Bóle zębów

Choroby, leczenie zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej, tkanek jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego.
admin. med.

Bóle zębów

Post autor: admin. med. »

Zmiany zapalne w obrębie zębów niosą ze sobą możliwość poważnych powikłań – od miejscowego zapalenia kości i zatok po choroby żołądka, nerek, a nawet serca. Chory ząb staje się źródłem bakterii, które mogą przedostawać się do narządów wewnętrznych.

Ból zęba najczęściej spowodowany jest stanem zapalnym, który rozwija się w miazdze lub jej bezpośredniej okolicy.

Dlaczego boli?
Ból zęba najczęściej spowodowany jest stanem zapalnym, który rozwija się w miazdze lub jej bezpośredniej okolicy. Stan zapalny powoduje powstanie ropnia, przetoki, ziarniniaka lub torbieli. Chory ząb jest bardzo tkliwy i wrażliwy na temperaturę. Wymusza to zmianę sposobu przeżuwania pożywienia. Ból ma wtedy charakter pulsujący, zgodnie z rytmem serca. Ma także tendencję do nasilania się. Nieleczony, może trwać bardzo długo. W bardziej zaawansowanych stanach dochodzi do obrzęku policzka i języka, pojawia się temperatura.
Przyczyną bólu zęba jest najczęściej próchnica. Leczenie niemal zawsze związane jest interwencją stomatologiczną, podawaniem niesterydowych leków przeciwbólowych, w wybranych przypadkach antybiotyków.

Przyczyny dolegliwości

Zapalenie bakteryjne
Nieleczone może doprowadzić do ropnia. Jego przebicie się przez kość do jamy ustnej tworzy przetokę, z której stale wycieka ropa. Stan taki nie jest zwykle bolesny, ale wymaga leczenia farmakologicznego i chirurgicznego. Czasami ropień przebija się do zatok, wywołując ich stan zapalny.

Zapalenie miazgi
Ból obejmuje większy obszar, jest tępy i zwykle o dużym i bardzo dużym nasileniu. Często towarzyszy mu obrzęk policzka i powiększenie okolicznych węzłów chłonnych podżuchwowych i szyjnych.

Nadwrażliwość
Bóle zębów mogą przybierać także łagodniejszą postać – nadwrażliwości na temperaturę i niektóre, zwłaszcza kwaśne posiłki. Ból jest nagły, pojawia się natychmiast po zadziałaniu bodźca, np. niskiej temperatury podczas jedzenia lodów, i ustępuje chwilę po jego zniknięciu. Ma charakter ostry, zwykle umiejscowiony, kłujący. To sygnał, że z zębem dzieje się coś niedobrego i natychmiast trzeba udać się do stomatologa. Część naddziąsłowa zęba pokryta jest najtrwalszym materiałem, jaki występuje w ciele człowieka – szkliwem. Jednak i ono z czasem ulega uszkodzeniu. Pokarmy, bakterie, przebyte choroby i ich leczenie, zgrzytanie zębami, stosowanie niewłaściwych metod higienicznych i zbyt twardej szczoteczki do zębów często prowadzi do pęknięć szkliwa i jego ubytków.
dr Małgorzata Miller, specjalista chorób wewnętrznych
źródło: po-bolu.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post