Podejrzenie Choroby Leśniowskiego - Crohna u 19-nastolatki

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
Dorota96
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 30 sty 2016, o 18:17

Podejrzenie Choroby Leśniowskiego - Crohna u 19-nastolatki

Post autor: Dorota96 »

Witam.
Mam na imię Dorota, mam 19 lat, 166 cm wzrostu, 50 kg.
28 października trafiłam na Oddział Chirurgii z powodu bólów brzucha i w prawym dole biodrowym i nudności. Wyniki wszystkie wyniki miałam prawidłowe, poza Hemoglobiną 11,5 ,zero stanu zapalnego jednak ból w prawym dole biodrowym występował, przy uciśnięci bardziej bolało. Dnia 30 października dostałam strasznego bólu w prawym dole biodrowym, zwijałam się z bólu, płakałam. W końcu lekarz chirurg zdecydował, że zoperuje wyrostek robaczkowy mimo, że wyniki były prawidłowe jak wspomniałam na początku. Cytując lekarza "zoperujemy Panią zobaczymy co tam się dzieje, jeśli będzie to wyrostek to go wytniemy" wykonano laparoskopię, było to na ostro, nie było to planowane. Przed salą operacyjną podpisywałam wszystko co mi "podsunęli" byłam w tak strasznym stanie. Dodam też, że po appendektomii jakimś cudem zablokował mi się pęcherz, czułam, że mam pełen aż strasznie bolało ale nie mogłam zrobić, gdy podłączono mi cewnik od razu zleciało 500 ml. Następnego dnia przyszedł do mnie lekarz mówiąc, że wyrostek zaczynał już ropieć. Pobrano wycinek do badania, wynik histopatologii: Ostre nieżytowe zapalenie wyrostka robaczkowego 3 listopada wyszłam do domu. Rany ładnie się goiły. Wszystko było by pięknie, ale niestety, ból w prawym dole biodrowym cały czas się utrzymywał i był coraz bardziej dokuczliwy. 12 listopada ponownie zostałam przyjęta na Oddział Chirurgii z powodu bólów brzucha w prawym dole biodrowym i stanów podgorączkowych. W wykonanym TK brzucha i USG TV prawy jajnik nieostro odgraniczony z rąbkiem płynu (dodam że 26 listopada 2014 roku przeszłam operację metoda tradycyjna wyłuszczenia obustronnych torbieli jajników, prawy 8 cm, lewy 6 cm od tej operacji zaczęły się u mnie problemy niedokrwistością z niedoboru żelaza) konsultowano mnie ginekologicznie i wszystko było w porządku. Przepisano mi Vivomixx, Duspatalin, Pentasa. W końcu skonsultowano mnie z pewną Panią profesor, z kliniki gastroenterologii gdzie kazano wykonać badanie kalprotektyny i oznaczenie przeciwciał p/Yersiniozie. Po 21 dniach odebrałam powyższe badania i wyniki są następujące: Kalprotektyne 12,00 mg/kg, Yersinia oznaczona metodą ELISA
Antygen w odczynie ELISA | IgA | IgG | IgM
LPS Y.enterocolitica O3 | 3,9 | 3,8 | 13,5
LPS Y.entrocolitica O8 | 6,0 | 6,3 | 14,6
LPS Y.enterocolitica O9 | 4,4 | 5,0| 12,9
LPS Y.pseudotuberculosis I | 3,0 | 5,0 | 13,7
Białka wydzielnicze Yop | 2.1 | 2,0 | 14,6

Powiedziano mi, że jest to początek zakażenia tą bakterią. Włączono mi antybiotyk Taravid plus enteromax. Dodam, że miałam biegunki, które trwały tydzień, krew w stolcu pierwszy raz pojawiła się już przed wyrostkiem, świeża krew na papierze. Postanowiłam zrobić badania krwi. CRP 12,9 mg/l norma 0,0-5,0. TSH 1,43 norma 0,27-4,20
FT3 5,9 norma 3,1-6,8
FT4 20,73 norma 12,00 - 22,00
WBC 13,3 (3,9-10,2)
NEUT# 10,4 (1,7-7,2)
LYMPH# 1,8 (1,1-4,5)
MONO# 0,79 (0,10-0,90)
EO# 0,26 (0,02-0,5)
BASO# 0,02 (0,0-0,2)
IG# 0.03 (0,00-0,03)
NEUT% 78,2 (44,0-70,0)
LYMPH% 13,5 (28,0-44,0)
MONO% 5,9 ( 2,0-9,0)
EO%2,0 (0,0-5,0)
BASO% 0,2 (0,0-2,0)
IG% 0,2 (0,0-0,4)
RBC 5,00 (3,80-5,40)
HGB 12,9 (12,0-15,0)
HCT 39,5 ( 36,0 - 45,0)
MCV 79,0 (78,0-93,0)
MCH 25,8 ( 27,5-32,0)
MCHC 32,7 ( 32,0-37,0)
RDW-SD 55,6 ( 25,0 - 75,0)
RDW-CV 19,6 ( 11,5-14,5)
PLT 313,0 ( 150,0- 400,0)
PDW 11,8 (6,1-11,0)
MPV 10,3 ( 8,8-12,0)
P-LCR 27,6 (6,0-24,0)
PCT 0,32 (0,14-0,36)

