Co zrobić, gdy dziecko boi się dentysty?

Choroby, leczenie zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej, tkanek jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego.
Asystentka

Co zrobić, gdy dziecko boi się dentysty?

Post autor: Asystentka »

Strach dziecka przed wizytą u dentysty jest rzeczą, nad którą każdy rodzic powinien pracować i za wszelką cenę należy starać się ten strach zmniejszyć.

Mamy do dyspozycji kilka różnych metod, które dają szansę na zapanowanie nad strachem dziecka. W większości przypadków należy odpowiednio przygotować malucha do wizyty poprzez opowiadania, bądź gry i zabawy. Czasami wystarczy tylko zmiana pory dnia podczas której odbywa się wizyta, gdyż właśnie to może wpływać na rozdrażnienie naszej pociechy.

Jak zaznajomić dziecko z tematem leczenia zębów i osobą dentysty?

rozmowa

Należy pamiętać, że dziecku o wizycie u dentysty należy opowiadać w taki sposób by nie wzbudzać w nim strachu ani niepokoju. Dlatego też błędem jest zapowiadanie, że nie będzie boleć! Jeżeli jest to pierwsza wizyta u dentysty to nasza pociecha nie ma pojęcia, że może być bolesna, a komunikat ze strony rodzica, że ‘nie będzie boleć’ sprawia, że dziecku zapala się czerwona lampka niepewności i często to jest przyczyną jego późniejszej niechęci. Natomiast jeżeli jest to kolejna wizyta dziecka u dentysty to również nie wolno zapowiadać, że nic nie będzie boleć, gdyż takiej pewności nie mamy, a jeśli później okaże się, że wizyta była bolesna maluch straci zaufanie do nas i do lekarza. Jest to szczególnie ważne, gdy dziecko ma już wcześniejsze niemiłe wspomnienia.

Niebezpieczne jest również przenoszenie lęku rodziców na dzieci, więc starajmy się opanować i zachować zimną krew.

wizyta adaptacyjna

Wizyty adaptacyjne polegają na odwiedzeniu gabinetu z dzieckiem w celu obejrzenia sprzętów, które się tam znajdują i podejrzenia pracy dentysty. Część gabinetów ma w swojej ofercie taki rodzaj wizyt, gdzie asystentka, bądź lekarz oprowadza dziecko po gabinecie i opowiada o całym wyposażeniu. Taka wizyta może być połączona np. z instruktażem higieny jamy ustnej.

Jeżeli gabinet, z którego korzystamy, nie prowadzi tego rodzaju usługi rodzic może zabrać dziecko na swoją wizytę u dentysty. Maluch siada wtedy na krzesełku w gabinecie i obserwuje jak mama, bądź tata ma wykonywaną np. plombę przez dentystę w jamie ustnej. Oczywiście należy pamiętać by nie zabierać dzieci na wizyty, które mogą drastycznie wyglądać, jak usuwanie zębów, bądź leczenie kanałowe.

nagradzanie dzieci

Większość gabinetów stomatologicznych nagradza swoich małych pacjentów po wizycie. Często jednak przydaje się też zachęta ze strony rodziców.

Jeżeli dziecko pozwoli na przeprowadzenie zabiegu mimo np. płaczu i krzyków też powinno być nagrodzone. Nie należy się jednak zapędzać w nagradzaniu dzieci przed wizytą, bądź gdy nie wykazywały odrobiny współpracy przez co nie udało się wykonać zabiegu. Należy wtedy wytłumaczyć dziecku dlaczego nie dostanie nagrody i co powinno zrobić podczas następnej wizyty aby na nią zasłużyć.

bajki, gry, zabawy

Aby dziecko zapoznało się z tematem leczenia zębów można zastosować edukację przez bajki.

W dzisiejszych czasach dostępnych jest bardzo dużo książeczek, bądź bajek opowiadających o wizycie u stomatologa, leczeniu i myciu zębów. Warto korzystać z tych zasobów, gdyż w bardzo łatwy sposób jesteśmy w stanie zaznajomić naszą pociechę z tematem stomatologii. Pamiętajmy jednak by nie zostawiać dziecka samemu sobie i również osobiście porozmawiać z nim na temat bajki, tego co w niej zostało przedstawione i jak będzie przebiegała wizyta u dentysty.

gry i zabawki
Ciastolina z plastikowym pacjentem i przyborami dentystycznym
Masa plastyczna z pacjentem - małpką i przyborami dentystycznymi
Gra "Krokodyl u dentysty"
Lalka Barbie z zestawem dentystycznym


Jak przygotować dziecko do wizyty?
wybór gabinetu

Na wizytę z dzieckiem warto wybrać gabinety specjalizujące się w przyjmowaniu dzieci, gabinety i które są specjalnie przystosowane do przyjmowania małych pacjentów (kolorowe ściany z namalowanym postaciami z bajek, kącik zabaw w poczekalni, nagrody). Wystarczającym rozwiązaniem jest też wybranie kliniki, gdzie przyjmuje lekarz z odpowiednim podejściem do najmłodszych. Wybór gabinetu jest szczególnie ważny podczas pierwszej wizyty u dentysty, by dziecko miało pozytywne wspomnienia i następnym razem chętnie tam wracało.



Duże znaczenie ma też wybranie się wcześniej do gabinetu w ramach wizyty adaptacyjnej by dziecko poznało zarówno lekarza stomatologa, jak i sprzęty, które się tam znajdują, co sprawi, że maluch nie będzie się bał tego co nieznane.

