Wybity kciuk? opuchlizna i coraz częściej bóle

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
rsh
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 16 lut 2016, o 07:50

Wybity kciuk? opuchlizna i coraz częściej bóle

Post autor: rsh »

Witam
Mam pytanie czy jest sens odwiedzić chirurga czy nie. A konkretnie , na początku lata grając w piłkę nożną podczas piąstkowania piłki zapomniałem zgiąć kciuka i cała siła została przyjęta właśnie na kciuk , natychmiast pojawił się silny ból , początkowo myślałem że jest to zwykłe wybicie i spróbowałem go nastawić po około 4 dniach opuchlizna ze stawu drugiego licząc od góry kciuka zeszła i kciuk przestał boleć , ból pojawiał się jedynie przy silnym ściśnięciu czegoś dłonią. Jednak ostatnio pracuje przy stawianiu płotów betonowych i jakiś tydzień temu kciuk zaczął coraz bardziej boleć i sztywnieć , w chwili obecnej nie mogę go wyprostować do końca w pewnym momencie jest jakby blokada tak jak bym miał go wyprostowanego do końca i dalej już nie mógł , ale kciuk jest odchylony jakieś 20 , 30 stopni od pionu. To samo dzieje się przy zginaniu. Przy zginaniu jak i prostowaniu pojawia się silny ból przy osiągnięciu tego punktu granicznego tak jakby mi ktoś wbijał igły w kciuk. Wszystko to dzieje się w drugim stawie od góry kciuka , dodam że niema widocznej opuchlizny , ból jest bardzo dokuczliwy i pojawia się nawet przy takich czynnościach jak wkręcenie czegoś za pomocą śrubokręta bądź podniesienie butelki z wodą. Kiedyś kciuk miałem tak wyrobiony że swobodnie wyginałem go w jedną jak i drugą stronę. Teraz pracuję od poniedziałku do piątku i chcąc odwiedzić chirurga musiał bym się zwolnić na jeden dzień z pracy i jest to ostateczność , jak sądzicie wystarczy maść i jakieś okłady czy jednak konieczna będzie wizyta u specjalisty. Macie może podejrzenia co to może być ??
Będę wdzięczny za każdą odpowiedz.
carboczar

Re: Wybity kciuk? opuchlizna i coraz częściej bóle

Post autor: carboczar »

Skoro objawy wskazują na wznowę urazu wskazane są badania rtg lub usg(usg można wykonać prywatnie,niestety płatnie) na rtg jest wymagane skierowanie.Objawy wskazują na uraz ścięgna lub zmiany pourazowe w stawie palca.Bez badania(chociaż palpacyjnego) nie potrafię ocenić w jakim jest stanie palec.Proszę na razie stosować żel Dicloratio lub Naproxen Plus.jeśli po tygodniu nie będą widoczne rezultaty należy udać się do chirurga.I proszę nie przeciążać palca(przydało by się unieruchomić przynajmniej na tydzień.
rsh
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 16 lut 2016, o 07:50

Re: Wybity kciuk? opuchlizna i coraz częściej bóle

Post autor: rsh »

Dzięki wielki za poradę , mam jeszcze jedno pytanie , gdyby doszło do uszkodzenia ścięgna to jak długie było by leczenie i w jaki sposób by się odbywało.
carboczar

Re: Wybity kciuk? opuchlizna i coraz częściej bóle

Post autor: carboczar »

Jeśli doszło do takiego urazu(a mówimy tu o urazie naderwania ścięgna z zachowaniem ciągłości) to wskazane jest unieruchomienie palca przynajmniej w ortezie na okres ok 5 tygodni z zastosowaniem leczenia farmakologicznego(żele/maści).Jednak zawsze po postawieniu diagnozy nic na własną rękę(mówię o rehabilitacji)
rsh
Użytkownicy
Posty: 3
Rejestracja: 16 lut 2016, o 07:50

Re: Wybity kciuk? opuchlizna i coraz częściej bóle

Post autor: rsh »

A więc tak poszedłem na prześwietlenie potem do lekarza i powiedział mi że on na zdjęciu żadnego złamania nie widzi , a przyczyną zesztywnienia może być taka mała kostka przy stawie (nie pamiętam jak się nazywa ) i dał mi skierowanie do szpitala na operacje usunięcia , więc udałem się z tym skierowaniem do oddziału chirurgi i ortopedii gdzie lekarz popatrzył na zdjęcie i zbadał palec metodą dotykową i powiedział że nie ma sensu ciąć zdrowego palca i że jedynym rozwiązaniem w tym momencie jest rehabilitacja i kazał udać się do lekarza po skierowanie do Centrum Rehabilitacji. I teraz mam nie ciekawe zdanie o służbie zdrowia w moim mieście ;
carboczar

Re: Wybity kciuk? opuchlizna i coraz częściej bóle

Post autor: carboczar »

Szczerze mówiąc się nie dziwię ocenie lekarza ze szpitala,gdyż z opisu twojego nie wynika że zachodzi potrzeba zabiegu.Tylko tak jak podałem.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post