Torbiel jajnika. Czy torbiel jajnika jest niebezpieczna?

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Torbiel jajnika. Czy torbiel jajnika jest niebezpieczna?

Post autor: admin. med. »

Czy torbiel jajnika jest niebezpieczna?
W medycynie torbiel jajnika często nazywana jest również cystą. Nieleczona może mieć poważne konsekwencje. Niestety trudną ją rozpoznać, gdyż często nie powoduje żadnych objawów. Czym jest torbiel jajnika? Jak ją zdiagnozować i leczyć? Czy antykoncepcja hormonalna ma wpływ na torbiele?

Jeśli lekarz stwierdzi obecność torbieli, może również zlecić badanie krwi (marker nowotworowy CA 125), które pomoże stwierdzić, czy torbiel zawiera zmiany nowotworowe.
Nie każdy wzrost stężenia CA125 oznacza nowotwór. Wzrost ten może sygnalizować obecność innych chorób takich jak endometrioza czy stan zapalny miednicy.

Inną metodą diagnostyki jest laparoskopia. Jest to zabieg wykonywany w znieczuleniu ogólnym. Polega on na wprowadzeniu przez nacięcia w powłokach brzusznych narzędzia z kamerą , dzięki któremu specjalista dokładnie widzi narządy rodne na monitorze. Pozwala mu to ocenić ich stan. Ta metoda umożliwia również usunięcie torbieli (jeśli zachodzi taka konieczność).
Leczenie torbieli – terapia hormonalna

Jeżeli lekarz stwierdzi, że torbiel nie wymaga ingerencji chirurga, ograniczy się jedynie do terapii hormonalnej. Stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych zahamuje dojrzewanie komórki jajowej i owulację, a więc również powstawanie torbieli. Ponadto długotrwałe przyjmowanie leków zmniejsza ryzyko raka jajnika. Wielość metod antykoncepcji hormonalnej pozwala na dobór takiej, która będzie skuteczna, a zarazem tolerowana przez pacjentkę.
Jakie są metody usunięcia torbieli?

Jeżeli lekarz stwierdzi konieczność usunięcia torbieli, można tego dokonać jedną z dwóch metod:

metodą tradycyjną (chirurgiczną),
metodą laparoskopową.

Wybór metody usunięcia torbieli uwarunkowany jest wieloma czynnikami. Jeżeli torbiel ma charakter nowotworowy lub kobieta była już operowana i w jamie brzusznej obecne są zrosty, lekarz zleci usunięcie cysty klasyczną metodą chirurgiczną.
W innych przypadkach wybierze metodę laparoskopową, która zmniejsza ryzyko infekcji, a także powstania przepukliny pooperacyjnej. Ponadto usunięcie torbieli tą metodą pozwoli pacjentce na szybszy powrót do formy (pacjentka może opuścić szpital nawet następnego dnia po zabiegu). Zabieg ten jest również korzystniejszy ze względów estetycznych – pozostawia on mniejszą bliznę niż zwykła operacja.

Usunięcie torbieli metodą laparoskopową jest zalecane zwłaszcza tym kobietom, które jeszcze nie rodziły, a chcą mieć dziecko. Zabieg ten nie narusza jajników i jajowodów, a co za tym idzie – umożliwia zajście w ciążę.
Nawrót torbieli

Niestety torbiele mają tendencję do nawrotów. Dlatego tak ważna jest obserwacja cyklu menstruacyjnego. Jeśli wystąpią w nim jakiekolwiek nieprawidłowości, należy je niezwłocznie skonsultować z ginekologiem. Regularne wizyty u specjalisty i przeprowadzenie kontrolnych badań umożliwią odpowiednio wczesne wychwycenie zmian w ich najwcześniejszej fazie, zahamowanie rozwoju torbieli oraz podjęcie leczenia prowadzącego do ich usunięcia.
źródło:/rodzina-i-kariera.infor.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post