Od kwietnia szczepienia przeciwko poliomyelitis tylko preparatem inaktywowanym

Choroby dziecięce, opieka nad dzieckiem oraz rozwój.
admin. med.

Od kwietnia szczepienia przeciwko poliomyelitis tylko preparatem inaktywowanym

Post autor: admin. med. »

10.05.2016
GIS, MZ

Jak pisaliśmy w lipcu 2015 roku (p. Światowa rewolucja w powszechnych szczepieniach przeciwko poliomyelitis?), zgodnie ze strategią przyjętą przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w „Polio Eradication and Endgame Strategic Plan 2013–2018”, kolejnym krokiem zmierzającym do całkowitej eradykacji poliomyelitis i wyeliminowania sporadycznych zachorowań wywołanych przez zmutowane wirusy pochodzące ze szczepionki (VDPVs), jest zaprzestanie stosowania 3-walentnej doustnej szczepionki przeciwko poliomyelitis (tOPV) we wszystkich krajach członkowskich WHO do kwietnia 2016 roku i zastąpienie jej doustną szczepionką 2-walentną (bOPV) lub 3-walentną szczepionką inaktywowaną (IPV). Powodzenie tej akcji jest w dużej mierze uzależnione od decyzji i działań podejmowanych na szczeblu globalnym – równoczesnego wycofania tOPV we wszystkich krajach.

Zgodnie z informacją, którą Medycyna Praktyczna uzyskała od Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS), aby przerwać transmisję dzikiego wirusa poliomyelitis należy zaszczepić pełnym schematem podstawowym co najmniej 95% dzieci do 2. roku życia. Obecnie stan uodpornienia przeciwko poliomyelitis w Polsce jest na bardzo wysokim poziomie – w 2. roku życia wynosi od 99 do 99,9% w zależności od województwa. WHO silnie rekomenduje konieczność restrykcyjnej realizacji przez kraje członkowskie światowego programu eradykacji polio i jego zakończenia w 2018 roku.

Z uwagi na strategię przyjętą przez WHO w polskim Programie Szczepień Ochronnych od 1 kwietnia br. zastąpiono szczepionkę tOPV, stosowaną dotychczas w 6. roku życia, szczepionką IPV (p. Zmiany w porównaniu z PSO 2015, Cz. I – Szczepienia obowiązkowe i zalecane).

GIS wskazał, że stosownie do polecenia Ministra Zdrowia, który dokonuje zakupu szczepionek i jest ich dysponentem, w procesie zwrotu szczepionki tOPV i obiegu dokumentów stosuje się taką samą drogę, jak przy wycofaniu preparatu z obrotu przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego.

Natomiast dokładny sposób postępowania ze szczepionkami tOPV niewykorzystanymi do 31 marca 2016 roku przez świadczeniodawców oraz pozostałymi w magazynach stacji sanitarno-epidemiologicznych na terenie kraju, został określony w Komunikacie Ministra Zdrowia z dnia 4 kwietnia 2016 roku w sprawie utylizacji szczepionki tOPV poliwalentnej (1,2,3 typ wirusa) przeciwko ostremu nagminnemu porażeniu dziecięcemu (Poliomyelitis) zastąpionej przez szczepionkę inaktywowaną IPV poliwalentną (1,2,3 typ wirusa) w Programie Szczepień Ochronnych. Zgodnie z treścią tego komunikatu wszystkie szczepionki tOPV, które nie zostały wykorzystane do szczepień do końca marca 2016 roku należy zwrócić do Centralnej Bazy Rezerw za pośrednictwem stacji sanitarno-epidemiologicznych wraz z oświadczeniem o przekazaniu tOPV do utylizacji i o tym, że w podmiocie leczniczym nie jest przechowywana szczepionka zawierająca żywy szczep wirusa polio. Szczepionki przekazane do Centralnej Bazy Rezerw zostaną zutylizowane.

Wycofanie szczepionki oraz złożenie oświadczenia jest konieczne dla wykonania przez Polskę zobowiązań podjętych na forum WHO w związku z realizacja przyjętego programu eradykacji wirusa polio ze środowiska.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post