Stan zapalny macicy i okolic

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Stan zapalny macicy i okolic

Post autor: admin. med. » 11 cze 2016, o 14:34

Informacje ogólne
Macica, narząd rodny żeński (narządy płciowe), położony w miednicy małej, o kształcie spłaszczonej od przodu ku tyłowi gruszki. Macica zbudowana jest z trzech warstw: od wewnątrz z błony śluzowej, następnie grubej warstwy mięsnej i wreszcie błony surowiczej (otrzewnej), która pokrywa macicę.

Wyróżniamy w macicy: dno, sterczące do góry i ku przodowi ponad ujścia jajowodów, trzon i szyjkę, składającą się z części podpochwowej i części pochwowej. W części pochwowej znajduje się ujście zewnętrzne macicy. Przez to ujście światło macicy łączy się ze światłem pochwy. Macica objęta jest wraz z jajowodami, które do niej dochodzą, fałdem otrzewnej, zwanym więzadłem szerokim macicy.


Zapłodnienie i przebieg pierwszych faz rozwoju zarodkowego w organizmie kobiety

Zapłodnienie

Prawidłowe położenie macicy to: przodozgięcie (zgięcie trzonu macicy do przodu w stosunku do szyjki) i przodopochylenie (pochylenie całej macicy do przodu w stosunku do pochwy). W stałym położeniu macicę utrzymują więzadła: obłe, maciczno-krzyżowe, maciczno-łonowe i więzadła zasadnicze.

W okresie dojrzałości płciowej kobiety, błona śluzowa macicy ulega zmianom cyklicznym (cykl miesiączkowy), skutkiem czego pojawia się średnio co 28 dni krwawienie miesiączkowe.
Macica w ciąży
W czasie ciąży macica ulega wielu zmianom. Błona śluzowa macicy przekształca się w doczesną, w której zagnieżdża się (implantacja) jajo płodowe.

Macica powiększa się z ok. 7 cm długości do ok. 30 cm. Z ok. 3 ml pojemności jamy macicy - do ok. 5000 ml. Grubość ściany macicy zwiększa się początkowo ok. 3-krotnie, maleje jednak i w końcu ciąży wynosi ok. 8 mm i mniej. Odcinek cieśni ulega znacznemu powiększeniu w miarę rozwoju jaja płodowego i począwszy od 16 tygodnia ciąży tworzy tzw. dolny odcinek, w którym znajduje się dolny biegun jaja płodowego.

Zaznacza się wyraźny podział na odcinek górny, tj. trzon macicy i odcinek dolny, a granicę ich stanowi widoczny na zewnętrznej i wewnętrznej powierzchni macicy pierścień, zwany skurczowym. Odcinek górny odgrywa w przebiegu ciąży i porodu rolę czynną dzięki akcji skurczowej, stąd zwany jest czynnym, podczas gdy odcinek dolny, mocno rozciągnięty, wykazuje akcję skurczową tylko w minimalnym stopniu. Szyjka macicy ulega rozpulchnieniu i stanowi zamknięcie od dołu jamy macicy w której rozwija się płód.

Naczynia maciczne ulegają w ciąży znacznemu rozrostowi, tętnice maciczne, dotąd spiralnie skręcone, rozprostowują się, osiągając przez to długość potrzebną do zaopatrywania całej ciężarnej macicy. W wieku starczym macica ulega procesom zanikowym, pomniejszając się znacznie.
Zapalenie błony śluzowej macicy
Zapalenie błony śluzowej macicy wywołane jest wniknięciem bakterii, najczęściej gronkowców, paciorkowców, pałeczek okrężnicy lub prątkówgruźliczych (gruźlica), zwłaszcza w związku z otwarciem kanału szyjki, jak to ma miejsce przy miesiączce, przy poronieniu, w połogu, przy zatrzymaniu resztek łożyska lub odchodów połogowych.

Objawy: krwawienie, plamienie, upławy ropnokrwiste, podwyższenie temperatury Leczenie: leżenie, antybiotyki lub leczenie hormonalne w stanach przewlekłych, w razie obfitszych krwawień - przetaczanie krwi.
Rak szyjki macicy
Rak szyjki macicy, rak stanowiący 2/3 przypadków schorzeń nowotworowych u kobiet. Predyspozycje stwarzają liczne porody, zwłaszcza z uszkodzeniem szyjki macicy i przewlekłe stany zapalne.

Rozwija się stopniowo. Jako stan przedrakowy przyjmuje się: leukoplakię (rogowacenie białe), odnawiające się, długotrwałe i nie gojące się nadżerki szyjki macicy (części pochwowej), brodawczaki płaskonabonkowe szyjki, polipy, przewlekłe stany zapalne błony śluzowej szyjki macicy.

Objawy kliniczne: upławy surowiczo-ropne, krwawienie kontaktowe, po wysiłku, przy stosunkach płciowych, następnie ból promieniujący w okolicach kości krzyżowej i podbrzusza.

Metodami rozpoznawania stanów przedrakowych i wczesnych stadiów raka szyjki macicy są: cytologia, kolposkopia, kolpomikroskopia i badanie histopatologiczne wycinka szyjki macicy.

Leczenie: operacyjne, przez radykalne wycięcie macicy, energią promienistą lub metodą skojarzoną - operacyjną z naświetlaniem. Podstawowe znaczenie dla wczesnej wykrywalności mają okresowe badania ginekologiczne.

źródło:portalwiedzy.onet.pl

waldi
Stały Bywalec
Stały Bywalec
Posty: 42
Rejestracja: 1 mar 2016, o 07:08

Re: Stan zapalny macicy i okolic

Post autor: waldi » 25 kwie 2017, o 07:20

Każda kobieta powinna co roku wykonywać cytologię. Jeśli by tak było to w Polsce rak szyjki macicy praktycznie by nie istniał. Niestety , ale profilaktyka w naszym kraju szankuje i z tego powodu tak wiele osob choruje na tego typu choroby.....

Uważam,że badania profilaktyczne powinny być szerzej promowane.

ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości