Półsztywny staw po operacji haluksa

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
denneriana
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 3 lis 2016, o 22:15

Półsztywny staw po operacji haluksa

Post autor: denneriana »

Witam,
Mam 21 lat, dwa lata temu miałam operowany haluks lewej stopy, pół roku później prawej. Po 1szej operacji lekarz orzekł, że drut podtrzymujący kości wyjmie w trakcie operacji drugiej stopy. Przez te pół roku stopa "w środku" bolała i była bardzo sztywna, przed sama operacją drut sam zaczął wyłazić przez skórę. No ale w końcu został wyjęty, prawy haluks też usunięto. Problem polega na tym że minęło sporo czasu, a lewa stopa nadal jest ograniczona. Po wyjęciu drutu owszem jest lepiej, ale na oko kąt zgięcia palców to 50-60 stopni... gdzie przed operacją był to kąt prosty. Dla porównania prawa stopa jest w pełni ruchoma.
Taki półsztywny staw zaczyna sprawiać mi powoli coraz większy dyskomfort. Łapię się na tym, że idąc przechylam stopę na zewnątrz bo nie mogę jej naturalnie zgiąć a kończy się to bólem małego palca, który mam wrażenie coraz bardziej się krzywi (haluksy miałam od dziecka, wyrobiłam trochę krzywy chód na bokach stóp żeby unikać bólu haluksów więc zaczęły wykrzywiac się małe palce). Gdy zaś próbuję stąpać prawidłowo pojawia się uciążliwy ból palucha...
Czy istnieje jakiś ratunek na to w postaci np rehabilitacji (nie została mi ona zalecona po operacjach) lub czegokolwiek innego byle nie ponownego cięcia stopy?
Z góry dziękuję za odpowiedzi i przepraszam jeśli taki temat już był.
dimedicus

Re: Półsztywny staw po operacji haluksa

Post autor: dimedicus »

Takie sytuacje się zdarzają, za długo był założony drut (jak zrozumiałem wyjęto po pół roku??? zwyczajowo wyjmuje się po 3 tygodniach) Być może wytworzyły się zmiany zwyrodnieniowe na ścięgnach,kościach.Wskazane jest wykonać badania radiologiczne dla oceny stanu. Można zalecić fizykoterapię(chociaż grubo spóźniona) oraz stosowanie miejscowe leków ale to musi być poparte obecnie, badaniem dla oceny stanu.
Skutki uboczne jakie mogą wystąpić to m.in.:
brak zrostu po usztywnieniu
nawrót dolegliwości bólowych
uszkodzenie nerwów oraz inne.
Tak że podejść do lekarza i wykonać badania.
Niestety trzeba brać też pod uwagę konieczność ponownego zabiegu.
denneriana
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 3 lis 2016, o 22:15

Re: Półsztywny staw po operacji haluksa

Post autor: denneriana »

Tak, drut został wyjęty po pół roku, gdzie z prawej stopy po usunięto go po dwóch tygodniach i wszystko jest dobrze. Dziękuję za odpowiedź, będę szukać lepszego lekarza :)
MariuszStelmowski
Użytkownicy
Posty: 7
Rejestracja: 21 lis 2017, o 07:28

Re: Półsztywny staw po operacji haluksa

Post autor: MariuszStelmowski »

Od siebie moge polecic dodatkowo aparat na haluksy bunito duo. Stosowałam go na jednej stopie po operacji i stopa o wiele szybciej sie zagoiła i haluks nie wrócił. Na drugiej stopie nie używalam bo go jeszcze nie znałam i stopa goiła mi sie dłuzej
dzonykapec
Użytkownicy
Posty: 1
Rejestracja: 27 wrz 2018, o 12:03

Re: Półsztywny staw po operacji haluksa

Post autor: dzonykapec »

Jeśli chodzi o leczenie haluksów, to najlepszych jak dotąd ortopedów spotkałem w [mod]. Przechodziłem operację usunięcia haluksów niecały rok temu. Operacja się powiodła, a do tego nie była nawet bolesna ani długa jak to ludzie piszą. Polecam ich każdemu, kto ma problem z haluksami, ponieważ nie ma lepszego specjalisty od ortopedy który zajmuje się haluksami od lat. Pozdrawiam ;)
CentrumSynergiaCH
Użytkownicy
Posty: 194
Rejestracja: 5 mar 2018, o 22:14

