Szczepieniu ciężarnych przeciwko grypie a ochrona niemowlęci

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Szczepieniu ciężarnych przeciwko grypie a ochrona niemowlęci

Post autor: admin. med. »

Jak długo po szczepieniu ciężarnych przeciwko grypie ich niemowlęta są chronione przed zachorowaniem?

Niemowlęta i noworodki przed ukończeniem 6. miesiąca życia są szczególną grupą ryzyka ciężkiego przebiegu grypy oraz jej powikłań. Dlaczego? Ponieważ żadna z dostępnych aktualnie szczepionek przeciwko grypie nie jest zarejestrowana do stosowania w tej grupie wiekowej. Zatem szczepienie ciężarnych przeciwko grypie, obok strategii kokonowej (p. Szczepienia przeciwko grypie w realizacji strategii kokonowej), stanowi jedną z metod ochrony niemowląt przed grypą i jej powikłaniami.

W 2014 roku Shabir A. Madhi i wsp.1 w badaniu z randomizacją obejmującym ponad 2000 ciężarnych wykazali, że szczepienie ciężarnych przeciwko grypie 3-walentną inaktywowaną szczepionką przeciwko grypie (TIV) o około 50% zmniejszyło ryzyko zachorowania na grypę nie tylko u samych szczepionych, ale także u ich dzieci do ukończenia 6. miesiąca życia (p. Szczepienie ciężarnych przeciwko grypie a zachorowania na grypę wśród szczepionych kobiet i ich niemowląt).

Zespół naukowców z University of the Witwatersrand w Afryce Południowej, pod kierownictwem dr Marty C. Nuses, zadał sobie dodatkowe pytanie: Jak długo szczepienie ciężarnych przeciwko grypie chroni niemowlę przed zachorowaniem? Odpowiedź znajdujemy w artykule opublikowanym na początku lipca w internetowym wydaniu czasopisma „JAMA Pediatrics”.

Badaniem objęto 2049 niemowląt urodzonych przez kobiety uczestniczące w omówionym powyżej badaniu1 – 1016 urodzonych przez matki, które w czasie ciąży zaszczepiono przeciwko grypie oraz 1023 dzieci, których matki otrzymały placebo.

Skuteczność szczepienia ciężarnych przeciwko grypie (TIV) w zapobieganiu zachorowaniom niemowląt na grypę potwierdzoną laboratoryjnie była największa do ukończenia przez nie 8. tygodnia życia i wyniosła aż 85,8% (95% CI: 38,3–98,4). Skuteczność ta zmniejszała się jednak wraz z wiekiem dziecka i u niemowląt w wieku 8–16 tygodni oraz 16–24 tygodni różnice w porównaniu z rówieśnikami matek z grupy placebo nie były już istotne.2

– Uzyskane przez nas wyniki wskazują, że szczepienie ciężarnych przeciwko grypie chroni niemowlę przed zachorowaniem na grypę, ale czas trwania tej ochrony ograniczony jest do pierwszych 8 tygodni życia – podsumowują obserwacje autorzy badania.

Dr Flor Munoz z Baylor College of Medicine w Houston, komentując wyniki badania w artykule redakcyjnym na łamach „JAMA Pediatrics” przypomniał, że w Stanach Zjednoczonych szczepienie ciężarnych przeciwko grypie zalecane jest od ponad 60 lat. Chroni przed zachorowaniem na grypę i jej powikłaniami nie tylko ciężarne, u których grypa – zwłaszcza w III trymestrze ciąży – może mieć ciężki przebieg, ale również ich dzieci we wczesnym okresie życia, co potwierdzono w badaniach z randomizacją oraz badaniach obserwacyjnych (p. Szczepienie przeciwko grypie kobiet w ciąży zmniejsza ryzyko zachorowania na grypę u ich dzieci, Badanie potwierdza skuteczność szczepionki przeciwko grypie u ciężarnych zakażonych i niezakażonych HIV).3

Choć wyniki badania Nunes M.C. i wsp. wskazują, że niemowlęta mogą nie być chronione przed zachorowaniem na grypę przez całe pierwsze półrocze, to jednak do czasu, kiedy zostanie opracowana skuteczna i bezpieczna szczepionka przeciwko grypie dla niemowląt przed ukończeniem 6. miesiąca życia, pośrednia ochrona, którą zapewnia szczepienie ciężarnych jest optymalną strategią. Nawet gdy efekty utrzymują się względnie krótko.
źródło:mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post