Skórcze ciążowe

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Skórcze ciążowe

Post autor: admin. med. »

ABC ciążowych skurczów
Skurcze macicy w ciąży bywają gwałtowne i bolesne, dlatego mogą wzbudzać niepokój. Zwykle jednak nie są groźne, dlatego warto nauczyć się je rozpoznawać.

Skurcz macicy to mimowolny ruch zewnętrznej warstwy włókien mięśni, w wyniku którego macica się rozciąga i przygotowuje do porodu. Okresowe skurcze pojawiają się już na początku ciąży, ale nie są wówczas wyczuwalne, a jeśli są, to nie powinny sprawiać bólu. W ostatnich tygodniach ciąży skurcze stają się coraz silniejsze, mogą również powodować ból i dyskomfort. Sprawdź, jak je rozpoznać.
Skurcze prawidłowe

Przed poczęciem macica ma wielkość gruszki, tuż przed porodem zaś osiąga wagę ok. kilograma i wypełnia niemal całą jamę brzuszną. To skurcze sprawiają, że może rosnąć wraz z powiększającym się dzieckiem i zwiększającą się ilością wód płodowych, dzięki nim przygotowuje się też do porodu.

Jakie skurcze będziesz odczuwać w ciąży?

Skurcze Braxtona-Hicksa. W drugim i trzecim trymestrze ciąży przyszła mama zaczyna odczuwać twardnienie brzucha - to skurcze Braxtona-Hicksa, które:

Są nieregularne.
Są niebolesne, ale mogą powodować dyskomfort.
Ich natężenie nie zmienia się.
Najczęściej występują wieczorem, po gwałtownym ruchu, np. kiedy ciężarna szybko wstanie.
Ustępują po zmianie pozycji, odpoczynku, kąpieli.

Skurcze przepowiadające. Mogą pojawić się na kilka tygodni, dni, a nawet parę godzin przed porodem.

Wywołują ból podobny do menstruacyjnego oraz ból krzyża.
Są nieregularne.
Pojawiają się co kilkanaście minut, trwają ok. 15-30 sekund.

Skurcze porodowe. Najłatwiej rozpoznać je po tym, że występują regularnie.

Stopniowo przybierają na sile.
Stają się coraz częstsze i dłuższe.
Przy pełnym rozwarciu szyjki w drugim okresie porodu trwają od 30 do 60 sekund i pojawiają się nawet co 2-3 minuty.
Towarzyszy im ból w okolicy lędźwiowej, zwłaszcza u kobiet z tyłozgięciem macicy.
Między pierwszym a drugim okresem porodu skurcze często na chwilę łagodnieją, wyciszają się, by przybrać na sile wraz z początkiem fazy parcia.

Skurcze bezpośrednio po porodzie. W kilka minut po urodzeniu dziecka pojawiają się regularne skurcze macicy ułatwiające wydalenie łożyska.

Skurcze połogowe. Po porodzie macica ma jeszcze dużo pracy - podczas skurczów wywołanych przez oksytocynę, która wydziela się w organizmie mamy w czasie karmienia piersią, macica kurczy się, a naczynia krwionośne w miejscu, w którym było przytwierdzone łożysko, zamykają się.
Skurcze nieprawidłowe

Czasem skurcze macicy są niepokojącym objawem, zwłaszcza jeśli pojawiają się we wczesnej ciąży. Zgłoś się do lekarza, gdy:

bolesnym skurczom towarzyszy plamienie lub krwawienie (zagrożenie poronieniem)
poczujesz nagły, intensywny ból w jednym miejscu, po którym przestaniesz czuć ruchy dziecka albo nagle staną się one gwałtowne. Taki objaw może świadczyć o przedwczesnym odklejaniu się łożyska.
przed 37. tygodniem ciąży poczujesz skurcze, którym towarzyszy ból pleców, podbrzusza i pachwin (zagrożenie porodem przedwczesnym)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post