Skóra tłusta łojotokowa

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

Skóra tłusta łojotokowa

Post autor: admin. med. »

Cera tłusta jest gruba, o szarożółtawym kolorze, w dotyku wilgotna. Charakterystyczną cechą cery tłustej jest jej błyszczenie się, szczególnie w tzw. strefie T – czyli na nosie, brodzie i czole.

Pierwsze objawy cery tłustej pojawiają się około 12 roku życia, gdy zaczyna się proces dojrzewania. Widoczne są rozszerzone pory, z licznymi zaskórnikami. Gruczoły łojowe są nadreaktywne, co powoduje wzmożone wydzielanie łoju skórnego. Skóra dobrze reaguje na czynniki atmosferyczne, jest odporna na czynniki chemiczne, dzięki czemu jest odporna na kontakt z wodą i mydłem. Kluczowy wpływ na skórę tłustą mają czynniki wewnętrzne, w dużej mierze stres, zaburzenia hormonalne, zaburzenia układu trawiennego.

Cera tłusta później się starzeje, ale często występują powikłania w postaci trądziku, zmian zastoinowych. Z powodu nadreaktywności gruczołów łojowych, może wystąpić problem z makijażem który będzie „spływać”. Najważniejszą rzeczą przy pielęgnacji cery suchej jest uregulowanie pracy gruczołów łojowych. Nie powinno stosować się kosmetyków silnie działających – szczególnie na bazie alkoholu, które mogą spowodować naruszenie płaszcza lipidowego – czyli naturalnej ochrony skóry, a to z kolei może spowodować przekształcenie cery tłustej w trądzikową.

Pielęgnacja cery tłustej to stosowanie preparatów antybakteryjnych, peelingów i maseczek oczyszczających, kremów matujących, a na noc specjalnych kremów regulujących pracę gruczołów łojowych.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post