Po Taravid czułam się bardzo źle, więc przepisano mi Xifaxan na 10dni. Było to przed świętami Bożego Narodzenia. Po świętach bardzo źle się czułam, miałam straszne wzdęcia, bóle brzucha, nudności, brak apetytu, stany podgorączkowe, i ponownie pojawiła się krew, ale już woda w WC była zabarwiona na świeżo czerwono. Postanowiłam więc jechać do Kliniki Gastroenterologii gdzie konsultowano mnie wcześniej z Panią Profesor. Opowiedziałam o wszystkich objawach. Pani Profesor od razu wzięła nie na USG jamy brzusznej, wszystko w porządku poza kątem odejścia tętnicy krezkowej górnej - 28 st. Pani Profesor zdecydowała, że położy mnie na oddział no i przyjęto mnie. Następnego dnia zostałam przygotowana 3 saszetkami Fortransu do kolonoskopii. Z powodu, że wypróżnienie nastąpiło dopiero po 16 h dodatkowo przygotowano mnie lewatywą.
Opis kolonoskopii: Przygotowanie Fortransem. Oczyszczenie dobre (9 w skali Boston) Ze względu na ciasne zgięcie esicy zmieniono aparat na gastroskop. Aparat wprowadzono do kątnicy (zidentyfikowano struktury dna i zastawkę krętniczo-kątniczą) oraz do końcowej części jelita krętego. Obraz endoskopowy obejrzanej części jelita krętego (około 10 cm) i jelita grubego przedstawiają się prawidłowo (śluzówka Lśniąca, prawidłowo ukrwiona, bez ubytków) Z jelita krętego i kątnicy pobrano wycinki. Zrobiono również badanie krwi i wszystko prawidłowo poza Hemoglobiną 11,8 a norma 12,0-16,5. Badanie biochemiczne, koagulagia i elektrolity bez zastrzeżeń. Ze względu na niedokrwistość podano Diaver, po którym wystąpiła reakcja uczuleniowa. Przepisani mi Tribux Forte, Vivomixx, Fibraxine, Falvit. Po 3 tygodniach odebrania wynik histopatologiczny wycinków.
Dane kliniczne: Podejrzenie choroby Crohna
1.Błona śluzowa jelita krętego z bardzo silnie pobudzonymi grudkami chłonnymi, bez rozproszonego nacieku zapalnego.
2.Błona śluzowa kątnicy ze słabo nasilonym naciekiem zapalnym głownie z komórek jednojądrowych, z pojedynczą szczelinowatą nadżerką, z odsunięciem podstawy krypt od muscularis mucosae, bez obecności ziarniaków nabłonkowatokomórkowych. Obraz może sugerować chorobę Crohna, ale nie jest w pełni charakterystyczny. (kolonoskopia była wykonana miesiąc od appendektomii wyrostka)
4 Stycznia ponownie zostałam przyjęta do Kliniki Gastroenterologii z powodu bólów w prawym dole biodrowym, nudności o raz obecności świeżej krwi w stolcu. Zastosowanie leczenia: płynoterapia, IPP, Ceftraikson, Copronex, Coaxil, Ircolon, Laculoza, Lacium. Leczono mnie w kierunku Yersiniozy. Po 9 dniach zostałam wypuszczona do domu ze zleceniami. Dalsza opieka w poradni Gastro. Dieta lekkostrawna-beztłuszczowa. Coaxil, Tribux forte, Pentasa, Cipronex 10dni, Xorimax 7 dni, Dicoflor, Falvit. W razie zaparć Fibraxine. Byłam pewna, że w szpitalu powtórzą kolonoskopie skoro poprzednia była nie jasna, niestety się myliłam. Przed świętami rozmawiam w poradni z Panią Gastrolog, która powiedziała, że w styczniu trzeba będzie powtórzyć kolonoskopie, ponieważ poprzedania byłą za wcześnie po appendektomii. Postanowiłam powtórzyć badanie krwi przed wizytą w poradni. OB,CRP w porządku. Żelazo 30,5 norma 50-170
W morfologii MCH 25,2 (27,0-32,0)
RDWcv 16,7 (11,5-14,5) reszta morfologii w porządku. Nadszedł czas wizyty w poradni. I tu się bardzo zdziwiłam. Tym razem Pani gastrolog twierdząc wcześniej, że trzeba będzie powtórzyć kolonoskopię stwierdziła, że jednak nie, że za wcześnie, że dopiero tak za 2-3 miesiące. Wystawiła mi skierowanie na następujące badania: morfologia, frrytyna, Witamina B12, Sód,Potas, Magnez, Żelazo, TIBC. W morfologi LYMPH% 44,4 ( 28,0-44,0)
MCH 26,4 ( 27,5-32,0)
RDWcv 15,3 ( 11,5-14,5)
PDW 12,2 ( 6,1-11,0)
P-LCR 27,5 ( 6,0-24,0) RESZTA MORFOLOGII OKEY.
Ferrytyna 6,7 norma 13,0-150,0
Witamina B12 142,0 norma 145,0-569,0
Sód 140,0 norma 136,0-145,0
Potas 4,2 norma 3,5-5,1
Magnez 2,00 norma 1,50-2,60
Żelazo 88,8 norma 33,0-193,0
TIBC 504,3 norma 250,0-450,0
We wtorek mam kolejną wizytę u Gastrologa w poradni z powyższymi wynikami. Moje Pytania brzmią następując.
1. Dlaczego nie powtórzono kolonoskopii, kiedy znów trafiłam do kliniki z tymi samymi objawami co wcześnie i tym bardziej, że wcześniejszy obraz nie był dość charakterystyczny dla Choroby Crohna.?
2. Dlaczego mam problemy z żelazem, ferrytyną, TIBC i witaminą B12.? Przyjmowałam preparaty żelaza ale nic to nie pomagało. (Farrum Lek, Tardyferon Fol, Teraz jestem na Falvit (tam jest pełen zbiór)
3. Jak bardzo jest to możliwe, że Choruje na Crohna. ? Jestem cały czas na Penstasie, Duspatalin Retard i Coaxil, Falvit. Mam tak, że nagle zaczyna boleć mnie brzuch, wtedy muszę iść do toalety, po wypróżnieniu ból jak ręką odjął mija, i tak co chwila. Miewam także stany podgorączkowe. Mam dietę i jestem leczona jak przy Chorobie Leśniowskiego-Crohna. Więc dlaczego nie powtarzają kolonoskopii.
Jest mi ciągle zimno,wypadają mi włosy, miewam nudności, boleści co jakiś czas wracają. Jednego dnia mam mega apetyt, następnego zaś prawie w ogóle. Może od Państwa dostanę jakieś wskazówki. Dodam, że u mnie w rodzinie występowała ta choroba, a mianowicie mojego dziadka brata syn. Od strony mojego taty. Moja waga nigdy nie przekroczyła 50 kg, najniższa to 44 kg, ostatnio schudłam (ważyłam ok 47kg ale odkąd przyjmuje leki waga wyrównała się do 50kg.
4. Ostatnie moje pytanie brzmi, czy przy takim spadku ferrytyny i witaminy B12 będę musiała przyjmować zastrzyki domięśniowe. ? Do tego wykryto u mnie Clostridium Diff jestem na metronidazolu.
Czekam na jakąkolwiek i pomocną odpowiedź od Państwa. Z góry bardzo dziękuję.
carboczar

