Wpływ ćwiczeń fizycznych na zespół obturacyjnego bezdechu se

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
Asystentka

Wpływ ćwiczeń fizycznych na zespół obturacyjnego bezdechu se

Post autor: Asystentka »

Wpływ ćwiczeń fizycznych na zespół obturacyjnego bezdechu sennego
Opracował: dr n. med. Filip Mejza
Omówienie artykułu: Aiello K.D., Caughey W.G., Nelluri B., Sharma A., Mookadam F., Mookadam M.: Effect of exercise training on sleep apnea: A systematic review and meta-analysis. Respir. Med., 2016; 116: 85–92
Wpływ ćwiczeń fizycznych na zespół obturacyjnego bezdechu sennego

Obturacyjny bezdech senny (OBS) jest chorobą społeczną. Częstość jego występowania tradycyjnie szacuje się na 5–10% w przypadku mężczyzn i 3-4% w przypadku kobiet, ale ostatnie badania (badanie Hypnolaus) wskazują, że OBS może dotyczyć nawet połowy mężczyzn po 40. roku życia!
Większość chorych pozostaje niezdiagnozowana, a nie wszyscy z rozpoznanym OBS mogą lub chcą być leczeni za pomocą CPAP. Biorąc pod uwagę olbrzymie negatywne konsekwencje OBS dla zdrowia jednostki i społeczeństwa, kwestia skuteczności prostych metod behawioralnych w leczeniu OBS ma kluczowe znaczenie. Chorym często zalecamy zwiększenie aktywności fizycznej jako część zmiany stylu życia. Z jednej strony sprzyja to redukcji masy ciała (która jest skuteczną metodą prowadzącą do zmniejszenia nasilenia OBS), z drugiej – prowadzi do innych korzystnych zmian w organizmie, m.in. w układzie krążenia. Autorzy omawianej pracy postanowili odpowiedzieć na pytanie, czy trening ma korzystne działanie u chorych na OBS niezależnie od wpływu na zmniejszenie masy ciała.

Omawiane badanie to przegląd systematyczny z metaanalizą badań oceniających trening fizyczny jako jedyną metodę leczenia u chorych na OBS.

Analizą objęto 8 badań, w których uczestniczyło 182 chorych. Do analizy kwalifikowano badania prowadzone u chorych z potwierdzonym polisomnograficznie rozpoznaniem OBS (definiowanym jako AHI >5/godzinę snu), u których stosowano trwającą co najmniej 2 miesiące interwencję obejmującą trening fizyczny prowadzony przez ≥2 miesiące, ≥2 x /tydzień przez ≥30 minut. Jakość badań pierwotnych była słaba lub średnia (w skali Jadada 3 badania miały tylko 1 punkt, 3 – 3 punkty, 1 – 4 punkty). Warto podkreślić, że w żadnym z badań pierwotnych interwencja nie wpłynęła znamiennie na wskaźnik masy ciała (body mass index – BMI). W porównaniu z grupą kontrolną, w grupie ćwiczącej stwierdzono:

istotne statystycznie zmniejszenie AHI: niestandaryzowana średnia różnica (unstandardized mean difference – USMD) -0,536 (95% CI: -0,865–-0, 206); ryzyko względne dla zmniejszenia AHI o 4/h wynosiło 7,294 (95% CI: 4,072–13,065); metaanaliza 7 badań
istotne statystycznie zmniejszenie nasilenia senności dziennej w skali Epworth: USMD -1,246 (95% CI: -2,397–-0,0953); metaanaliza 4 badań
brak istotnego statystycznie wpływu na BMI (USMD -0,0473 [95%CI: -0,0375 – 0,280 ); metaanaliza 4 badań.

Wyniki były jednorodne – korzystny wpływ ćwiczeń na nasilenie OBS stwierdzono we wszystkich badaniach pierwotnych, aczkolwiek tylko w 2 z nich efekt ten był znamienny.

Pomimo zastrzeżeń dotyczących jakości ocenianych badań pierwotnych wyniki wskazują niewątpliwie na korzystne działanie ćwiczeń fizycznych u chorych na OBS. Nie oceniano dokładnych parametrów antropometrycznych, zatem nie można wykluczyć, że efekt był związany z redukcją tkanki tłuszczowej na szyi. Wpływ ćwiczeń fizycznych u chorych na OBS jest korzystny, niezależnie od mechanizmu. Jest to metoda, którą powinno się zalecać wszystkim pacjentom, których stan zdrowia na to pozwala. Warto również wspomnieć, że nawet u chorych leczonych CPAP interwencje behawioralne, w tym ćwiczenia fizyczne, mają korzystny efekt i warto zachęcać chorych do ich wykonywania.
źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post