Śluz Wydzielina z pochwy, rodzaje i znaczenie

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Śluz Wydzielina z pochwy, rodzaje i znaczenie

Post autor: admin. med. »

Wydzielina z pochwy jest normalnym, zdrowym objawem funkcjonowania układu rozrodczego, nawet jeżeli czasem wydaje Ci się ona dziwna.

Pochwa – która nie stanowi całości genitaliów, określanych całościowo mianem sromu – to elastyczny przewód pomiędzy przedsionkiem pochwy a wnętrzem ciała. Łączy ona środowisko zewnętrzne i znajdujący się wewnątrz ciała układ rozrodczy. Środowisko pH pochwy jest kwasowe, a „dobre” bakterie znajdujące się w nim pomagają zapobiegać infekcjom. Za pomocą wydzieliny pochwa oczyszcza się i reguluje - jest to naprawdę niezwykły mechanizm. Działa w taki sam sposób, w jaki ślina pomaga utrzymywać higienę i zdrowie jamy ustnej.


Normalna wydzielina

• Jest przezroczysta i ma rzadką konsystencję – ten typ wydzieliny zazwyczaj pojawia się w czasie owulacji; wydzielina spowodowana podnieceniem również może tak wyglądać
• Jest biała lub żółtawa i gęsta (ale NIE ma grudek) – bardzo podobna w konsystencji do maści, pojawia się zazwyczaj w mniej płodnych fazach cyklu miesięcznego
• Ma lekki, ale nie nieprzyjemny zapach
• Może mieć brązowe zabarwienie tuż przed lub tuż po miesiączce
• Zazwyczaj wydzielana jest w umiarkowanych ilościach - nie jest ani zbyt obfita, ani zbyt skąpa
• Może się pojawić na bieliźnie lub, często, na wargach sromowych mniejszych

Normalna wydzielina jest po prostu… normalna. Nie trzeba się jej bać ani wstydzić. Wszystko jest w porządku - potrzebujesz jej, aby być zdrowa. Nie przejmujemy się przecież śliną w ustach ani też tym, że może być odpychająca - tak samo jest z wydzieliną z pochwy. Bez tej wydzieliny miałabyś problemy – częstsze infekcje, dyskomfort podczas stosunku, a poza tym twoja pochwa zaczęłaby wydzielać dziwny zapach. Po prostu potrzebujemy tej gładkiej mazi.


Wydzielina, która NIE jest normalna, a może oznaczać infekcję lub chorobę, może:

• Być grudkowata lub bardzo gęsta, o serowatej konsystencji
• Być bardzo wodnista albo obfita
• Mieć mocny zapach
• Być szarawa, zielonkawa, żółta albo różowawa

Powyższe rodzaje wydzieliny mogą być spowodowane infekcjami grzybiczymi lub bakteryjnymi, bądź też chorobami przenoszonymi drogą płciową, takimi jak rzeżączka, rzęsistkowica lub chlamydia. Ponadto swędzenie, pieczenie, ból lub dyskomfort, czy to podczas oddawania moczu, stosunku lub po prostu w czasie codziennych zajęć mogą również być oznaką zakażenia. Niektóre infekcje pochwowe mogą być przenoszone podczas stosunku, czy to na dłoniach, podczas stosunku oralnego, pochwowego (lub analnego, jeżeli doszło też do stosunku pochwowego przy użyciu tej samej prezerwatywy lub bez prezerwatywy). Tego typu przenoszenie nie ogranicza się tylko do stosunków heteroseksualnych. Do infekcji może też dojść mimo, iż nie uprawiasz seksu ani nie masturbujesz się.


Pamiętajcie jednak, że zawsze zdarzają się dni, kiedy zapach lub wydzielina pochwowa wydają się „niezbyt świeże”, a jednak nic złego się nie dzieje. Pochwa oczyszcza się w kilkudniowych cyklach. Czasami nie mamy do czynienia z infekcją, tylko z chwilowym brakiem równowagi - trzeba uważać na zmiany zapachu, koloru i struktury, które pojawiają się i utrzymują dłużej niż kilka dni lub powodują fizyczny dyskomfort.

Jeżeli zauważysz u siebie którykolwiek z wyżej wymienionych typów zmienionej wydzieliny, która utrzymuje się przez kilka dni, albo też powiązane objawy, zgłoś się do ginekologa lub lekarza pierwszego kontaktu.


Jak uniknąć infekcji pochwy lub przerwać cykl chronicznych zakażeń?

• Unikaj przenoszenia zarazków z odbytu do pochwy. Kiedy oddajesz mocz lub wypróżniasz się zawsze podcieraj się w kierunku od przodu do tyłu. Myj ręce przed i po masturbacji.
• Pamiętaj o ogólnej higienie – podmywaj się codziennie delikatnym, bezzapachowym płynem, i utrzymuj okolice pochwy suche.

