Spondyloza to postępujący, w raz z wiekiem, zanik krążków mi

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Spondyloza to postępujący, w raz z wiekiem, zanik krążków mi

Post autor: admin. med. »

Spondyloza to postępujący, w raz z wiekiem, zanik krążków międzykręgowych. Z powodu tego rodzaju zwyrodnienia cierpi co czwarty czterdziestolatek.
Ból w okolicy lędźwiowej promieniujący do kolana to pierwsze objawy spondylozy
Za wystąpienie spondylozy odpowiada stopniowe zużycie krążków międzykręgowych, czyli popularnych dysków. W miarę starzenia te elastyczne struktury powoli tracą sprężystość, centralna część się zapada, podczas gdy zewnętrzny pierścień ulega uwypukleniu. To zwiększa mechaniczny nacisk na brzegi chrzęstnych blaszek tworzących powierzchnie stawowe sąsiadujących kręgów. W odpowiedzi na ten nacisk sąsiednia kość zaczyna przerastać, tworząc wyrośla, tzw. osteofity. U niektórych pacjentów mogą one być przyczyną okresowego lub trwałego "przyszczypania" bądź zakleszczenia wrażliwych na ból struktur nerwowych, jednak w większości przypadków ich zadaniem jest ustabilizowanie kręgów, które w wyniku "skurczenia się" dysków stały się zbyt ruchome. Jednocześnie dochodzi do przerostu wyrostków kręgowych, które często zaczynają blokować otwory, którymi wchodzą i wychodzą korzenie nerwowe, drażniąc te delikatne struktury. Dodatkowo może dojść do przerostu tzw. więzadła żółtego - utrzymującego kręgosłup od przodu - i skostnienia tylnego więzadła podłużnego, co dodatkowo nasila objawy ucisku rdzenia kręgowego. Co ciekawe, wydaje się, że u pacjentów ze spondylozą więzadło żółte traci swoje zakończenia nerwowe, przez co gorzej chroni kręgi przed przeciążeniami mechanicznymi i może przyczyniać się do urazów chrząstek i powięzi.

Objawy
- ból w okolicy lędźwiowej, który może promieniować aż do kolana, a niekiedy nawet powodować osłabienie mięśni na skutek podrażnienia lub ucisku korzeni nerwowych czy rdzenia kręgowego
- bóle głowy, okolicy potylicznej oraz szyi i barku/barków, które mogą promieniować wzdłuż ramienia aż do łokcia
- osłabienie siły mięśni rąk, a nawet niedowłady w wyniku ucisku na rdzeń kręgowy

Uwaga! Obraz zmian radiologicznych nie zawsze przekłada się na odczuwane dolegliwości bólowe czy ograniczenie ruchów. Bywa, że bardzo zmieniony kręgosłup nie przysparza żadnych problemów, podczas gdy niewielki "dziobek kostny" może być powodem silnego bólu.
Rozpoznanie

Głównie objawowe, oparte na wywiadzie. W ustaleniu ewentualnego stopnia i miejsca ucisku na rdzeń kręgowy lub korzenie nerwowe pomocne mogą być zdjęcia RTG lub rezonans magnetyczny rdzenia kręgowego z kontrastem.

Leczenie

Zachowawcze, polegające na podawaniu niesterydowych leków przeciwzapalnych (np. pochodnych aspiryny czy ibuprofenu) oraz ćwiczeniach rehabilitacyjnych. Właściwie prowadzone ćwiczenia ruchowe, często w odciążeniu, np. z użyciem bloczków i podwieszek albo w wodzie, rozluźniają mięśnie i odciążają zmęczone uciskiem krążki międzykręgowe. Pomocne są też masaże , które dzięki efektowi zmiany ciśnienia panującego w stawach kręgosłupa pomagają w lepszym odżywieniu dysków. Chirurgia bywa pomocna głównie w przypadkach zakleszczenia korzenia nerwu przez osteofit, zwłaszcza w odcinku szyjnym.

Profilaktyka

Polega na zachowaniu aktywności fizycznej, gdyż najlepszym stabilizatorem i wspornikiem kręgosłupa są właśnie mięśnie. Regularne ćwiczenie mięśni brzucha , pośladków i okolic przykręgosłupowych nie tylko poprawia sprawność, ale i pozwala zapobiegać wywołującym bóle zmianom.
źródło:zdrowie.gazeta.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post