leczenie bólów kręgosłupa po porodzie.

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

leczenie bólów kręgosłupa po porodzie.

Post autor: admin. med. »

Bóle kręgosłupa po porodzie.
Co zrobić, żeby kręgosłup nie bolał po porodzie?
Jak ćwiczyć, pracować w ciąży i jak później opiekować się dzieckiem, by zapobiec bólom kręgosłupa.

Nie ma co ukrywać - kręgosłup nie lubi, ani ciąży, ani porodu, ani opieki nad dzieckiem. Ale to nie znaczy, że będąc mamą, jesteś skazana na bóle i możesz jedynie cierpieć w milczeniu albo faszerować się lekami przeciwbólowymi. Wystarczy wprowadzić niewielkie zmiany w swoim otoczeniu i trybie życia, by zapobiec problemom z kręgosłupem.
Zadbaj o kręgosłup, zanim zajdziesz w ciążę

Jeśli masz problemy z kręgosłupem (bóle, skrzywienie kręgosłupa, dyskopatię itp.), wybierz się do ortopedy już na etapie starań o dziecko. Powiedz mu o swoich planach i poproś, by pomógł ci przygotować kręgosłup do ciąży.

Jeśli masz nadwagę, postaraj się zrzucić kilka kilogramów.

Ćwicz. Najlepiej trzy razy w tygodniu. Wybierz sport, które wzmacnia mięśnie grzbietu i brzucha. Możesz wykonywać w domu proste ćwiczenia, albo pójść na pilates, basen, lub rower.

Jeśli pracujesz w pozycji siedzącej, zadbaj o swoje miejsce pracy. Bardzo ważne jest krzesło. Powinno:

mieć możliwość regulowania wysokości siedziska;

być odpowiednio wyprofilowane. Najważniejsze jest specjalne wybrzuszenie, które wypełni naturalne wygięcie w odcinku lędźwiowych kręgosłupa;

mieć regulowane oparcie (powinno odginać się do przodu i do tyłu);

mieć podłokietniki (najlepiej miękkie).

Ustaw krzesło tak, byś miała nogi zgięte w kolanach pod kątem prostym. Stopy powinny spoczywać płasko na podłodze lub na podnóżku. Biurko powinno znajdować się na takiej wysokości, żebyś nie musiała się garbić i pochylać podczas pracy. Monitor komputera powinien znajdować się na wprost ciebie, tak żebyś nie siedziała skręcona w prawo czy w lewo. Nie może być też zbyt nisko. W razie konieczności postaw monitor na podwyższeniu. Jeśli korzystasz z laptopa, możesz kupić specjalną podkładkę, która trochę go uniesie. Ręce powinnaś mieć zgięte w łokciach pod kątem prostym, a plecy oparte. Możesz też rozważyć zakup specjalnej poduszki tzw. beretu rehabilitacyjnego, który wymusza właściwą postawę w czasie siedzenia.

Prawidłowo wykonuj codzienne czynności

podnosząc jakiś ciężar, staraj się nie zginać w pasie. Zamiast pochylać się, ugnij nogi w kolanach, weź ciężar w ręce i podnieś się cała, prostując nogi w kolanach. Warto byś teraz wyrobiła sobie prawidłowy nawyk, bo kiedy zostaniesz mamą czeka cię częste dźwiganie ukochanego ciężaru;

wykonując obowiązki domowe, staraj się jak najmniej pochylać. Ustaw deskę do prasowania tak wysoko, byś prasując, mogła mieć wyprostowany kręgosłup (łatwiej ci będzie jeśli jedną nogę ustawisz na podnóżku). Podczas odkurzania kucaj i klękaj, zamiast się schylać;

jeśli chcesz przestawić coś ciężkiego (szafkę, fotel itp.) pchaj, zamiast ciągnąć;

noś torbę raz na jednym, raz na drugim ramieniu. Siatki z zakupami trzymaj w obu rękach. Dbaj o to, by ciężar był rozłożony równomiernie.

Zmieniaj pozycję. Obojętnie czy stoisz, siedzisz, klęczysz, co jakiś czas zmieniaj pozycję. Przespaceruj się, wykonaj kilka ćwiczeń rozciągających. Kręgosłup kocha ruch.

Sprawdź, czy masz dobry materac. Połóż się na boku, podkurcz nogi, a twój partner niech sprawdzi czy twój kręgosłup jest w linii prostej. Nie powinien ani zapadać się w materac, ani wyginać do góry. Możesz też kupić specjalną poduszkę korekcyjną z wybrzuszeniem, które będzie podpierać odcinek szyjny kręgosłupa. Na rysunku widać prawidłowo dobrany materac.

Jak dbać o kręgosłup, będąc w ciąży

Jeśli lekarz ci nie zabrania, ćwicz. Możesz zapisać się na specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży. Świetny będzie też basen (w trzecim trymestrze pływaj stylem grzbietowym czyli na plecach), pilates lub aerobik w wodzie.

Jeśli masz bardzo poważne problemy z kręgosłupem, porozmawiaj z ortopedą o cesarskim cięciu. W wyjątkowych przypadkach warto je rozważyć.

Nie dźwigaj. Kiedy masz przenieść lub podnieść coś ciężkiego, poproś o pomoc. Nie zabieraj do domu laptopa z pracy. Jeśli naprawdę musisz popracować zawodowo w domu, zgraj potrzebne dokumenty na dysk zewnętrzny. Duże zakupy żywnościowe rób przez internet.

