Przyczyny, objawy i leczenie obrzęku płuc

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Przyczyny, objawy i leczenie obrzęku płuc

Post autor: admin. med. »

Całe nasze ciało to zespół licznych narządów, układów i szeregu innych rzeczy, na które składa się nasz organizm. Z pewnością warto zwrócić uwagę na taki narząd jak płuca, który odgrywa dla nas najistotniejszą rolę. dzięki niemu, każdy z nas ma możliwość prawidłowego oddychania. Oczywiście, w zależności od tego co robimy, jak się zachowujemy, nasze płuca oddychają w innym rytmie. Wiadomo, że inaczej będą pracowały, kiedy biegamy, a inaczej kiedy siedzimy przed telewizorem. Z pewnością również, palenie papierosów, wdychanie różnego rodzaju dymów i praca w szkodliwych warunkach, na pewno nie sprzyja dobrego działaniu płuc.

Obrzęk płuc

Występuje jednak również pewien stan chorobowy, który polega na tym, że w pęcherzykach płucnych, zamiast powietrza gromadzi się płyn przesiewowy, który będąc tam, utrudnia wymianę gazową w płucach. Jest to oczywiście obrzęk płuc, który jest bardzo niebezpieczną chorobą. Z pewnością należy zwracać uwagę na wszystko, co powoduje, że mamy trudności z oddychaniem, gdyż może to być sygnał, wielu schorzeń, prowadzących do poważnych chorób, a nawet do śmierci.

Obrzęk płuc - przyczyny

Z reguły obrzęk płuc jest konsekwencją niewydolności krążenia, utrudniania odpływu krwi z płuc, czy też zaburzeń toksycznych lub przemiany materii, kiedy to dochodzi do uszkodzenia pęcherzyków płucnych. Tłumacząc ten przebieg stanu rzeczy, najczęściej określa się, że przyczyną jest ciężka zastoinowa niewydolność krążenia, w trakcie której poprzez gradient ciśnienia, dochodzi do przesiąknięcia płynów z naczyń krwionośnych do światła pęcherzyków płucnych.

Obrzęk płuc - leczenie

Żeby móc wyleczyć ten stan chorobowy, stosuje się w tym celu różnorodne leczenie. Mogą to być takie zabiegi jak: tlenoterapia, leki moczopędne, morfina, intubacja z sztuczną wentylację, czy też leki, których celem jest, rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Obrzęk płuc - objawy

Jak więc ocenić, że mogło u nas dojść do obrzęku płuc? Jakie są główne tego objawy? Z pewnością na prowadzenie wysuwa się bardzo silna duszność, która w pozycji siedzącej można minimalnie ustępować, ale nie przechodzić. Taka duszność narasta bardzo szybko, a chory, ma problem zarówno ze złapaniem oddechu, jak również i z jego wydechem. Słychać podczas oddychania różnorodne świsty, bulgotanie, nawet bez użycia słuchawek lekarskich. Pacjent oddycha bardzo szybko gdyż ma wrażenie, że zaraz może się udusić. Boi się każdej sekundy, że w przy kolejnym oddechu, po prostu zabraknie mu powietrza.

Na szczęście, jeśli szybko się ktoś zdecyduje na wizytę u lekarza i na leczenie, obrzęk płuc może ustąpić bardzo szybko. Nie można tego stanu lekceważyć, dlatego że jeżeli nie podejmie się w tym celu stosownych metod, można nawet umrzeć.

Nasze zdrowie jest najważniejsze. Mamy je tylko jedno i powinniśmy zdać sobie sprawę z tego, że jeśli coś będziemy lekceważyć i coś będziemy traktować, jak nic takiego, na pewno nie wyjdzie nam to na dobre. Przecież nie chcemy umrzeć na coś, co jest się w stanie wyleczyć. Prawda? Dbajmy więc o siebie, starajmy się zapobiegać takim stanom rzeczy, a jeśli się już one pojawią, róbmy wszystko, by jak najszybciej się z tym uporać i powrócić do zdrowego trybu życia.
źródło:megapedia.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post