Re: Półsztywny staw po operacji haluksa

Post autor: CentrumSynergiaCH »

Witam, jeżeli jakiś staw jest utrzymany bez ruchu to doszło do bardzo mocnej przebudowy torebki stawowej. Fizjologia mówi ze unieruchomienie powoduje utratę elastyczności tkanek poprzez: odwodnienie, brak bodźców z zewnątrz, przez co jest gorsze zaopatrzenie w pożywienie (gorszy dopływ krwi tętniczej, odpływ krwi żylnej). Fizjologia mówi również że przebudowa włókien kolagenowych (struktur które tworzą torebkę stawową ścięgna więzadła) następuje po 3 miesiącach (50%włókien), 300-500 dni (100% włókien). mam nadzieje ze takie unieruchomienie nie spowodowało trwałe zmiany w obrębie palca. Proszę udać się do terapeuty manualnego i rozpocząć solidną prace nad poprawieniem ruchomości jeżeli nie chce mieć Pani problemów z kręgosłupem (bądź innym regionem ciała - w wyniku wypracowanych złych nawyków ruchowych). Ortezy, zabiegi typu ud, laser prady, nie pomogą w poprawie ruchomosci. pozdrawiam
dzamila
Użytkownicy
Posty: 9
Rejestracja: 1 lis 2018, o 20:19

Re: Półsztywny staw po operacji haluksa

Post autor: dzamila »

dimedicus pisze:
4 lis 2016, o 08:37
Takie sytuacje się zdarzają
Mam podobny problem ze sztywnym i bolącym paluchem. Jestem 9 mies. Po operacji. Kość nie była przecięta s jedynie zeskrobana i unieruchomiona drutem na 4 tyg. Sama rana goiła się dobrze. Próbowałam sama robić gimnastykę jednak nie dało to zadowalającego efektu. Potem dwa tygodnie gimnastyki i laser, krioterapia a następnie masaż u rehabilitanta. Podczas rehabilitacji ból jest większy a sztywność Palca nadal. Co robić?
dzamila
Użytkownicy
Posty: 9
Rejestracja: 1 lis 2018, o 20:19

Re: Półsztywny staw po operacji haluksa

Post autor: dzamila »

Czy da się jakoś uniknąć takich zmian zwyrodnieniowych czy Obrośnięcia chrząstki?
Mam termin na operację drugiego halluxa i myślę czy warto, bo jeśli ma być tak jak to wygląda na tej już zoperowanej stopie to nie warto.
dzamila
Użytkownicy
Posty: 9
Rejestracja: 1 lis 2018, o 20:19

Re: Półsztywny staw po operacji haluksa

Post autor: dzamila »

denneriana pisze:
3 lis 2016, o 22:42
Czy istnieje jakiś ratunek na to w postaci np rehabilitacji (nie została mi ona zalecona po operacjach) lub czegokolwiek innego byle nie ponownego cięcia stopy?
Jestem ciekawa, jak potoczył się "los" twojej stopy. Czy udało się usprawnić stopę?
manka20
Użytkownicy
Posty: 1
Rejestracja: 23 lis 2018, o 14:20

Re: Półsztywny staw po operacji haluksa

Post autor: manka20 »

Cześć. Niestety podobnie, jak wielu z Was borykam się z problemem haluksów. Walczyłam z nimi na początku metodami domowymi, wszystkimi roślinnymi wyciągami, ale efekt był znikomu. Proszę powiedzcie mi, czy przed operacją nosiliście także szynę na haluksy, bo naczytałam się o tym [mod] i zastanawiam się, czy to moze być alternatywa dla zabiegu? Albo jakiegoś rodzaju aparat korekcyjny. Wszędzie chwalą ten aparat Marcin, ale ja podchodzę do niego sceptycznie, szczególnie do tej deklaracji, że jego noszenie jest wygodne w ciągu dnia. Przecież on wygląda na mega twardy!
Chciałabym coś lżejszego, coś co można nosić w ciągu dnia coś jak Hallu Solution albo Hallu Doctor. To się sprawdzi?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post