Przepuklina jądra miażdżystego

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Przepuklina jądra miażdżystego

Post autor: admin. med. »

Do przepukliny jądra miażdżystego dochodzi wówczas, gdy dojdzie do uszkodzenia pierścienia lub zewnętrznych włókien krążka międzykręgowego i znajdujący się w jego wnętrzu miękki materiał wydostanie się przez pęknięcie poza przestrzeń, w której się w prawidłowych warunkach znajduje. W przypadku przerwania pierścienia włóknistego w pobliżu kanału kręgowego miękka substancja wewnątrz krążka międzykręgowego może się uwypuklać do kanału kręgowego.

Przepuklina jądra miażdżystego w obrębie kręgosłupa piersiowego może być bardzo ciężkim stanem. Wokół rdzenia kręgowego w okolicy piersiowej znajduje się bardzo niewiele wolnej przestrzeni. Dlatego gdy dojdzie do przepukliny jądra miażdżystego w połowie pleców, ucisk na rdzeń kręgowy może spowodować porażenie poniżej talii. Na szczęście przepukliny jądra miażdżystego występują dużo częściej w obrębie kręgosłupa lędźwiowego, gdzie nie są aż tak poważne w skutkach.
Co powoduje przepuklinę jądra miażdżystego
Przepukliny jądra miażdżystego mogą występować u dzieci, choć rzadko. Prawdziwą przepuklinę jądra miażdżystego obserwuje się najczęściej u młodych dorosłych i dorosłych w średnim wieku, przy czym na ogół występuje w okolicy lędźwiowej. W odcinku piersiowym zmiany tego typu stwierdza się przede wszystkim u osób w wieku od 40 do 60 lat. U starszych ludzi pojawiające się z wiekiem zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia u nich prawdziwej przepukliny jądra miażdżystego.

Krążek międzykręgowy może nagle pęknąć, gdy zostanie do niego przyłożony zbyt duży nacisk. Na przykład upadek z drabiny i wylądowanie w pozycji siedzącej może spowodować zadziałanie na kręgosłup ogromnej siły. Może być ona na tyle duża, aby spowodować pęknięcie kręgu lub pęknięcie krążka międzykręgowego. Pochylanie się do przodu powoduje bardzo duży nacisk na krążki międzykręgowe pomiędzy wszystkimi kręgami. Próba podniesienia czegoś ciężkiego z podłogi w zgiętej pozycji może spowodować pęknięcie krążka międzykręgowego.

Krążek międzykręgowy może również pęknąć w wyniku zadziałania na niego niewielkiej siły, zazwyczaj z powodu osłabienia pierścienia włóknistego w związku z powtarzanymi urazami, które kumulują się w czasie. W miarę jak struktura ta ulega osłabieniu, w którymś momencie podniesienie ciężaru lub pochylenie się do przodu powoduje zbyt duży nacisk na osłabiony krążek międzykręgowy. Pęka on przy wykonywaniu czynności, która jeszcze pięć lat wcześniej nie stanowiłaby problemu. Wiąże się to z wpływem starzenia się na kręgosłup, stanowiącego najczęstszą przyczynę przepukliny krążków międzykręgowych w obrębie kręgosłupa piersiowego.

Materiał, który wydostaje się z krążka międzykręgowego do kanału kręgowego, może spowodować ucisk na nerwy w kanale kręgowym. Istnieją również pewne dane świadczące o tym, że materiał z wnętrza krążka międzykręgowego może spowodować podrażnienie chemiczne korzeni nerwowych. Zarówno ucisk na korzeń nerwowy, jak i podrażnienie chemiczne mogą prowadzić do zaburzeń czynności korzenia nerwowego. Połączenie tych dwóch zjawisk może doprowadzić do bólu, osłabienia i drętwienia w tej okolicy organizmu, z której nerw odprowadza impulsy czuciowe.
Objawy przepukliny jądra miażdżystego
Pierwszym objawem przepukliny jądra miażdżystego jest zazwyczaj ból. Ból jest najczęściej odczuwany w plecach, bezpośrednio ponad obolałym krążkiem międzykręgowym. Jeśli przepuklina jądra miażdżystego powstanie w obrębie kręgosłupa piersiowego, ból może również promieniować wokół ciała, do przodu klatki piersiowej. Ucisk na nerwy w okolicy piersiowej lub podrażnienie tych nerwów mogą również wywoływać inne objawy. Zależnie od tego, których nerwów będzie to dotyczyć, przepuklina krążka międzykręgowego może powodować ból odczuwany jako pochodzący z serca, brzucha lub nerek.

Wypadnięte krążki międzykręgowe w kręgosłupie piersiowym mogą czasem uciskać rdzeń kręgowy. Możliwe są wówczas m.in. następujące objawy:


osłabienie mięśniowe, drętwienie lub mrowienie w obrębie jednej lub obu nóg
wygórowanie odruchów jednej lub obu nóg, co może powodować przesadzone ruchy
zaburzenia czynności pęcherza moczowego lub jelit
porażenie od pasa w dół
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post