Suplementacja witaminą D u dorosłych

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
Asystentka

Suplementacja witaminą D u dorosłych

Post autor: Asystentka »

Profilaktyczna suplementacja witaminy D u dorosłych

Podczas wykładu wygłoszonego w ramach konferencji „Krakowska Jesień Pediatryczna”, dotyczącego witaminy D zakwestionowano (w oparciu o badania plejotropowe) efekty działania witaminy D. Czy u dorosłych zaleca się stosowanie suplementacji witaminy D? Jeżeli nie, to do jakiego wieku należy ją podawać dzieciom?
Odpowiedział:

dr n. med. Piotr Dziechciarz
Klinika Pediatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

Opublikowane w ostatnich latach metaanalizy badań z randomizacją nie wykazały istotnego klinicznie pozakostnego działania witaminy D u osób dorosłych. Nikt jednak nie neguje konieczności dostarczania jej ze względu na utrzymanie prawidłowej homeostazy wapniowo-fosforanowej ustroju oraz odpowiedniej mineralizacji tkanki kostnej.

Należne zapotrzebowanie na witaminę D ustala się, analizując przebieg procesów kalcjotropowych w zależności od stężenia 25-hydroksywitaminy D (25(OH)D) w surowicy. Nie ma jednak zgody odnośnie do tego, jakie stężenie witaminy D zapewnia optymalną gospodarkę mineralną ustroju – stąd różnice w zaleceniach dotyczących należnego jej spożycia pomiędzy grupami ekspertów (tab.).

Większość narodowych i międzynarodowych zaleceń odnosi należne spożycie witaminy D do podaży ze wszystkich źródeł żywieniowych (żywności naturalnej, żywności wzbogacanej oraz suplementów diety). W środkowoeuropejskich (większość ekspertów pochodzi z Polski) zaleceniach sugeruje się konieczność podawania suplementów witaminy D, co więcej – eksperci rekomendują istotnie większe dawki niż inni, co wynika najprawdopodobniej z założonego wysokiego należnego stężenia 25(OH)D.

Reasumując, dorośli powinni otrzymywać witaminę D, wątpliwość dotyczy natomiast dawkowania i źródeł kalcitriolu.
abela. Krajowe i międzynarodowe zalecenia dotyczące dziennego spożycia witaminy D
Kraj Dorośli (µg/dzień) Seniorzy* (µg/dzień)
Austria 20 20
Belgia 10–15 20
Francja 5 5
Hiszpania 15 20
Holandia 10 20
Irlandia 10 10
Niemcy 20 20
Europa Środkowa (Polska) 20–50** 20–50***
kraje skandynawskie 10 20
Szwajcaria 20 20
Wielka Brytania 10 10
EFSA 15 20
IOM 15 20
* Zalecenia różnią się między sobą pod względem określenia granicy wiekowej.
** Suplementacja zależna od masy ciała w okresie od września do kwietnia lub przez cały rok, jeżeli nie jest zapewniona odpowiednia synteza skórna.
*** Suplementacja zależna od masy ciała przez cały rok.
Zosiaku
Użytkownicy
Posty: 7
Rejestracja: 1 gru 2016, o 14:26

Re: Suplementacja witaminą D u dorosłych

Post autor: Zosiaku »

Witam. Jakiś rok temu neurolog poinformował mnie, że skoro mam zawroty głowy, to możliwe że brakuje. A podobno wszystkim w naszym klimacie jej brakuje. Po badaniu okazało się, że faktycznie ledwo mieszczę się w normie. Przepisał wit. d. Droga, ale trudno. I co - nic nie pomogło. W końcu biorę potas i Floradix jako suplement bez chemii i generalnie jest ok. Wychodzi, że zwiększone porcje wit. D nie są tu decydujące.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post