Czy używanie telefonów komórkowych przez ciężarne powoduje z

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
Asystentka

Czy używanie telefonów komórkowych przez ciężarne powoduje z

Post autor: Asystentka »

Czy używanie telefonów komórkowych przez ciężarne powoduje zaburzenia behawioralne u ich dzieci?
Wyniki badania opublikowanego na stronie „Environment International” są zaskakujące: wraz z częstością używania telefonów komórkowych przez kobiety w ciąży rośnie odsetek występowania zaburzeń behawioralnych (głównie nadaktywność/deficyt uwagi) u ich dzieci.

Badacze zgromadzili dane dotyczące 83 884 par kobiet i ich dzieci w okresie od 1996 do 2008 roku. Grupa badana składała się z 5 kohort z Danii, Korei, Holandii, Norwegii i Hiszpanii, przy czym w przypadku 3 kohort materiał gromadzono prospektywnie, zaś w pozostałych 2 – retrospektywnie.

Intensywność korzystania z telefonu komórkowego określono na podstawie informacji składanych przez badane kobiety na małą, umiarkowaną lub dużą, biorąc pod uwagę częstość rozmów lub ogólny czas używania telefonu w ciągu dnia.

Problemy behawioralne u dzieci w wieku 5–7 lat oceniały same matki za pomocą kwestionariusza lub listy kontrolnej, zaś kwalifikację do poszczególnych kategorii dokonali autorzy badania.

Ogólnie 38,8% matek (pochodzących głównie z duńskiej kohorty z lat 1996-2002) nie korzystało w ciąży z telefonów komórkowych, a u ich dzieci stwierdzono najniższą częstość występowania zaburzeń behawioralnych.

Zaobserwowano wzrastające ryzyko występowania zaburzeń u dzieci wraz z częstością stosowania telefonów komórkowych (dla nadaktywności/deficytu uwagi, iloraz szans [odds ratio – OR]: 1,11; 95% przedział ufności [confidence interval –CI]: 1,01–1,22, oraz OR: 1,28; 95% CI 1,12-1,48, odpowiednio dla dzieci matek z umiarkowanym i intensywnym używaniem telefonu komórkowego).

Zależność to była względnie stała w każdej z badanych kohort, jak również przy porównaniu danych z grup badanych prospektywnie i retrospektywnie.

Badacze we wniosku końcowym stwierdzają, że korzystanie z telefonu komórkowego przez kobiety w ciąży może mieć wpływ na występowanie zaburzeń behawioralnych, szczególnie nadaktywności/deficytu uwagi, u ich potomstwa. Jednocześnie dodają, że mimo uwzględnienia wielu czynników zakłócających nie można postulować istnienia związku przyczynowo-skutkowego.

Główna autorka badania stwierdza, że na podstawie wyników badania nie doradza kobietom w ciąży rezygnacji z telefonu komórkowego, gdyż nieznany jest mechanizm biologiczny, który wskutek radiacji urządzenia prowadziłby w okresie prenatalnym do wystąpienia zaburzeń behawioralnych w dzieciństwie.

Istnieje prawdopodobieństwo, że częstość korzystania w telefonu komórkowego jest odbiciem stylu życia, nawyków i samej osobowości matek – czynników, które mogą się przyczyniać do rozwoju zaburzeń behawioralnych u ich dzieci.

źródło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post