Chrapanie i obturacyjny bezdech podczas snu

Leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła, narządów głowy i szyi.
Asystentka

Chrapanie i obturacyjny bezdech podczas snu

Post autor: Asystentka »

Chrapanie jest zjawiskiem spotykanym tak często, że większość z nas przechodzi nad tym problemem do porządku dziennego. Pamiętajmy jednak, że każdy rodzaj chrapania związany jest z pewnym utrudnieniem czynności oddechowej i w związku z tym, osoby chrapiące mogą doświadczać porannych bólów głowy, stałego uczucia zmęczenia i senności w ciągu dnia, a także trudności w skupieniu uwagi. Dolegliwości te wywierają ogromny wpływ na szeroko pojętą jakość życia i sprawność codziennego funkcjonowania.

W części przypadków chrapanie jest jednym z objawów poważnej choroby określanej jako Obturacyjny Bezdech Podczas Snu (OBPS), którą rozpoznaje się na podstawie całonocnego badania (polisomnografia). Sen chorego na OBPS zaburzony jest przez wielokrotnie powtarzające się przerwy w oddychaniu (bezdechy), co jest przyczyną chorobliwej senności w ciągu dnia.

Odległą konsekwencją bezdechów jest przyspieszony rozwój chorób układu sercowo-naczyniowego, udarów mózgu i innych schorzeń o charakterze ogólnoustrojowym. Każdy głośno chrapiący a zwłaszcza ten, którego bliscy zaobserwowali epizody przerw w oddychaniu podczas snu, powinien zasięgnąć porady lekarza specjalisty.

Nie istnieje jedna, równie skuteczna w przypadku wszystkich pacjentów, metoda leczenia bezdechów. Do leczenia operacyjnego kwalifikowani są pacjenci z zaburzeniem drożności dróg oddechowych.

Do najczęściej wykonywanych zabiegów należą:

korekta zniekształceń przegrody nosa (septoplastyka)
korekta małżowin nosowych (konchoplastyka)
operacje endoskopowe nosa
plastyki podniebienia miękkiego i/lub gardła (uvulopalatofaryngoplastyka)
operacje usunięcia migdałka gardłowego (adenotomia)
operacje usunięcia migdałków podniebiennych (tonsilektomia)


Odpowiednia metoda dobierana jest indywidualnie do każdego przypadku.

U wielu pacjentów korekty wymagają różne odcinki dróg oddechowych i leczenie rozłożone jest wtedy na kilka etapów. Pomiędzy poszczególnymi operacjami wykonuje się kontrolne badania polisomnograficzne, celem monitorowania skuteczności leczenia. Część pacjentów, u których nie ma wskazań lub istnieją przeciwskazania do leczenia operacyjnego, kierowana jest do leczenia zachowawczego. Osoby te używaja apartów wspomagających oddychanie podczas snu.

Niezależnie od sposobu lecznia jaki zastosowany w danym przypdaku, KAŻDY pacjent z rozpoznanym bezdechem powinien:

zredukować masę ciała (dieta, aktywność fizyczna)
zrezygnować z palenia tytoniu oraz picia alkoholu
skrupulatnie przestrzegać zaleceń lekarskich dotyczących leczenia chorób
współistniejących (nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa,
niedoczynność tarczycy itp.
dr med. Jarosław Balcerzak
mari
Użytkownicy
Posty: 4
Rejestracja: 10 cze 2017, o 16:23

Re: Chrapanie i obturacyjny bezdech podczas snu

Post autor: mari »

Bezdech… tak często bagatelizowany, czasami ludzie mówią sobie „to tak jest, że po prostu budzę się co chwilę w nocy” i nie są świadomi tego, co im dolega. To poważne zaburzenie, a głośne chrapanie to tylko jeden z objawów. Z drugiej strony chrapanie nie oznacza zawsze bezdechu, a w zasadzie tylko w ułamku przypadków i można je leczyć, czy to lepszą dietą, czy innymi domowymi sposobami. Niezależnie od tego, co dolega, trzeba podjąć działanie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post