Niektóre kliniki stomatologiczne w swoim wyposażeniu posiadają fotele z wbudowanym ekranem na którym mogą być wyświetlane bajki. Istnieje też możliwość przyniesienia ulubionej bajki dziecka z sobą.

odpowiednia pora wizyty

Niezwykle ważne jest by najmłodsi pacjenci przychodzili na wizytę najedzone i wypoczęte. Oznacza to, że należy unikać pory wieczornej kiedy dzieci po całym dniu zabawy są już zmęczone. Nie są one wtedy w stanie się skupić i otwieranie buzi na fotelu oraz postępowanie zgodnie ze wskazówkami lekarza może być dla nich problematyczne. Zmęczone, bądź głodne dzieci też znacznie szybciej się niecierpliwią, co często utrudnia prawidłowe wykonanie zabiegu.

Wizyta u stomatologa od razu po zajęciach szkolnych czy przedszkolu również nie jest najlepszym pomysłem. Warto by pociecha wróciła najpierw do domu na posiłek i krótki odpoczynek, a dopiero później przyszło do dentysty.

W przypadku maluchów, które odbywają drzemki w środku dnia, należy unikać tej pory, kiedy drzemka zazwyczaj ma miejsce.

Podstawą jest by nie wspominać dziecku o bólu (np. ‘na pewno nic nie będzie bolało’), gdyż po pierwsze nie wiadomo czy nic nie za boli, a po drugie sprawi to, że nasze dziecko nagle zacznie się obawiać, że coś może być nie przyjemne skoro rodzic o tym wspomina.

Gdy powyższe metody opanowania strachu dziecka przed dentystą nie pomogą do dyspozycji mamy jeszcze leczenie w podtlenku azotu, bądź w ostateczności leczenie w znieczuleniu ogólnym.

lek. dent. Karolina Krawczyk
Natunia
Użytkownicy
Posty: 13
Rejestracja: 11 cze 2018, o 09:43

Re: Co zrobić, gdy dziecko boi się dentysty?

Post autor: Natunia »

podobno na pierwszą wizytę do dentysty najlepiej isc z dzieckiem jak tylko wyjda mu pierwsze zabki i taka wizyta powinna miec miejsce ze trzy razy az sie dziecko oswoi ;)
Marek J
Użytkownicy
Posty: 10
Rejestracja: 19 lip 2019, o 10:45

Re: Co zrobić, gdy dziecko boi się dentysty?

Post autor: Marek J »

Ja pamiętam jak pierwszy raz zabierałem synka do dentysty na moim osiedlu, każdy tam zawsze chodził bo po znajomemu i bał się jak nie wiem co, płakał, wyrywał się no jakaś masakra. Po czasie wyszło, że bał się "dentysty" jako osoby i jego zachowań. Więc poszedłem do [mod] gdzie znalazłem przemiłą panią dentystkę. Strach jakby minął... więc może to o to w tym chodzi :D
Pozdrawiam
Dentusek
Użytkownicy
Posty: 4
Rejestracja: 25 lis 2016, o 13:39

Re: Co zrobić, gdy dziecko boi się dentysty?

Post autor: Dentusek »

Na mojego synka najlepiej działa metoda na kangurka, tzn. Ja siedzą na fotelu, a on na mnie. Wtedy się uspokaja i dentysta w Gdańsku może spokojnie przeprowadzić zabieg. Bardzo polecam tą metodę!
lisiakita
Użytkownicy
Posty: 12
Rejestracja: 8 lut 2018, o 12:24

Re: Co zrobić, gdy dziecko boi się dentysty?

Post autor: lisiakita »

Grunt to trafić do profesjonalnego dziecięcego dentysty. Moje dziecko na myśl, że musimy iść do dentysty , okropnie się bało, bo za pierwszy razem trafiliśmy do bardzo nie miłego doktora, który mowil tonem rozkazującym i w ogole bez uśmiechu. Także naprawde bardzo ważne jest znaleźć sprawdzonego dentyste. Bo chyba nie ma czegoś takiego jak „metoda” na dziecko, aby nie bało się dentysty. Jeśli dentysta będzie fajny, mily uśmiechnięty i będzie miał podejście do dziecka to to wystarczy, aby dziecko z nim współpracowało. Jeśli ktoś jest tu z Krakowa to polecam panią dr M., świetny dentysta dziecięcy, jestem przekonana, że do tej Pani każde dziecko będzie chodzić chętnie na wizyty, tak jak moje, bez stosowania żadnych „metod”. To jest odpowiedni człowiek na właściwym miejscu. Nas przyjmowala w klinice dentystycznej, pełen profesjonalizm!
btarczynski
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 23 gru 2020, o 11:30

Re: Co zrobić, gdy dziecko boi się dentysty?

Post autor: btarczynski »

Bardzo dużo zależy od dentysty. Na przykład w [mod] pracują lekarze, których moje dziecko kocha, a co za tym idzie - brak lęku przed zabiegiem.
Michi35

Re: Co zrobić, gdy dziecko boi się dentysty?

Post autor: Michi35 »

Trzeba znaleźć dentyste dziecięcego, który ma podejście do dzieci. Mój synek też sie strasznie bał, ale koleżanka poleciła mi pania dr O., prze świetna lekarka. My jestesmy z Krakowa, także polecamy tą Panią. Młody chetnie idzie na wizyte i w ogóle się nie boi. Pani doktor przyjmuje w nowoczesnym centrum dentystycznym. Jest super!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post