Re: Podejrzenie Choroby Leśniowskiego - Crohna u 19-nastolat

Post autor: carboczar »

Dorota96 pisze: Do tego wykryto u mnie Clostridium Diff
tu pewności nie ma jednoznacznej.Jak rozumiem badanie na krew utajona było ujemne? Tu nie było postaci pseudowyrostkowej, gdyż wyrostek był ropny,chociaż z drugiej strony, nadżerka mogła wynikać z obecności bakterii. Wiele sprzeczności w objawach i wynikach
Niedobór żelaza wynika z wielu przyczyn i mogą to być przyczyny pozabiegowe,kobiece,również krwawienia wew. czy inne
Wiele objawów wymieniony w pkt.3 może wynikać z niedoboru żelaza,stosowanych leków
Dorota96 pisze: możliwe, że Choruje na Crohna
tu profilaktycznie powinno się podawać Asamax
Też tu objawy nie są specyficzne dla choroby
Dorota96 pisze:1. Dlaczego nie powtórzono kolonoskopii, kiedy znów trafiłam do kliniki z tymi samymi objawami co wcześnie i tym bardziej, że wcześniejszy obraz nie był dość charakterystyczny dla Choroby Crohna.?
też bym się wstrzymał do 3 miesięcy od zabiegu,wyniki mogą być fałszywie dodatnie a więc niepewne.
Same preparaty podnoszące żelazo to nie wszystko,trzeba spożywać mięsne potrawy gdyż te w stosunku do roślinnych mają bardziej przyswajalne żelazo
Dorota96 pisze:czy przy takim spadku ferrytyny i witaminy B12 będę musiała przyjmować zastrzyki domięśniowe
niekoniecznie ale lepsze było by w iniekcjach
haploxylon
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 66
Rejestracja: 18 sty 2016, o 13:43

