Gastroskopia co ocenia, przygotowanie do badania

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Gastroskopia co ocenia, przygotowanie do badania

Post autor: admin. med. »

Gastroskopia

Jest to badanie, które polega na oglądaniu przełyku, żołądka i dwunastnicy od środka giętkim optyczno - elektronicznym gastroskopem wprowadzonym przez jamę ustną. Przed wprowadzeniem endoskopu gardło znieczula się 10% roztworem lidokainy. Gastroskopia jest badaniem krótkotrwałym, trwającym około 5-10 minut i mimo, że należy do procedur inwazyjnych ingerujących w jamy ciała jest badaniem stosunkowo bezpiecznym. Powikłania zdarzają się bardzo rzadko. Końcówka aparatu jest wyposażona w mikrokamerę, która przekazuje obraz do monitora. Lekarz może za pomocą gastroskopu zobaczyć powierzchnię tych narządów, pobrać wycinki i postawić właściwa diagnozę.

W trakcie badania ocenia się przełyk, żołądek i opuszkę dwunastnicy. Można dokładnie obejrzeć ich śluzówkę, ocenić czy nie występują zmiany patologiczne, skontrolować pracę tych narządów, obejrzeć jak przesuwa się fala perystaltyczna. Oglądanie powierzchni badanych narządów to jednak tylko część możliwości, jakie daje gastroskopia. Za pomocą gastroskopu można również pobierać wycinki tkanek do badania.

Najczęstsze wskazania do tego badania to:

wystąpienie objawów dyspeptycznych (bólów brzucha, odbijania, wzdęcia, zgagi),
podejrzenie choroby wrzodowej żołądka lub dwunastnicy,
podejrzenie choroby nowotworowej na podstawie występujących objawów ogólnych,
dysfagia - trudności w połykaniu,
podejrzenie lub obecność krwawienia z przewodu pokarmowego,
podejrzenie istnienia uszkodzeń polekowych błony śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego u chorych długotrwale stosujących niesteroidowe leki przeciwzapalne,
jako badanie przesiewowe lub kontrolne u chorych ze zwiększonym ryzykiem rozwoju nowotworu (osoby z długoletnią chorobą refluksową przełyku, z przełykiem Barretta, z niedokrwistością złośliwą w przebiegu zanikowego zapalenia błony śluzowej żołądka, po przebytej resekcji żołądka).

W przypadku stwierdzenia owrzodzenia błony śluzowej żołądka istnieje konieczność weryfikacji histopatologicznej i pobrania wycinków oraz kontrolna gastroskopia za 6 tygodni. Wrzód dwunastnicy nie wymaga weryfikacji histopatologicznej, gdyż nie ma podłoża nowotworowego. Zarówno we wrzodzie żołądka, jak i dwunastnicy wskazane jest wykonanie testu ureazowego na obecność Helicobacter pylori. Badanie kontrolne po leczeniu tej bakterii należy przeprowadzić co najmniej 4 tygodnie po zakończeniu antybiotykoterapii.

Kilka dni przed zabiegiem:

do badania należy zgłosić się z aktualnym wynikiem badań laboratoryjnych w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B i C (Hbs-Ag, HCV-Ag). Osoby, które posiadają aktualne szczepienie powinny przynieść dodatkowo zaświadczenie o jego wykonaniu,
jeśli w przeszłości miałeś zawał serca lub udar mózgu, skonsultuj się z lekarzem zanim przystąpisz do zabiegu,
zaprzestań przyjmowania leków przeciwbólowych, szczególnie takich jak Aspiryna, Diclofenac, Ketoprofen, Meloksikam, czy Ibuprofen na 7 dni przed zabiegiem. Mogą one bowiem zwiększyć ryzyko wystąpienia krwawienia,
jeśli przyjmujesz leki zmniejszające krzepliwość krwi (np. Acenocumarol, Sintrom, Ticlid lub Aspiryna, Acard i inne) koniecznie skonsultuj się z lekarzem przed planowanym badaniem, ponieważ większość tych leków należy odstawić na kilka dni wcześniej. Korzystna może być zmiana leczenia na preparaty heparyny drobnocząsteczkowej np. Clexane lub Fraxiparine. Lekarz poinformuje Cię w jaki sposób można zmodyfikować Twoje leczenie przeciwzakrzepowe,
jeśli jesteś cukrzykiem i przyjmujesz leki mające na celu kontrolowanie stężenia cukru we krwi, udaj się do lekarza, który poinformuje cię w jaki sposób je przyjmować przed badaniem,
przygotuj i zabierz ze sobą na badanie posiadaną dokumentację medyczną np. karty wypisowe z leczenia szpitalnego, opisy poprzednio wykonanych badań endoskopowych itp. Pacjenci powinni dokładnie znać nazwy i dawki przyjmowanych leków lub posiadać ich spis.


Dzień badania:

w dniu badania, aż do chwili jego wykonania ZABRANIA SIĘ przyjmowania jakichkolwiek posiłków i picia płynów. Pacjent ma być na czczo przynajmniej 6 godzin,
jeśli twoje badanie przewidziane jest na godziny przedpołudniowe, nie jedz i nie pij niczego po północy w noc poprzedzającą zabieg,
w dniu badania należy przyjąć standardowe leki popijając je kilkoma łyżkami wody na co najmniej dwie godziny przed zabiegiem (z wyjątkiem leków przeciwzakrzepowych i leków na cukrzycę),
nie należy przyjmować żadnych leków zobojętniających kwasy żołądkowe,
nie pal tytoniu na co najmniej dwie godziny przed zabiegiem, może to bowiem wpłynąć na błonę śluzową żołądka, zmieniając jej naturalny kolor,
załóż na siebie wygodne ubranie, które nie będzie cię uciskać,
nie zakładaj biżuterii.


