Rodzaje złamań - objawy i ich leczenie

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Rodzaje złamań - objawy i ich leczenie

Post autor: admin. med. »

Klasyfikacja złamań:

Złamanie z przemieszczeniem lub bez:

Złamanie bez przemieszczenia - występuje najczęściej u dzieci, u których gruba i elastyczna okostna (włóknista błona pokrywająca kość), nie pozwala na przemieszczenie się odłamów. Pod względem leczenia, jest o wiele mniej bolesne niż złamanie z przemieszczeniem.

Złamanie z przemieszczeniem – znacznie bardziej bolesne niż złamanie bez przemieszczenia, wymaga nastawienia kości, a nieraz także interwencji chirurgicznej.

Ze względu na umiejscowienie złamania:

Złamanie trzonu kości
Złamanie nasady kości – przy tym rodzaju złamania często dochodzi do zaklinowania, poprzez wbicie się jednego odłamu kości w drugi.
Złamanie występów kostnych
Złamanie powierzchni stawowych – mogą prowadzić do przemieszczeń powierzchni stawowych oraz szybkiego rozwoju zmian zwyrodnieniowych.

Ze względu na obecność kontaktu złamanej kości z otoczeniem:

zamknięte - bez kontaktu i z zachowaniem ciągłości skóry

otwarte - z kontaktem i przerwaniem ciągłości skóry (zaliczamy do nich także bardzo niebezpieczne złamania postrzałowe). Uwaga! Przy złamaniu otwartym konieczna jest operacja chirurgiczna.

Najczęstsze objawy złamania:

Ból i obrzęk w okolicy złamania

Krwawienie lub zasinienie w okolicy złamania

Osłabienie i niemożność wykonania ruchu kończyną

Leczenie złamań

Leczenie złamań kości polega na:

Nastawieniu odłamów kości (gdy jest to niemożliwe, konieczna jest interwencja chirurga, który łączy odłamy za pomocą gwoździ, wkrętów lub metalowych płytek)

Unieruchomieniu ich do czasu powstania zrostu kostnego (włożenie w gips lub szynę)

Rozpoczęciu procesu rehabilitacji

Operacyjne leczenie złamań ma miejsce przy każdym złamaniu otwartym, powikłanym z uszkodzeniem nerwów lub naczyń oraz złamaniu zamkniętym, w którym nie da się utrzymać nastawienia odłamów. Owo leczenie jest znacznie dłuższe, bardziej bolesne, ale i znacznie rzadsze pod względem występowania niż to, w którym wystarczy włożyć kończynę w gips.
Etapy gojenia się złamań:

Pierwszy etap – czas tworzenia się krwiaka - trwa zwykle kilka dni. Powstaje przekrwienie, obrzęk i przesiek na skutek wydzielanych enzymów z uszkodzonych tkanek.

Drugi etap – resorpcja krwiaka - trwa około 10 dni, następuje stopniowe jego wchłanianie przez sole wapnia. W jego sąsiedztwie pojawiają się odwapnienia – tzw. ziarnina.

Trzeci etap- powstawanie tkanki podkostnej - trwa około 15 dni, występuje unaczynienie ziarniny i wnikanie do ogniska złamania komórek kostno- i chrzęstnotwórczych.

Czwarty etap – tworzenie się tkanki kostnej - trwa od 5 do 10 tygodni. Jest to kość mało wytrzymała pod względem mechanicznym i w tym momencie przerwanie unieruchomienia może spowodować wytworzenie stawu rzekomego (brak trwałego zrostu między częściami kości).

Piąty etap - przebudowa, dojrzewanie i powstawanie tkanki kostnej - jego długość zależy od kontaktu odłamów, wieku chorego oraz miejsca złamania.

Leczenie złamań to długi proces, który wymaga cierpliwości. Pamiętajmy, aby w jego trakcie nie obciążać kończyny do czasu jej pełnego zrostu, bowiem może to prowadzić do powikłań lub ponownego pęknięcia łącznika. Także po zdjęciu gipsu i odbytej rehabilitacji miejmy na uwadze, że kość, która była złamana, jest znacznie słabsza i bardziej narażona na ponowne uszkodzenie.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post