Jeśli czujesz ból kręgosłupa, przyjmij pozycję, która go odciąży - połóż się na podłodze i oprzyj nogi na kanapie, fotelu, pufie, dużej piłce do ćwiczeń albo łóżku. Wybierz taki sprzęt, byś mogła mieć nogi zgięte w pachwinach i kolanach pod kątem prostym. Pośladki powinny dotykać mebla.
5. Jeśli masz niewielkie dolegliwości bólowe, możesz pójść na delikatny masaż specjalnie dla kobiet w ciąży. Możesz też poprosić o taki masaż partnera.Zobacz, jak wykonać masaż relaksacyjny.

6. Kilka razy w czasie trwania ciąży sprawdzaj czy masz dobrze dobrany stanik. Zwłaszcza jeśli twój biust szybko się powiększa. Niewłaściwy biustonosz źle wpływa na odcinek piersiowy kręgosłupa.

Brafitterka, radzi jak dobrać biustonosz w ciąży.




7. Obojętnie na czym siedzisz i co robisz w pozycji siedzącej (czytasz, oglądasz telewizję itp.), podpieraj odcinek lędźwiowy kręgosłupa poduszką lub wałkiem.

8. Nie jedz za dwoje. Im więcej kilkogramów będziesz nosić, tym bardziej twój kręgosłup będzie obciążony. To nie znaczy, że masz się odchudzać w ciąży - tego robić nie wolno! Chodzi tylko o to, by odżywiać się zdrowo i nie pakować w siebie bez ograniczeń pustych kalorii.

9. Noś właściwe buty - unikaj tych, które mają wysokie obcasy (zwłaszcza w trzecim trymestrze) i wąskie noski. Jeśli planujesz kupno butów sportowych, wybierz te dla biegaczy.

10. Śpij na boku z poduszką między kolanami (zwłaszcza w ostatnich miesiącach ciąży). Możesz też jedną nogę (tą, która jest na górze) zgiąć w kolanie i położyć na poduszce, a tą nogę, która jest na dole pozostawić wyprostowaną. Możesz wykorzystać tradycyjną pościel lub kupić specjalną poduszkę dla kobiet w ciąży.

11. Jeśli bardzo boli cię kręgosłup, idź do ortopedy i poproś, by zapisał cię na kinezyterapię.

Posłuchaj, co mówi lekarz, na temat kinezyterapii w ciąży.

12. Rodź aktywnie. Jeśli w twoim szpitalu można wybrać sobie pozycję do rodzenia (warto zdecydować się na placówkę, w której jest to możliwe), skorzystaj z tego. Najlepsza dla kręgosłupa pozycja do rodzenia dziecka to pozycja w kucki. Rodzenie w wodzie też mniej obciąża kręgosłup niż klasyczny poród.


Jak dbać o kręgosłup po porodzie

1. Staraj się w miarę szybko zacząć ćwiczyć. Oczywiście z normalną aktywnością sportową wstrzymaj się 6 tygodni, do czasu zakończenia połogu. Możesz jednak wykonywać proste ćwiczenia już wcześniej.

Posłuchaj, jakie ćwiczenia w czasie połogu poleca ortpeda.

2. Wybieraj pozycje do karmienia piersią, w których będzie ci wygodnie. Takie, w których nie będziesz musiała się garbić. Dla kręgosłupa szczególnie dobra będzie pozycja leżąca na boku.

3. Kiedy kąpiesz dziecko ustaw wanienkę albo na specjalnym stelażu, albo na podłodze. Dzięki temu nie będziesz musiała stać pochylona nad dzieckiem (to jedna z najgorszych pozycji dla kręgosłupa). To samo dotyczy przewijania malca. Kładź przewijak na takiej wysokości, by jak najmniej się pochylać. Bardzo często to właśnie w trakcie przewijania dziecka dopada nas ostry ból pleców.

4. Noś dziecko blisko swego ciała. Najlepiej na środku, przylepione do twego brzucha i piersi (im dalej trzymasz dziecko od siebie, tym gorzej dla pleców).

5. Nie przesadzaj z noszeniem dzieci (zwłaszcza starszych). Można być blisko dziecka, niekoniecznie nosząc je w ramionach. Małe dziecko można położyć sobie na brzuchu, starsze przytulać, czy posadzić na kolanach.

6. Bądź kreatywna. Zawsze myśl jak możesz sobie ułatwić życie - o coś się oprzeć, coś podstawić, kogoś poprosić o pomoc.

Uwaga! Koniecznie idź do lekarza jeśli ból jest silny, częsty, jeśli przeszkadza ci spać, albo czujesz drętwienie lub mrowienie w kończynach.
eniaenia
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 31 lip 2017, o 18:46

Re: leczenie bólów kręgosłupa po porodzie.

Post autor: eniaenia »

z własnego doświadczenia polecam zakup jakiegoś dobrego materaca, najlepiej chroniącego kręgosłup, u mnie bardzo sprawdził się. Dawał wielką ulgę w czasie ciąży i pomógł w szybkiej regeneracji po porodzie i wtedy kiedy trzeba było się wyspać w 3 godziny :)
Kolaka
Użytkownicy
Posty: 10
Rejestracja: 17 lip 2017, o 20:16

Re: leczenie bólów kręgosłupa po porodzie.

Post autor: Kolaka »

Mi ból pleców zaczął doskwierać już w 7 miesiącu ciąży. To było okropne :( Znajoma poleciła mi wtedy gabinet w Katowicach gdzie wykwalifikowany terapeuta prowadzi terapię za pomocą kinesiotapingu, która jest całkowicie bezpieczna dla ciężarnych. Polega ona na oklejeniu pleców specjalnymi taśmami, które niwelują ból. Faktycznie ulga ogromna. Co fajne dostałam również wiele wskazówek jak zadbać o kręgosłup po porodzie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post