Łysienie androgenowe

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
admin. med.

Łysienie androgenowe

Post autor: admin. med. »

Łysienie androgenowe (nazywane też łysieniem typu męskiego) jest chorobą, której podłożem w większości przypadków są uwarunkowania genetyczne. Aż 95% wszystkich zdiagnozowanych przypadków łysienia stanowi właśnie łysienie androgenowe.
Najczęściej dotknięci nim są mężczyźni. Problem dotyczy bardziej mężczyzn rasy białej. Jego cechą charakterystyczną jest nadmierne wypadanie włosów. Na łysienie androgenowe mogą cierpieć także kobiety, chociaż w porównaniu z mężczyznami stanowią niższy odsetek. W przypadku kobiet chorobie dodatkowo towarzyszy hirsutyzm (nadmierne owłosienie typu męskiego).

Przebieg choroby
Zjawisko łysienia typu męskiego przebiega zupełnie inaczej u każdej płci. Mężczyźni tracą włosy głównie z powodu przemiany testosteronu w dihydrotestosteron. Reakcja jaka zachodzi na powierzchni skóry głowy powoduje, że włosy się osłabiają, przestają rosnąć, aż w końcu zaczynają wypadać i są coraz słabsze, oraz cieńsze. Wtedy u panów pojawia się łysina. Włosy rzedną na czubku głowy, zaczynają pojawiać się też charakterystyczne zakola.
Jeżeli chodzi o kobiety to u nich choroba przebiega trochę inaczej. Włosy na powierzchni głowy przerzedzają się równomiernie. Większość kobiet traci je na całej powierzchni skóry głowy. Najczęściej najwięcej ubywa ich w okolicach skroni i przedziałka.

Przyczyny łysienia typu androgenowego
Bezpośredniej przyczyny schorzenia należy szukać w nadwrażliwości organizmu na dihydrotestosteron (DHT). Jest to związek chemiczny, który jest pochodną męskiego hormonu testosteronu.
Najprawdopodobniej przyczyną choroby są androgeny. Są to hormony wydzielane przez gruczoły wydzielania wewnętrznego, dlatego tak ważne jest, aby ich praca nie była zakłócana i mogły pracować prawidłowo.
Inną przyczyną mogą być występujące zaburzenia w odżywianiu skóry głowy. Zaburzenia te mogą być spowodowane nadmierną pracą gruczołów łojowych. To właśnie w gruczołach łojowych dochodzi do przemiany testosteronu w DHT.

Objawy
Pierwsze objawy choroby mogą być zauważalne już w okresie nastoletnim. Widać to na podstawie rozpoczętego procesu cofnięcia linii włosów (okolice skroni i czoła). W późniejszym okresie choroba dotyka całą skórę głowy, co w konsekwencji prowadzi do całkowitej utraty włosów. Zanim włosy zaczną nadmiernie wypadać to najpierw skraca się cykl wzrostu i odpoczynku włosów, a nowe wyrastają krótsze i słabsze i są dużo delikatniejsze.
U kobiet proces wypadania włosów nie jest tak bardzo nasilony jak u mężczyzn.

Leczenie
Do tej pory nie została jeszcze opracowana jedna metoda leczenia, która umożliwiałaby pełny sukces w leczeniu. Jednakże zaobserwowano, że lepsze wyniki leczenia osiągają pacjenci, którzy odpowiednio wcześnie rozpoczęli terapię.
Do najczęściej stosowanych technik leczenia należy zaliczyć:

przeszczepy włosów,
preparaty kosmetyczne,
terapię z użyciem pola magnetycznego,
suplementy składników odżywczych,
leczenie minoksydylem,
leczenie finasterydem.


Leczenie łysienia androgenowego u mężczyzn jest znacznie łatwiejsze aniżeli u kobiet. Na rynku jest wiele preparatów, które pomagają zwalczyć tę przypadłość u panów. Preparatów dla kobiet praktycznie nie ma. Jednak panie mogą sięgać po leki, które są stosowane u mężczyzn z zastrzeżeniem, że nie mogą ich używać kobiety będące w ciąży.

Leczeniem chorób związanych z nadmiernym wypadaniem włosów zajmują się lekarze dermatolodzy. Jedną z metod leczenia jaką stosują oni u swoich pacjentów jest zablokowanie enzymu 5-alfa reduktazy, który powoduje przekształcenie testosteronu w dihydrotestosteron. Efekty leczenia powinny być widoczne już po 2 do 4 miesięcy.

Poza tym osoby dotknięte chorobą jaką jest łysienie androgenowe powinny stosować odpowiednią dietę bogatą w witaminy, głównie z grupy B, jak również w minerały. Można również skorzystać z preparatów, które są przewidziane dla osób mających problemy z nadmiernie wypadającymi włosami. W aptekach znajduje się bardzo duży wybór takich leków. Na rynku dostępne też są różne szampony i odżywki przeznaczone do pielęgnacji wypadających włosów. Mają one zastosowanie wzmacniająco-odżywcze.
źródło:
drogapozdrowie.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post