RZS a śródmiąższowe choroby płuc

Choroby reumatyczne, zwyrodnienia układu kostno-stawowego, stany zapalnymi tkanki łącznej, rozpoznanie, leczenie oraz zapobieganie.
Asystentka

RZS a śródmiąższowe choroby płuc

Post autor: Asystentka »

Śródmiąższowa choroba płuc w przebiegu chorób tkanki łącznej stanowi duże wyzwanie diagnostyczne i terapeutyczne dla reumatologa – mówi dr Bogdan Batko, ordynator Oddziału Reumatologii Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla w Krakowie. - Obniżenie DLCO< 54% wartości należnej jest istotnym czynnikiem predykcyjnym progresji włóknienia płuc u chorych na RZS.
Układowy charakter większości chorób reumatycznych przejawia się wieloma zmianami w narządach wewnętrznych, w tym płuc. Zajęcie płuc w chorobach reumatycznych może dotyczyć górnych dróg oddechowych, dolnych dróg oddechowych, miąższu płucnego, naczyń płucnych, opłucnej i mięśni oddechowych. Chory może mieć jednocześnie kilka typów zaburzeń w układzie oddechowym. Mogą one wyprzedzać inne charakterystyczne objawy reumatyczne, co stanowi przyczynę trudności diagnostycznych.
Śródmiąższowe choroby płuc, to grupa niejednorodnych schorzeń o różnicowanym obrazie klinicznym, które mogą współistnieć z RZS lub być indukowane leczeniem RZS. W większości przypadków etiologia zmian śródmiąższowych jest jednak nieznana. Z punktu widzenia reumatologa, podstawowe znaczenie ma, czy zmiany śródmiąższowe są spowodowane układową choroba tkanki łącznej, czy indukowane są stosowanym leczeniem? Często przypadkowe stwierdzenie zmian bezobjawowych w tkance płucnej może prowadzić do niewydolności oddechowej. Dlatego w diagnostyce różnicowej należy wykluczyć inne choroby płuc, które mogą dawać podobny obraz kliniczny, jak w przypadku choroby śródmiąższowej lub wynikający z zakażeń.

Stosowane leki w leczeniu chorób tkanki łącznej mogą wiązać się z występowaniem zmian śródmiąższowych płuc, dotyczy to zarówno leków syntetycznych, jak i leków biologicznych. Niejasne jest, czy wczesna farmakoterapia zwiększa ryzyko śródmiąższowych chorób płuc, brak jest zaleceń i rekomendacji w leczeniu tej populacji chorych. Badania wykazują, że u co piątego pacjenta z reumatoidalnym zapaleniem stawów może dojść do rozwinięcia śródmiąższowych zmian płuc. HRCT pozwala wykryć wczesną chorobę śródmiąższową u 1/3 chorych z prawidłowym RTG klatki piersiowej. Na podstawie objawów klinicznych i klasycznego badania RTG klatki piersiowej zajęcie układu oddechowego stwierdza się u 20% chorych z RZS, u 30-50% jest rozpoznawane w obrazie HRCT, a w badaniach autopsyjnych u 70% pacjentów. Śródmiąższowa choroba płuc jest główną przyczyną zgonów chorych z twardziną układową i jedną z najczęstszych przyczyn zgonów pacjentów z: reumatoidalnym zapaleniem stawów, zapaleniem skórno- i wielomięśniowym, mieszaną chorobą tkanki łącznej. Mediana przeżycia u nieleczonych pacjentów z reumatoidalnym zapaleniem stawów i śródmiąższową chorobą płuc wynosi około trzech lata.

Śródmiąższowe choroby płuc w RZS
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post