Łysienie męskie androgenne

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

Łysienie męskie androgenne

Post autor: admin. med. »

Łysienie męskie androgenne jest procesem prowadzącym do trwałej utraty włosów. Najczęściej rozpoczyna się od kątów czołowych i na szczycie głowy. Zmiany dotyczą większości mężczyzn, którzy ukończyli 40. rok życia, ale mogą występować także w młodszym wieku. Często są poprzedzone procesami łojotokowymi, zwłaszcza łupieżem tłustym.

Przyczyny łysienia męskiego androgennego
Przyczyny łysienia męskiego androgennego nie są znane. Przypuszcza się, że najważniejsze znaczenie mogą mieć czynniki genetyczne, uwarunkowane autosomalnie dominująco z różną penetracją genu.

Obok przyczyn dziedzicznych ważne znaczenie ma dihydrotestosteron, który wywołuje stymulacje mieszków włosowych na twarzy i w okolicach narządów płciowych, natomiast przyczynia się do hamowania wzrostu włosów w obrębie owłosionej skóry głowy.

Leczenie łysienia męskiego androgennego
Terapia łysienia męskiego androgennego jest mało skuteczna. Wskazane jest wdrożenie postępowania przeciwłojotokowego i przeciwbakteryjnego (o ile współistnieje nadmierna czynność gruczołów łojowych).

Preparatem, który obecnie daje nadzieje na skuteczność terapii jest minoksydyl (związek będący pochodną piperydyny) stosowany w nadciśnieniu tętniczym krwi.

Mechanizm jego korzystnego działania polega prawdopodobnie na poszerzeniu naczyń krwionośnych obwodowych. Minoksydyl stosuje się miejscowo na skórę w roztworze. Nieznaczny odrost włosów pojawia się po kilku miesiącach. Jednak zadowalające efekty terapeutyczne uzyskuje się tylko u nieznacznej liczby pacjentów.

Po zaprzestaniu leczenia włosy ponownie wypadają, a procesy łysienia nadal postępują. W niektórych przypadkach stosuje się metody przeszczepiania włosów pobranych z obwodowej skóry głowy, w której są jeszcze zachowane.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post