowe. Dostałem Lactostad + jakiś dodatkowy lek dostępny bez recepty na bazie ziół. Podczas całego tego okresu nie odczuwałem żadnego bólu brzucha, jedynie lekki dyskomfort, głównie popołudniami skrajnie z lewej strony, spowodowany prawdopodobnie wzdęciami. Nadszedł czas zjazdów, moje dolegliwości może nie ustąpiły, ale ustabilizowały się na obecnym poziomie, to znaczy: W chwili obecnej stolec jest przez większość czasu dobrze uformowany (nie jest zwężony, ani ołówkowaty), ale zewnętrzna jego część jest dość luźna, na papierze toaletowym przypomina stolec biegunkowy. Czasami zdarza się stolec papkowaty lub częściowo biegunkowy. Czasem występuje również dość gęsty, jakby kleisty. W tym ostatnim przypadku, gdy stolec "trochę poleży w środku" mogę zauważyć na nim ciemniejsze paski (czasem wzdłuż, czasami wygląda jak zebra), nie są to czarne miejsca, lecz widocznie ciemniejsze. Zazwyczaj ciemniejsze elementy widoczne są w pierwszej części wypróżnienia. Inne objawy czyli podwójne odbijanie, czy też wzdęcia praktycznie już nie występują. Jedynie rano, po przebudzeniu oddaję sporą ilość gazów. W nocy objawy w ogóle nie występowały. Stolec jest i miał normalną barwę, ból brzucha nie występuje (może z 2-3 razy w ciągu tego czasu doskwierał mi ból z lewej strony). Ważę 75 kg przy 187 cm wzrostu i pomimo młodego wieku waga utrzymuje się na tym poziomie od kilku lat. Nie zanotowałem też wzrostu/spadku apetytu. Latem w momencie pojawienia się objawów prowadzę aktywny tryb życia. Problemem być może dość spora ilość słodyczy, czy też typowo polskie, dość tłuste posiłki, lecz nie zmieniałem swojej diety w okresie pojawienia się objawów. Czym mogą być spowodowane takie reakcje jelit? Czy konieczna jest wizyta u gastrologa (niestety prywatnie i pewnie na jednej się nie skończy), czy może należy zmienić dietę i zastosować jakieś ogólnodostępne specyfiki?
Pozdrawiam
dimedicus

Re: Problemy jelitowe

Post autor: dimedicus »

Proponuję na początek dietę lekkostrawną oraz reżim żywieniowy(wszystko w dziale diet)
Wykonać badanie stolca 3 x w odstępach jednodniowych.Oraz badanie na krew utajoną w stolcu.
W leczeniu wdrożyć synbiotyki(przez 4 tygodnie) Leki poprawiające perystaltykę jelit,dodatkowo można pić siemię lniane.Jak będą wyniki zobaczymy co dalej.
cbias
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 9 kwie 2017, o 22:04

Re: Problemy jelitowe

Post autor: cbias »

Odebrałem wyniki badań. Wszystkie trzy są bardzo podobne.

Barwa - brązowa
Konsystencja - papkowata
Woń - swoista
Odczyn - 7,5
Krew - ujemny/test
Śluz - nie wykryto
Ropa - nie wykryto
Krople tłuszczu - pojedyncze
Kryształy kwasów tłuszczowych - dość liczne
komórki roślinne - pojedyncze
Kał - pasożyty - nie wykryto
Włókna mięsne - liczne
dimedicus

Re: Problemy jelitowe

Post autor: dimedicus »

Wyniki wskazują na zaburzenia wchłaniania i zaburzenia trawienia
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post