Bezpośrednio przed zabiegiem:

Lekarz bezpośrednio przed zabiegiem powinien zademonstrować ci na czym on polega. Zanim przystąpi on do wykonywania zabiegu musi odpowiednio cię przygotować. Poinformuj go o swoich chorobach towarzyszących, miej do wglądu wspomnianą dokumentację medyczną oraz dawkowanie swoich leków.


Po zabiegu:

Gdy lekarz zakończy badanie, upewnij się, że masz kogoś, kto odwiezie cię do domu. Powinieneś mieć co najmniej 2 godziny wolnego czasu na odpoczynek, nawet jeśli cały zabieg ma potrwać tylko 5 - 10 minut. Po zabiegu możesz odczuwać nadmierne wypełnienie przewodu pokarmowego wdmuchiwanymi gazami (wzdęcie). Nie należy się tego obawiać. Jest to normalny objaw, który ustąpi samoistnie. Przyjmowanie posiłków po badaniu rozpocznij od płynów, a w następnej kolejności możesz zjeść lekki posiłek.
Askiem94
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 8 sty 2017, o 01:07

Re: Gastroskopia co ocenia,przygotowanie do badania

Post autor: Askiem94 »

Witam.
Jakie odczucie jest w trakcie wprowadzania przewodu do przewodu pokarmowego ?
Czy jest jakiś sposób aby inaczej przeprowadzić takie badanie ?
Badanie nie przeszkadza w czasie oddychania ? co jeżeli ktoś w trakcie badania zakrztusi się wymiocinami?

Dziękuję serdecznie za odpowiedź.
Pozdrawiam.
dimedicus

Re: Gastroskopia co ocenia,przygotowanie do badania

Post autor: dimedicus »

Askiem94 pisze:Czy jest jakiś sposób aby inaczej przeprowadzić takie badanie ?
Gastroskopia wirtualna
Askiem94 pisze:Jakie odczucie jest w trakcie wprowadzania przewodu do przewodu pokarmowego ?
Badanie nie przeszkadza w czasie oddychania ? co jeżeli ktoś w trakcie badania zakrztusi się wymiocinami?
Więcej wrażenia jak faktycznego odczucia, w oddychaniu niczym nie przeszkadza,zaleca się nawet głęboko oddychać.
Wymiociny,zdarza się, lekarz jest przyzwyczajony,tym się nie przejmować, lekkostrawny obiad i bez kolacji,tylko picie i nie będzie problemu
halina55
Użytkownicy
Posty: 11
Rejestracja: 28 sty 2018, o 22:46

Re: Gastroskopia co ocenia,przygotowanie do badania

Post autor: halina55 »

Wiem, że na ten temat jest już wiele wypowiedzi ale jest tu może ktoś kogo gastroskopia nie bolała? Ja do tej pory od wszystkich słyszałam że to nie jest przyjemne. No ale mimo wszystko jak trzeba to trzeba.
zalewskae
Użytkownicy
Posty: 1
Rejestracja: 29 maja 2018, o 07:42

Re: Gastroskopia co ocenia,przygotowanie do badania

Post autor: zalewskae »

Podczas swojej gastroskopii odczuwałam dyskomfort związany z odruchem wymiotnym, ale nie było to bolesne. Każdy organizm reaguje inaczej :)
Marijka
Użytkownicy
Posty: 9
Rejestracja: 4 lut 2018, o 11:05

Re: Gastroskopia co ocenia, przygotowanie do badania

Post autor: Marijka »

Ja mialam gastro robione z kolono pod narkoza :) fajna opcja, bo "usnelam" i totalnie nie pamietam zeby cos sie dzialo :D Nieprzyjemne bylo tylko przygotowanie sie do kolonoskopii, ale da sie przezyc. Wazne ze teraz juz wiem co mi dolega i moge dzieki lekom i diecie przy moim IBS normalnie funkcjonowac. Dodatkowo stosuje tez inteste na wyregulowanie pracy jelit ktora obudowuje tez blone sluzowa dzieki czemu czuje sie duzo lepiej
przychodniawoj
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 19 wrz 2018, o 08:24

Re: Gastroskopia co ocenia, przygotowanie do badania

Post autor: przychodniawoj »

Oczywiście pod narkozą jest o wiele wygodniej, niestety nie można jej zawsze stosować
Awatar użytkownika
marcinek
Użytkownicy
Posty: 5
Rejestracja: 7 gru 2019, o 05:49

Re: Gastroskopia co ocenia, przygotowanie do badania

Post autor: marcinek »

Miałem ostatnio robioną gastro, dlatego mogę coś więcej powiedzieć na ten temat. Przede wszystkim gastroskopia ocenia stan żołądka. Z tego, co widziałem na opisie, to ocenia się też nasz przełyk. Mi wyszła jedynie niewydolność wpustu także nie jest najgorzej. Samo badanie nie jest miłe, aczkolwiek da się przeżyć nawet bez narkozy
lolo
Użytkownicy
Posty: 4
Rejestracja: 8 sty 2019, o 09:38

Re: Gastroskopia co ocenia, przygotowanie do badania

Post autor: lolo »

Mi od dluzszego czasu dokuczaly mdlosci, wzdecia... bylem bardzo zaniepokojony, lekarz zalecil gastroskopie ale wiadomo jakie sa terminy na NFZ, na cale szczescie znajomy polecil mi fajne centrum medyczne [mod] w Czestochowie i tam sie wybralem, maja tam bardzo dobrego gastrologa. Robia tez gastroskopie rowniez z badaniem histopatologicznym . Opieka naprawde na najwyzszym poziomie
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post