Nie ma osób, które mogłyby nie obawiać się udaru

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Nie ma osób, które mogłyby nie obawiać się udaru

Post autor: Asystentka »

Specjaliści: nie ma osób, które mogłyby nie obawiać się udaru
Nie ma osób, które mogłyby nie obawiać się udaru; ryzyko rośnie z wiekiem - mówili eksperci we wtorek (30 maja) w Warszawie w ramach kampanii Stop Udarom. W Mobilnym Miasteczku Profilaktyki Udarowej warszawiacy dowiadywali się z kolei, jak rozpoznać objawy udaru i pomóc poszkodowanemu.

Udar to trzecia co do częstości przyczyna zgonu na świecie (6 milionów rocznie) i najczęstsza przyczyna nieprawności ruchowej u osób po 40. roku życia - podkreślał na spotkaniu z mediami dr hab. Adam Kobayashi z Instytutu Psychiatrii i Neurologii w Warszawie.

Jak dodał, w Polsce co 8 minut ktoś doznaje udaru mózgu. - Ponieważ jako społeczeństwo jesteśmy coraz starsi, udarów będzie coraz więcej. Dlatego tak ważna jest umiejętność pomiaru ciśnienia tętniczego i tętna (zaburzenia tętna i migotanie przedsionków należą do najważniejszych czynników ryzyka - PAP). Jeśli chodzi o profilaktykę udaru, najważniejsze jest właściwe leczenie głównych czynników ryzyka - nadciśnienia tętniczego i cukrzycy. Jednak nie ma osób, które mogłyby nie obawiać się udaru. Można mieć udar nawet bez klasycznych czynników ryzyka - u osoby młodej przyczyną mogą być zaburzenia krzepnięcia czy wada w budowie naczyń tętniczych. Im jesteśmy starsi, tym ryzyko większe - mówił Kobayashi.

Jeśli rozpoznamy udar, trzeba wezwać pogotowie, aby jak najszybciej przewieźć chorego do najbliższego szpitala oferującego odpowiednią pomoc. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia pacjent z objawami udaru pacjent powinien trafić do najbliższego ośrodka ze specjalnym oddziałem udarowym - w Polsce takich oddziałów jest ok. 180.

W Polsce tylko 10 proc. osób zna przyczyny udaru mózgu, a jedna trzecia Polaków jest w stanie wymienić podstawowe jego objawy. - Im więcej czynników ryzyka, takich jak palenie, otyłość czy brak ruchu - tym ryzyko większe. W leczeniu skutków udaru kluczowe znaczenie ma czas. Dlatego objawy udaru powinniśmy znać "odruchowo", by od razu wezwać pomoc. Opadający kącik ust, niedowład kończyn opadająca dłoń, niewyraźna mowa, rozmazane widzenie - to typowe objawy. Nie zawsze musza występować wszystkie z nich - zauważył prezes stowarzyszenia "Udarowcy-liczy się wsparcie", Sebastian Szyper.

- W moim przypadku udar był niespodziewany - wspominała pacjentka, Anita Kruszewska. - Początkowo myślałam, że ukąsił mnie komar albo mam zapalenie nerwu twarzowego, i dlatego opada mi powieka i wykrzywiają się usta, bolą oczy i mam kłopoty z widzeniem. Poszłam do prywatnej przychodni, gdzie lekarz rozpoznał udar. Trafiłam do szpitala, ale czekałam na pomoc wiele godzin. Potem było już za późno na zaawansowane leczenie. Niewiele też było zaleceń mających zabezpieczyć przed kolejnym udarem.
tatiana.emilia
Użytkownicy
Posty: 4
Rejestracja: 9 sie 2016, o 12:04

Re: Nie ma osób, które mogłyby nie obawiać się udaru

Post autor: tatiana.emilia »

No nie ma. Ja pamietam jak moja babcia miała udar i leząla w szpitalu, to dzień później przywieziono młdą dziewczyne , która miała 20 lat i dostała udaru. Byla do połowy sparaliżowana , jedna strona była całkowicie niewładna. okropny widok. Najgorsze, że nie mogli nic jej podać od razu bo nie umieli znaleźc przyczyny udaru. Co do mojej babci, to po udarze miała rehabilitacje, dzięki której odstawiła wózek tak gdzieś po 1,5 miesiąca. Ogólnie wolno t troche niej szło no ale taka babcia już była ;)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post