Fundusze w błoto? na informatyzację służby zdrowia..

Smutne i śmieszne działania,propozycje zmian w służbie zdrowia
Asystentka

Fundusze w błoto? na informatyzację służby zdrowia..

Post autor: Asystentka »

Platforma P1 - system informatyczny, który miał ułatwić życie pacjentom, istnieje tylko w mglistych zarysach. Mimo upływu terminu realizacji projektu, pacjenci nadal nie korzystają z e-recept. Ministerstwo Zdrowia od lat przesuwa datę wprowadzenia systemu.

Jak podaje portal innpoland.pl, w ramach projektu P1 planuje się wdrożenie między innymi platformy publikacyjnej, internetowego konta pacjenta, systemu gromadzenia danych medycznych (zdarzenia medyczne, recepty, skierowania), systemu obsługi rejestrów, weryfikacji i administracji.

Ale choć na informatyzację polskiej ochrony zdrowia przeznaczono 800 mln złotych, efektów tak ogromnej inwestycji nadal nie ma.

Według Ewy Borek, prezes Fundacji MY Pacjenci, przyczyną stale odsuwanych przez MZ terminów wdrożenia systemu są decyzje, które mogą wynikać z braku umiejętności i determinacji.

Bartłomiej Owczarek, założyciel start-upu GdziePoLeki, internetowej wyszukiwarki dostępności leków w aptekach stacjonarnych i autor raportu o polskich start-upach medycznych, w rozmowie z NaTemat.pl ma więcej optymizmu.

Zauważa powolne zmiany na lepsze - urzędnicy zaczynają rozmawiać ze start-upami, a ostatnio resort cyfryzacji zakończył przetarg, w którym poszukiwał zewnętrznych doświadczonych programistów. Zaangażowanie start-upów w inicjatywy administracji publicznej pozwoliłoby szybciej zrealizować zakładane przez rząd cele. Ostatnio mówi się dużo o innowacjach w medycynie, które zapewniają start-upy.

Start-upy stawiają często na telekonsultacje. To jedno z rozwiązań, które zmniejsza ograniczenia w dostępie do lekarzy specjalistów i zmniejsza wydatki z prywatnej kieszeni, które i tak dla pacjentów w Polsce są bardzo wysokie, wyjaśnia innpoland.pl.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post