Pamiętaj - jeżeli uprawiasz heteroseksualny seks bez użycia prezerwatywy, sperma znacząco zmienia pH pochwy (środowisko pochwy jest kwaśne, a sperma jest zasadowa - jest to potrzebne do zapłodnienia, ale niezbyt dobrze wpływa na równowagę pochwy). Podsumowując, wydzielina z pochwy i jej zapach są normalne – czasami czujemy lekko dziwną woń, ale nie jest to bakteryjne zakażenie pochwy, tylko po prostu pozostałe nasienie – chociażby dlatego zapach może się nieco różnić i to nawet przez parę dni. Jednak jeżeli te zmiany utrzymują się dłużej niż kilka dni, prawdopodobnie mamy do czynienia z czymś innym.

• Używaj delikatnego, bezzapachowego mydła do mycia. Nie powinnaś używać pachnących mydeł, perfumowanych żeli do ciała, sprayów do higieny intymnej czy perfumowanego papieru toaletowego ani zapachowych tamponów, jeżeli chcesz utrzymać pochwę w optymalnej kondycji.
• NIE stosuj irygacji. Badania wykazują, że kobiety, które stosują irygację co najmniej raz w miesiącu są o ponad 40% bardziej podatne na infekcje pochwy niż kobiety, które nigdy jej nie stosują. Pochwa to samooczyszczający się narząd. Irygacja jest nie tylko niepotrzebna, ale również zaburza równowagę bakteryjną pochwy oraz jej cykl samooczyszczania. Badania wskazują również na związki pomiędzy irygacją a podwyższonym ryzykiem HIV oraz innych chorób przenoszonych drogą płciową oraz rakiem szyjki macicy.
• Unikaj obcisłych spodni, majtek i rajstop bez bawełnianej wstawki, oraz innych ubrań, które nie przepuszczają wilgoci. Wygodne ubrania z naturalnych tkanin są zawsze najlepszym wyjściem.
• Korzystaj z naturalnych środków zapobiegawczych. Pamiętaj, aby włączyć do swojej diety świeży czosnek, pić kwaśne soki, takie jak sok z granatu czy żurawiny, oraz jeść niepasteryzowane jogurty bez cukru (można je zastąpić jogurtami sojowymi). Możesz też przyjmować suplement diety zawierający kwas mlekowy. Dzięki tym elementom środowisko pochwy będzie bardziej odporne na infekcje.
• Nie próbuj się sama leczyć środkami dostępnymi bez recepty ani też brać leków przepisanych komuś innemu. Może to nie tylko pogorszyć infekcję, ale po prostu sprawić, że zachorujesz, chociaż wcześniej wszystko było w porządku. Pamiętaj o zasadach bezpiecznego seksu podczas pettingu, pieszczot oralnych i analnych oraz stosunku pochwowego.
• Stosuj lubrykanty na bazie wody bez gliceryny, lub ewentualnie z niską zawartością tego składnika. Unikaj środków plemnikobójczych oraz prezerwatyw z takimi środkami.
• Pamiętaj o zdrowym, zbilansowanym sposobie żywienia. Unikaj pokarmów przetworzonych, prostych węglowodanów i dużych ilości napojów gazowanych. Dbaj o siebie.
• W trakcie leczenia infekcji pamiętaj o wzięciu wszystkich zapisanych leków do końca. Wstrzymaj się od kontaktów seksualnych aż do całkowitego powrotu do zdrowia. Poza tym w czasie infekcji nie używaj tamponów – jeżeli masz okres lub nadmierną wydzielinę, sięgnij po podpaski lub wkładki.
• W przypadku, gdy lekarz zdiagnozuje zakażenie, upewnij się, czy twój partner nie powinien również poddać się badaniu i leczeniu. Takie infekcje mogą być w kółko przekazywane pomiędzy partnerami seksualnymi niezależnie od płci. Dlatego konieczne jest, aby partnerzy poddali się leczeniu razem z Tobą i pamiętali o bezpiecznym seksie.
• Pamiętaj o leczeniu wszelkich potencjalnych infekcji. Jeżeli podejrzewasz zakażenie, jak najszybciej zgłoś się do swojego internisty lub ginekologa. Nieleczone infekcje mogą spowodować, że twój organizm łatwiej podda się INNYM infekcjom, albo też że zakażenie przeniesie się na inne części twojego ciała. Istnieje też ryzyko wystąpienia zapalenia narządów miednicy małej, które może poważnie wpłynąć na twoje zdrowie reprodukcyjne.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post