Czym się różnią aparaty stałe od ruchomych i które są lepsze

Choroby, leczenie zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej, tkanek jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego.
Asystentka

Czym się różnią aparaty stałe od ruchomych i które są lepsze

Post autor: Asystentka »

Współczesne leczenie ortodontyczne wymaga stosowania zarówno aparatów stałych, czyli na stałe umocowanych na wszystkich zębach (ryc. 1), składających się z zamków i pierścieni (przymocowanych klejem do zębów), do których przymocowany jest drut wywierający określoną siłę na zęby, jak i aparatów ruchomych, czyli wyjmowanych z ust pacjenta (ryc. 2).

Warto podkreślić, iż aparaty ruchome mogą pełnić rolę wspomagającą leczenie i stanowią ważną część wczesnego leczenia młodych pacjentów, ale też leczenia pacjentów dorosłych oraz leczenia retencyjnego w każdym wieku (leczenie retencyjne stosuje się po zakończonym leczeniu ortodontycznym dla utrzymania rezultatów).1 Leczenie czynnościowe za pomocą aparatów ruchomych ma na celu modyfikację wzrostu twarzy.1 Przy obecnym stanie wiedzy leczenie u osób dorosłych, czyli w przypadku braku wzrostu twarzy, reakcje na leczenie są - w przeciwieństwie do rozwoju - przewidywalne.1

Aparaty ruchome mają swoje zalety: mogą być zdejmowane w określonych sytuacjach, co czyni je początkowo łatwiejszymi do zaakceptowania przez pacjentów, i - wykonane w pracowni, gotowe (w przeciwieństwie do aparatów stałych) - są umieszczane w jamie ustnej pacjenta, co skraca czas, jaki lekarz musiałby poświęcić pacjentowi w początkowej fazie leczenia.1 Oczywiście aparaty te mają też swoje wady: aparat może być skuteczny tylko wtedy, gdy pacjent go nosi, a poza tym trudno uzyskać dwupunktowy kontakt z zębami konieczny do wywołania złożonych przemieszczeń zębowych, co oznacza, że aparat z powodu konstrukcji swej ogranicza możliwości lecznicze.1 Aparaty ruchome są najbardziej skuteczne w piewszym z dwóch etapów leczenia i dlatego współczesne leczenie ortodontyczne zdominowane jest przez aparaty stałe.1
aparaty_aparat_stały.jpg
aparaty_aparat_stały.jpg (22 KiB) Przejrzano 1259 razy
Ryc. 1 Aparat stały (fot. W. Bereziewicz)
aparaty_aparat_ruchomy.jpg
aparaty_aparat_ruchomy.jpg (13.55 KiB) Przejrzano 1259 razy
Ryc. 2 Aparat ruchomy (fot. W. Bereziewicz)

Przesunięcie zębów za pomocą aparatów ortodontycznych uwzględnia stworzenie biomechanicznej konfiguracji (aparatu), umożliwiającej zastosowanie sił i momentów tych sił w stosunku do zębów, która narzuca zmiany biologiczne skutkujące ruchem zębów.2 Najważniejsze jest zrozumienie podstawowych zasad działania aparatów ortodontycznych, gdyż to pomaga wybrać najlepszy system i gwarantuje osiągnięcie najlepszych możliwych efektów leczenia ortodontycznego.2 Dlatego też nie można powiedzieć, które aparaty są lepsze - stałe czy ruchome, gdyż przygotowanie odpowiedniego planu leczenia ortodontycznego wymaga indywidualnego podejścia do pacjenta na podstawie szeregu badań m.in.: podmiotowego, przedmiotowego i dodatkowych.
Awatar użytkownika
krystek
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 2 lis 2016, o 11:52

Re: Czym się różnią aparaty stałe od ruchomych i które są le

Post autor: krystek »

Trochę dziwna nazwa tematu, które aparaty są lepsze bo to przecież zależy ;) co zostało w sumie w poście wytłumaczone. Sam jako dziecko miałem aparat zakładany na noc, nie lubiłem tego bardzo, wtedy też i tak nie zwracałem uwagi czy to pomaga czy nie :P Na studiach założyłem sobie zwyczajny stały - też bez rewelacji, ale zdecydowanie łatwiej już mi było to przeboleć, zakładałem w szczecinie w REKLAMA nie uzgodniona i później tylko na kontrole i regulacje aparatu. Ogólnie zdecydowanie polecam wydać trochę kasy na taki aparat bo zęby są później zdecydowanie bardziej równe, i wg ortodonty będą też się równomierniej ścierały.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post