Co może jeść dziecko w 1. roku życia

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
Asystentka

Co może jeść dziecko w 1. roku życia

Post autor: Asystentka »

Dr med. Piotr Dziechciarz, dr n. med. Dorota Gieruszczak-Białek, lek. Andrea Horvath-Stolarczyk, prof. dr hab. med. Hanna Szajewska
Klinika Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Lista pokarmów uzupełniających dla dzieci w 1. roku życia
Soki owocowe

Zgodnie z polskimi zaleceniami, dzieciom karmionym piersią sok owocowy można podać po ukończeniu 6. miesiąca życia, a dzieciom karmionym mlekiem modyfikowanym (sztucznie) – po ukończeniu 4. miesiąca życia.
Przeciery owocowe i warzywne

Przeciery owocowe i warzywne są źródłem węglowodanów, witamin (zwłaszcza C) i składników mineralnych (w szczególności potasu). Przestrzegaj zasady „podawaj najpierw to, co rośnie w Twoim kraju”. W Polsce zwykle są to przetwory z jabłek, marchwi, malin i porzeczek. Owoce podajemy starte na drobnej tarce lub rozgniecione.
Papki (zupy) jarzynowe

Zacznij od wprowadzenia zupek jednoskładnikowych (np. marchewkowej), następnie stopniowo dołączaj nowe warzywa (np. ziemniaki, pietruszkę, seler). Do zup dodawaj łyżeczkę wysokogatunkowego tłuszczu (np. masło, oliwę z oliwek). Początkowo podawaj dziecku zupy zmiksowane, następnie (od 10. mż.) rozdrabniane - w coraz mniejszym stopniu - widelcem, aby stymulować żucie pokarmu.
Przetwory zbożowe

Przetwory zbożowe (np. kaszki ryżowe, kukurydziane, kleiki) można podawać niemowlętom, które ukończyły 6. miesiąc życia (dotyczy dzieci karmionych piersią - u dzieci karmionych sztucznie wprowadza się je 1-2 miesiące wcześniej). Dostarczają one głównie energii oraz witamin (B1, B2 i PP). Kaszki i kleiki przygotowuj na wodzie lub mleku modyfikowanym. Do takiego posiłku możesz także dodać przecier owocowy. Kaszki dla niemowląt są zwykle wzbogacane żelazem, co jest szczególnie istotne u starszych niemowląt, które odmawiają jedzenia warzyw i mięsa.
Zapamiętaj
Kontynuuj karmienie piersią podczas stopniowego wprowadzania glutenu do diety Twojego dziecka.
Unikaj zbyt wczesnego (przed 5. mż.) i zbyt późnego (po 7. mż.) podawania glutenu oraz wprowadzania od razu dużej ilości produktu zawierającego gluten.
Czas i sposób wprowadzania glutenu do diety Twojego dziecka omów z lekarzem.
Gluten

Gluten jest zawarty w produktach z pszenicy, jęczmienia, żyta. Produkty glutenowe to m.in. kaszki i kleiki pszenne, kasza jęczmienna, pieczywo, produkty mączne. Dostępne w Polsce produkty z owsa (np. płatki owsiane) mogą być zanieczyszczone ziarnami innych zbóż zawierających gluten, dlatego są zaliczane do produktów glutenowych. Znaczenie glutenu wynika z roli, jaką odgrywa on w rozwoju celiakii, nazywanej także chorobą trzewną (zobacz: Celiakia). Na celiakię chorują osoby z predyspozycją genetyczną, a jej przyczyną jest trwała nietolerancja glutenu. Choroba objawia się przewlekłą biegunką i wyniszczeniem organizmu, które powstają w wyniku uszkodzenia jelit i upośledzenia wchłaniania pokarmów. Leczenie celiakii polega na stosowaniu diety bezglutenowej (zobacz: Dieta bezglutenowa), czyli wyeliminowaniu z diety praktycznie na całe życie wszystkich produktów spożywczych zawierających gluten.

Obecnie zaleca się wprowadzenie glutenu w małej ilości już w 5.—6. miesiącu życia, najlepiej podczas karmienia piersią. Przypuszcza się, że takie postępowanie może zmniejszyć ryzyko zachorowania na celiakię.
więcej: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post