Zakazali używania gwary śląskiej w przychodni

Smutne i śmieszne działania,propozycje zmian w służbie zdrowia
Asystentka

Zakazali używania gwary śląskiej w przychodni

Post autor: Asystentka » 12 sty 2017, o 09:41

W Przychodni Specjalistycznej SPZOZ w Rudzie Śląskiej personel placówki otrzymał zakaz rozmawiania z pacjentami w gwarze śląskiej. Zgodnie z zarządzeniem kierownictwa placówki w kontaktach z pacjentami ma obowiązywać jedynie literacka polszczyzna. Określono także jak ma wyglądać modelowa rozmowa.

Jak tłumaczy Dziennikowi Zachodniemu kierownik przychodni dr Alicja Gałuszka-Bilińska, niektórzy pacjenci nie życzą sobie zwrotów gwarowych. Przekonuje, że nie ma nic przeciwko gwarze, ale nie w kontaktach z pacjentami.

Zdaniem dr Małgorzaty Myśliwiec, politolog z Uniwersytetu Śląskiego i miłośniczki języka śląskiego, cała ta sprawa to „co najmniej nieporozumienie”. To pacjent powinien decydować, w jakim języku chce się porozumieć. Gwara śląska, jaką posługuje się wielu starszych osób na Śląsku, ułatwia kontakt z lekarzem.

Dr Jacek Kozakiewicz, prezes Śląskiej Izby Lekarskiej, nie ma wątpliwości: To pierwszy taki przypadek. Nigdy nie było takich problemów. Oczywiście językiem urzędowym w Polsce jest język polski, ale na Śląsku - ze względu na jego językową i historyczną specyfikę - trzeba docenić obecność gwary. Przede wszystkim chodzi jednak o to, by między przedstawicielami ochrony zdrowia i pacjentami było zrozumienie i empatia.

fona
Użytkownicy
Posty: 4
Rejestracja: 22 sie 2018, o 16:29

Re: Zakazali używania gwary śląskiej w przychodni

Post autor: fona » 22 sie 2018, o 17:59

śmieszny zakaz

Awatar użytkownika
Damka
Użytkownicy
Posty: 7
Rejestracja: 23 sie 2018, o 15:09

Re: Zakazali używania gwary śląskiej w przychodni

Post autor: Damka » 23 sie 2018, o 15:11

z jakiej racji? niech każdy mówi jak mu się podoba :/

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości