Zaburzenia połykania

Leczeniem chorób ucha, nosa, krtani, gardła, narządów głowy i szyi.
admin. med.

Zaburzenia połykania

Post autor: admin. med. »

Zaburzenia połykania u chorych
Problemy z połykaniem często towarzyszą wielu chorobom. Mogą powstawać na skutek udaru mózgu, porażeń, a także być spowodowane stanem zapalnym błony śluzowej gardła oraz przełyku, jak również mechanicznymi przeszkodami w postaci guzów nowotworowych. Często zaburzenia połykania stwarzają problemy z połykaniem tabletek oraz pokarmów. Jak więc należy postępować z osobami mającymi problemy z połykaniem?
Przyczyny zaburzeń połykania

Zaburzenia połykania najczęściej polegają na trudnościach w przechodzeniu kęsa pokarmowego z jamy ustnej do gardła, przełyku aż do żołądka. Podczas połykania chory odczuwa dyskomfort oraz ból.

Najczęstsze przyczyny występowania zaburzeń połykania stanowią:

choroby nowotworowe – rak języka, nowotwory krtani oraz gardła,
schorzenia zawodowe narządu głosu, które często powodują dyskomfort w połykaniu,
zaburzenia funkcji gruczołów ślinowych – suchość w ustach,
stany zapalne gardła oraz błony śluzowej jamy ustnej i przełyku spowodowane zakażeniami bakteryjnymi i wirusowymi oraz grzybiczymi,
choroby neurologiczne – miastenia, choroba Alzheimera, stwardnienie rozsiane,
udary mózgu oraz porażenia nerwowe, spowodowane urazami.

Chory cierpiący na zaburzenia połykania odczuwa następujące dolegliwości:

zaleganie pokarmów w jamie ustnej,
trudność w rozpoczęciu procesu połykania,
zachłystywanie się podczas konsumpcji,
kaszel,
piekący ból w klatce piersiowej,
nudności,
zgagę.

Wymienione dolegliwości najczęściej nasilają się, gdy chory przebywa w pozycji półleżącej lub leżącej. Chory, nie chcąc odczuwać bólu podczas jedzenia pokarmów, często unika spożywania posiłków. Opieka nad chorym z zaburzeniami połykania wymaga od opiekuna specjalnego przygotowywania posiłków dla podopiecznego.
Żywienie przy zaburzeniach połykania

Potrawy osób mających trudności w połykaniu powinny mieć odpowiednią konsystencję: płynną, półpłynną lub papki. Opiekując się w domu osobą chorą, należy przygotowywać podopiecznemu posiłki o małych objętościach, które powinny być spożywane co 3-4 godziny. W ten sposób jedzenie nie będzie uciążliwe dla chorego, a śluzówka układu pokarmowego nie zostanie podrażniona.

Podczas komponowania posiłków opiekun osoby chorej musi pamiętać, aby pokarm dostarczał wszystkich składników odżywczych, a w szczególności białka, które wspomaga regenerację tkanek.

Często problemy z połykaniem są spowodowane bólem, który pojawia się w wyniku drażnienia błony śluzowej gardła oraz przełyku. W takiej sytuacji należy choremu przygotowywać posiłki, które są miękkie, rozdrobnione, zawierają duże ilości wody, aby ułatwić połykanie. Produkty zbożowe, takie jak pieczywo, biszkopty, można podawać choremu uprzednio namoczone w mleku lub naparze z herbaty. Dla chorego mającego problemy z przełykaniem dania obiadowe najlepiej przygotowywać w postaci zmiksowanych gęstych zup z dodatkiem mięsa. Potrawa taka nie zmieni smaku i wygląda estetycznie. Mięso należy podawać w postaci zmielonej (pulpety, klopsy, budynie mięsne), z dużą ilością sosu, który ułatwi połykanie.

Jeżeli opiekun przygotowuje posiłki, które następnie chce zmiksować, to powinny one zawierać chude mięso, łatwostrawne warzywa (marchewka, pietruszka, buraki), a także dodatek węglowodanów w postaci kaszy (jęczmienna, kuskus) lub ziemniaków. Produkty wcześniej najlepiej jest ugotować na parze lub udusić z odrobiną tłuszczu, aby zachować jak największą ich wartość odżywczą. Warto potrawy zmiksowane podawać z dodatkiem oliwy z oliwek, śmietany, masła, ponieważ sprawiają, że pokarm łatwiej się formuje w kęsy, co ułatwia połykanie.

Jeśli chory czuje bóle po zjedzeniu posiłku, ulgę przyniesie mu picie schłodzonych napojów – herbaty rumiankowej, zielonej herbaty, naparu z siemienia lnianego, który działa osłaniająco na śluzówkę jamy ustnej oraz całego przewodu pokarmowego.

Kiedy osoba chora unika spożywania posiłków, traci na wadze, staje się osłabiona – warto jest podawać pacjentowi gotowe wysokoenergetyczne produkty odżywcze, które są dostępne w każdej aptece. Mają formę płynną oraz zawierają łatwo przyswajalne białko oraz niezbędne witaminy i składniki mineralne w odpowiednich proporcjach.
źródło:
opiekanadchorym.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post