Re: Podejrzenie Choroby Leśniowskiego - Crohna u 19-nastolat

Post autor: haploxylon »

Na rozum----------skoro pacjentka najpierw miała operację "kobiecą" a jakiś czas po niej pojawiają sie JAKIEKOLWIEK objawy w dole brzucha....to te dwie sprawy należy połączyć.
Ponieważ obecne objawy to JAKIEŚ zapalenie, a wyrostek był ropny---------to raczej jest to zainfekowanie (jego skutki) które nastąpiło w trakcie owego zabiegu ginekologicznego. Teraz daje ono objawy jelitowe........no ale to jest brzuch i niby co innego ma dawać sygnały---zwłaszcza że jesteśmy po wycięciu wyrostka !
Zastanawia mnie brak wielokrotnego robienia posiewów, w tym z kału oraz wymazu z pochwy. Oraz--nie ma analizy kału na pasożyty.--Dziwne !
Bo nie wiemy czym kobietę zakazili na ginekologii wtedy.

Podanie Cipronexu raczej jest błędem, bo on bardzo często wywołuje zapalenie jelit !!!!!! Wtórne, jako objaw nieporządany u koło 15% pacjentów,ale jakiś antybiotyk-trzeba niestety........tak trochę w ciemno.
Na rozum........wyniki wskazują na zapalenie a objawy są dość agresywne. Dlatego ja myślę że to nie jest choroba Leśniewskiego ani Jersinia (jaka to moda teraz na nią ), ale to jest zapalenie jelit po zabiegach na ginekologii.
Od siebie jako szaman kazałbym pić 4 razy dziennie wywar lub napar siemienia lnianego z dodatkiem 30% owoców bzu czarnego. Koniecznie z tym bzem !Jest w aptekach w miastach(ten owoc bzu) albo w sklepach zielarskich; siemię jest nawet w sklepach spożywczych. Pić ten kisielek lekko ciepły .
PS: ręce opadają :cry:
Dorota96
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 30 sty 2016, o 18:17

Re: Podejrzenie Choroby Leśniowskiego - Crohna u 19-nastolat

Post autor: Dorota96 »

Sluchajcie operacje ginekologiczna mialam 26 listopada 2014 roku. Operacja przeszla bez zadnych komplikacji. Mielismy 2015 wstepny 2016, 30 pazdziernika byla laparoskopia wyrostka. 2 grudnia 2015 byla kolonoskopia z pobraniem wycinkow do badania histopatologicznego ktore sugieruja Crohna, z tego co wiem jelito krete i katnica to najczestrze miejsce wystepowania. A yersnioza wyszla dodatni heloł. Teraz Clostridium Diff w stolcu pojawiala sie krew i dalej pojawia. Wstepnie byla zywo czerwona a teraz skrzepy. Rowniez i stolec zmienil barwe na bardzo ciemnu zielony az prawie czarny z domieszka sluzu. Caly czas mam bol calego brzucha az do zoladka i w prawym dole biodrowym. Wiec czegos tu nie rozumim
haploxylon
Przyjaciel
Przyjaciel
Posty: 66
Rejestracja: 18 sty 2016, o 13:43

Re: Podejrzenie Choroby Leśniowskiego - Crohna u 19-nastolat

Post autor: haploxylon »

Nie rozumiesz bo ...bo jest 1 rok czasu przerwy jakby pomiędzy objawami ?
Ale to tak może być, nie od razu organizm się tak poddaje.
Jak pewnie czytałaś, bakteria ta należy do żelaznego zestawu zakażeń szpitalnych.
-------------------
dobra ....czy pani pije ziółka czy też wierzy w nowoczesną medycynę ? Oczywiście należy pobrać jakiś antybiotyk--to sprawa lekarza. Słynny metronidazol (który tu pasuje) radzę brać w wersji zagranicznej--najlepsze są francuskie ,nieco bardziej "twarde" są holenderskie, no ale polski to-------ziemia do kwiatów !!!!!!
( z innego forum wiem,że sporo ludzi kupuje antybiotyki w aptekach w Niemczech -przy granicy gdzieś--bo się okazało,że polskie wersje są po prostu produkowane na specjalnych liniach ="dla polaków" i zwyczajnie jest to mąka, a w korespondencji firm naszych z wytwórcą bywa punkt "jaki procent tabletek ma być skuteczna " i staje zwykle na 30%. Herezja ? Nie ! Mam znajomą prawnickę która obsługiwała taką korespondencję :!: ).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post