Stłuszczenie wątroby

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Stłuszczenie wątroby

Post autor: admin. med. »

Stłuszczenie wątroby

Stłuszczenie wątroby można podzielić na alkoholowe stłuszczenie wątroby oraz niealkoholowe stłuszczeniowe zapalenie wątroby.
Alkoholowe stłuszczenie wątroby
Etiologia:

Alkoholowe stłuszczenie wątroby jest to jednostka chorobowa w której dochodzi do nagromadzenia drobinek tłuszczu w komórkach wątrobowych w wyniku nadużywania alkoholu. Występuje u 90% osób pijących >60g etanolu dziennie.

W powstawaniu chorób wątroby zależnych od alkoholu wyróżniamy mechanizmy:

hepatotoksyczny,
metaboliczny,
zależny od czynników immunologicznych i zapalnych.

Czynnikiem dodatkowym który wpływa na rozwój alkoholowej choroby wątroby są: dieta oraz predyspozycje genetyczne.



Objawy i przebieg:

Z reguły obraz kliniczny jest skąpoobjawowy: pobolewanie okolicy wątroby, czasami niebolesne powiększenie wątroby.

Przebieg choroby jest przewlekły. W momencie zaprzestania picia alkoholu choroba cofa się po około 4-6 tygodniach, w przypadku ciągłego spożywania alkoholu postępuje powodując u 35% pacjentów zapalenie wątroby i marskość.
Diagnostyka alkoholowego stłuszczenia wątroby

W badaniach laboratoryjnych zauważa się zwiększenie objętości erytrocytów (MCV), podwyższenie aktywności GGTP, rzadziej dochodzi do wzrostu transaminaz wątrobowych (AspAT, AlAT)

W badaniach obrazowych w USG zauważa się zwiększenie echogeniczności wątroby.

Można rozważyć wykonanie biopsji wątroby, która jednak rzadko jest wskazana. Coraz częściej zalecane są metody nieinwazyjne:

elastografia:
elastografia SWE,
fibroscan,
ocena markerów włóknienia we krwi:
fibrotest.

Przy rozpoznaniu kluczowymi kryteriami są zwiększone aktywność GGTP, wzmożona echogeniczność wątroby w badaniu USG, oraz wywiad.
Leczenie

Najważniejsze znaczenie ma abstynencja alkoholowa, oraz dieta ubogotłuszczowa. W monitorowaniu istotna jest okresowa kontrola parametrów biochemicznych uszkodzenia hepatocytów - GGTP, AspAT, AlAT oraz USG i elastografia wątroby.


NASH – niealkoholowe stłuszczenie zapalne wątroby

Niealkoholowe stłuszczenie wątroby jest podobną jednostką chorobową do alkoholowego stłuszczenia wątroby z tą różnicą że czynnikiem etiologicznym nie jest nadużywanie alkoholu.

Głównymi przyczynami stłuszczenia wątroby są: substancje hepatotoksyczne (leki, toksyny zawarte w grzybach),zaburzenia trawienia i wchłaniania (otyłość, cukrzyca, choroba Leśniowskiego-Crohna),wrodzone zaburzenia metabolizmu, choroby infekcyjne (wirusowe zapalenie wątroby C, wirusowe zapalenie wątroby E).

NASH jest częścią niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby – NAFLD
Epidemiologia i etiologia

NAFLD jest najczęstszą przewlekłą chorobą wątroby występująca w krajach które są uprzemysłowione, NASH występuje u 3-5% populacji ludności. Otyłość ściele wiąże się z występowaniem niealkoholowego stłuszczenia wątroby – 90% chorych z BMI >35 .

Główną przyczyną niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby zą zaburzenia przemiany materii. NASH jest chorobą o agresywnym przebiegu u ~15-50% chorych rozwija się włóknienie i marskość wątroby, u 25% chorych rozwija się rak wątrobowokomórkowy.
Objawy i przebieg

U chorych często występują zmęczenie i osłabienie, dyskomfort w prawym podżebrzu, jednakże zwykle nie występują dolegliwości W padaniu fizykalnym pacjenta można zauważyć powiększenie wątroby (75%) lub śledziony (25%).

NAFLD jest chorobą przewlekłą o raczej łagodnym przebiegu, u 15-20% rozwija się NASH który w swoim przebiegu jest dużo bardziej agresywny i prowadzi do włóknienia i marskości wątroby.
Diagnostyka

W badaniach laboratoryjnych zwiększa się aktywność AlAT i AspAT, GGTP, występuje dyslipidemia, podwyższa poziom bilirubiny.

W USG stwierdza się powiększanie i wzmożenie echogeniczności wątroby. Można rozważyć badania histologiczne wycinka miąższu wątroby (biopsja). Szczególnie zalecana jest nieinwazyjna ocena włóknienia wątroby – elastografia, pozwala ocenić stopień zaawansowania choroby.
Leczenie

Postępowanie obejmuje leczenie choroby wątroby i zaburzeń metabolicznych. Zaleca się zmianę stylu życia – dieta ubogokaloryczna i aktywność fizyczną. Leczenie hepatoprotekcyjne dotyczy tylko osób chorych z NASH

Co 2-3 miesiące zaleca się kontrolę AlAT i AspAT.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post