USG gruczołu krokowego

Choroby układu moczowo-płciowego, zaburzenia i potrzeby seksualne.
admin. med.

USG gruczołu krokowego

Post autor: admin. med. »

Badanie ultrasonograficzne jest metodą dosyć często stosowaną w diagnostyce chorób prostaty (gruczołu krokowego), w szczególności w diagnostyce łagodnego przerostu prostaty..
Badanie przez powłoki brzuszne obejmuje ocenę pęcherza moczowego, ogólną ocenę gruczołu krokowego, oraz ocenę zalegania moczu po opróżnieniu pęcherza. Poprzez ocenę objętości pęcherza moczowego po mikcji można pośrednio wnioskować o przeroście prostaty.

Ocena gruczołu krokowego obejmuje ocenę miąższu gruczołu, jak i wykonanie pomiarów prostaty (obliczenie objętości prostaty). Wyliczona na tej podstawie objętość prostaty jest istotnym kryterium dalszego postępowania terapeutycznego.

Najczęstsze wskazania do usg prostaty obejmują:
- nieprawidłowości w badaniu per rectum
- nieprawidłowy wynik oznaczenia PSA (swoistego antygenu sterczowego)
- kontrolę leczenia łagodnego przerostu prostaty
- rodzinne występowanie raka prostaty
- choroby zapalne prostaty
- nieokreślone bóle podbrzusza.

Na badanie należy przynieść wyniki poprzednich badań USG tej okolicy oraz ewentualne inne wyniki, które mogą mieć znaczenie (poziom PSA, wypisy ze szpitala, konsultacje urologiczne)

Przygotowanie do badania
Warunkiem koniecznym do zbadania prostaty przez powłoki brzuszne jest wypełnienie pęcherza moczowego. Około 1-2 godzin przed wyznaczoną porą badania należy wypić 1-1,5 litra niegazowanych płynów (najlepiej wody mineralnej) i nie oddawać moczu. Badanie przebiega dwuetapowo: w pierwszym etapie oceny dokonuje się z pełnym pęcherzem, a następnie pacjent wychodzi do łazienki celem oddania moczu, a po powrocie do gabinetu oceniania jest ilość moczu pozostała w pęcherzu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post