Wysuszona skóra na twarzy

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

Wysuszona skóra na twarzy

Post autor: admin. med. »

Jednym z ważnych czynników odpowiedzialnych za gładkość i komfort naszej skóry jest zawartość wody w głębokich warstwach naskórka. Woda ta nieustannie migruje w kierunku jego wierzchniej warstwy zwanej rogową, gdzie następnie odparowuje. Istotnym elementem prewencji odwodnienia skóry są mechanizmy spowalniające procesy TEWL – transepidermalnej ucieczki wody z naskórka. Zastanawiasz się jakie?

Dlaczego skóra się wysusza?

Każdego dnia nasza skóra przy pomocy gruczołów łojowych wydziela sebum – substancję bogatą w lipidy. Ten naturalny łój pokrywa jej powierzchnię tworząc niewidoczną barierę zabezpieczającą ją przed utratą wody. Niekiedy jednak mechanizm ten nie przebiega prawidłowo. Na skutek tego dochodzi do odwodnienia skóry czego konsekwencją jest szorstkość, napięcie i spadek jej jędrności.
Z reguły nadmierna suchość skóry jest uwarunkowana genetycznie. Istnieją jednak czynniki, które mogą sprzyjać wysuszaniu cery, do których należą: promieniowanie UV, stosowanie preparatów na bazie alkoholu, a także częsty kontakt z chlorowaną wodą. Jeżeli zależy nam na utrzymaniu odpowiedniego nawodnienia naszej skóry, czynników tych należy bezwzględnie unikać.

W jaki sposób zatrzymać wodę w naskórku?

W celu utrzymania odpowiedniego poziomu nawilżenia skóry należy rano i wieczorem aplikować na jej powierzchnię krem pielęgnacyjny dobrany odpowiednio do jej rodzaju. Ważnymi składnikami kosmetyków nawilżających są gliceryna i mocznik. Ta pierwsza substancja przenika do głębokich warstw naskórka, gdzie następnie wiąże się z wodą zapobiegając jej odparowaniu. Z kolei mocznik zmiękcza warstwę rogową skóry co nadaje jej niezwykłą miękkość i gładkość. Te dwa składniki aktywne można znaleźć w kremie Dermedic Hydrain 2.

Istotne działanie zapobiegające wysuszeniu skóry mają również substancje lipidowe, takie jak emolienty. Do grupy tej zaliczamy między innymi trójglicerydy, skwalen i sterole. W momencie aplikacji kosmetyku na powierzchnię skóry, składniki lipidowe tworzą niewidzialną powłokę ochronną, która zabezpiecza skórę przed utratą nadmiernej ilości wody. Lipidy można znaleźć w kosmetykach, takich jak krem do twarzy marki Physiogel, krem emolientowy Allerco oraz krem biostymulujący Oeparol.
Poza doborem odpowiednich kremów nawilżających warto przynajmniej raz w tygodniu wykonać w obrębie suchej cery peeling. Tego rodzaju zabieg wygładzi jej powierzchnię i usunie obumarłe komórki widoczne w postaci drobniutkich łusek. Co więcej, po peelingu zwiększa się przez naskórkowe przenikanie składników aktywnych zawartych w kosmetyku. Dzięki temu jego działanie jest znacznie silniejsze.

Czy naturalne metody mogą zniwelować wysuszenie skóry?

Suchość skóry można również zredukować za pomocą naturalnych metod. Jedną z nich jest zastosowanie maseczki z awokado. Połowę owocu należy wymieszać z łyżką miodu i jogurtu w celu uzyskania konsystencji gęstej papki. Taką naturalną maseczkę nakładamy na twarz i szyję na okres 10 minut. Następnie maskę spłukujemy chłodną wodą. Po takim zabiegu skóra jest miękka i przyjemna w dotyku. Innym niezawodnym sposobem nawilżenia suchej skóry jest maseczka z soku aloesu. Wystarczy urwać liść rośliny i przyłożyć do powierzchni cery jego wilgotną część nasączoną sokiem. Całość rozcieramy na powierzchni całej twarzy i pozostawiamy na 15 minut. Maska z aloesu skutecznie nawadnia skórę i rozjaśnia jej koloryt. Co więcej, posiada ona również właściwości przeciwzapalne i może redukować nieestetyczne zaczerwienienie skóry.
Dolegliwości towarzyszące suchej skórze, takie jak szorstkość i napięcie, można całkowicie zredukować za pomocą systematycznej pielęgnacji. Odpowiednio dobrane produkty kosmetyczne czy też składniki naturalne mogą sprawić, że Twoja wysuszona cera odzyska piękny wygląd.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post