[Film] Jak interpretować wyniki morfologii krwi?

Choroby krwi i układu krwiotwórczego.
admin. med.

[Film] Jak interpretować wyniki morfologii krwi?

Post autor: admin. med. »

Morfologia krwi jest badaniem krwinek czerwonych (erytrocytów, RBC), krwinek białych (leukocytów, WBC), płytek krwi (trombocytów, PLT), hematokrytu (HCT), hemoglobiny (HGB) oraz wskaźników czerwonokrwinkowych i płytkowych, takich jak średnia objętość krwinki czerwonej (MCV), średnie stężenie hemoglobiny w krwince czerwonej (MCHC), średnia masa hemoglobiny w krwince czerwonej (MCH), rozkład objętości krwinek (RDW-SD, RDW-CV), średnia objętość płytki krwi (MPV), rozkład objętości płytek krwi (PRW) oraz wskaźnik dużych komórek (PLCR).

Badanie OB - odczynu opadania krwinek nie wchodzi w zakres badania morfologii krwi.

Krew na badanie morfologii krwi pobiera się zwykle rano, na czczo (12 godzinna przerwa w jedzeniu i piciu), ale w razie potrzeby można to badanie wykonać o każdej porze dnia i bez względu na spożyty posiłek bez obawy o zmianę wyników.

RBC, HGB, HCT - wzrastają w odwodnieniu, nadkrwistości prawdziwej, w guzach mózgu, urazach kręgosłupa, chorobie obturacyjnej płuc, wadach serca, niedotlenieniu organizmu, w początkowej fazie chorób mieloproliferacyjnych (białaczek)

WBC - wzrasta w chorobach zakaźnych, zwłaszcza bakteryjnych, w białaczkach oraz stanach białaczkowych i chorobach przewlekłych, spada w infekcjach wirusowych, gruźlicy, w białaczkach, anemii. W białaczkach liczba leukocytów może być prawidłowa, zwiększona ponad normę, lub obniżona poniżej normy.

PLT - wzrasta w nadpłytkowości samoistnej (choroba nowotworowa), przewlekłej białaczce szpikowej, chorobach reumatycznych, przewlekłych infekcjach, nadkrwistości prawdziwej (czerwienicy). Spada w chorobach autoimmunologicznych, małopłytkowości, białaczkach, przerzutach nowotworów do szpiku, w anemii.

Wskaźniki czerwonokrwinkowe i płytkowe służą do różnicowania rodzaju anemii, natomiast wskaźniki objętości płytek i erytrocytów (RDW, PDW) do kontroli skuteczności leczenia przeciwanemicznego.

Prawdziwa wartość oznaczanego składnika jest zawsze nieznana, wynik, który otrzymujemy, jest wartością jedynie zbliżoną do rzeczywistej.

Obecnie normy w różnych laboratoriach są podobne, z uwagi na standaryzację metod oznaczania zaleconą przez IFCC. Drobne rozbieżności wynikają z błędów przypadkowych.

Porównywalne wyniki otrzymywane w tym samym laboratorium świadczą o powtarzalności, zaś w różnych laboratoriach - o odtwarzalności wyników.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post