Prolaktyna a problemy z zajściem w ciążę

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Prolaktyna a problemy z zajściem w ciążę

Post autor: admin. med. »

Nie zawsze konsekwencją nadprodukcji prolaktyny jest pojawienie się niebezpiecznego dla kobiecego zdrowia mikrogruczolaka. Co więcej, bywa i tak, że nie pojawia się żaden guzek, a jednak lekarz za wszelką cenę stara się podjąć działania eliminujące problem związany ze zbyt wysokim poziomem tego hormonu. Dzieje się tak między innymi wówczas, gdy kobieta, której problemem jest nadprodukcja prolaktyny stara się o potomka, mówimy bowiem o hormonie, który ma niebagatelny wpływ na kobiecą płodność.

Nadprodukcja prolaktyny, znana też w medycynie jako hiperprolaktynemia, może mieć bardzo zróżnicowany wpływ na problemy z zajściem w ciążę. U niektórych kobiet przyczynia się ona do występowania nieregularnych miesiączek, u wielu zaś jej wpływ sprawia, że partnerka ma problemy z owulacją, która występuje nieregularnie i zdecydowanie rzadziej niż ma to miejsce u kobiety zdrowej. Źródłem problemów wywoływanych przez prolaktynę jest z całą pewnością to, że mówimy w jej przypadku o hormonie, który wpływa na wydzielanie gonadotropin przez przysadkę mózgową, a choć zarówno poziom hormonu LH, jak i FSH nie jest wyraźnie podwyższony, częstość wydzielania tak jednego, jak i drugiego ulega bardzo wyraźnemu zaburzeniu. W efekcie kobieta posiada coraz częściej cykle bezowulacyjne, a to uniemożliwia zajęcie w ciążę. Ponadto przypuszcza się, że prolaktyna wpływa również na same gonady. Może być ona wiązana zarówno z obniżeniem wydzielania progesteronu u kobiet, jak i testosteronu w przypadku mężczyzn.


Lekarze, którzy zajmują się leczeniem niepłodności bardzo często tłumaczą swoim pacjentom, że nadprodukcji prolaktyny, jakkolwiek by nie była problemowa, nie można określać mianem choroby. Jest to skutek różnego rodzaju zaburzeń, jeszcze zanim zostanie obrane odpowiednie leczenie konieczne staje się zatem udzielenie odpowiedzi na pytanie o to, jakie są ich przyczyny. Często okazuje się, że jej ustalenie wymaga konsultacji z lekarzami innych specjalności, w zdecydowanej większości przypadków takie postępowanie przynosi jednak oczekiwane rezultaty i pomaga w ustaleniu rzeczywistego źródła problemu. Dopiero w tym momencie możliwe jest zastosowanie środków zaradczych i podjęcie działań sprawiających, że nadmierna produkcja prolaktyny zostaje zahamowana.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post