Podróże w ciąży. Czy są jakieś przeciwwskazania?

Profilaktyką, choroby żeńskiego układu płciowego, zaburzenia miesiączkowania, antykoncepcja hormonalna, mechaniczna, naturalna, ciąża, niepłodność, nowotwory narządów rodnych, porady intymne
admin. med.

Podróże w ciąży. Czy są jakieś przeciwwskazania?

Post autor: admin. med. »

Dr n. med. Andrzej Bacz
Ciąża i podróż

Podróżowanie w ciąży nie jest przeciwwskazane, istotny jest natomiast cel podróży, który usprawiedliwia taką decyzję.

W przypadku dłuższej podróży najważniejszym problemem jest ograniczona możliwość udzielenia szybkiej pomocy medycznej w razie wystąpienia powikłań (np. zagrażające poronienie czy zagrażający poród przedwczesny). Kobiety w ciąży o zwiększonym ryzyku nie powinny planować długich podróży.
Podróż samolotem

Uważa się, że podróżowanie samolotem jest dla zdrowej kobiety w ciąży w zasadzie bezpieczne. Zawsze jednak, zwłaszcza przed dłuższą podróżą, należy zasięgnąć porady lekarza. Kobiety w ciąży o zwiększonym ryzyku lub z chorobami ogólnymi, które mogą się zaostrzyć w czasie lotu, nie powinny podróżować samolotem.

Mimo iż podróż samolotem nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla ciężarnej i jej dziecka, wiąże się ze zwiększonym dyskomortem i możliwością wystąpienia niektórych powikłań medycznych. Długi lot samolotem i przymusowa pozycja siedząca prowadzą do znaczącego ograniczenia mobilności, zwiększonego ryzyka wystąpienia obrzęku kończyn dolnych i powstania zakrzepów w żyłach głębokich, co w powiązaniu ze zmianami fizjologicznymi w układzie krzepnięcia u kobiet w ciąży może doprowadzić do wystąpienia tego poważnego powikłania. Dotyczy to zwłaszcza kobiet, u których stwierdza się dodatkowe czynniki ryzyka, takie jak przebyta zakrzepica (zobacz: Zakrzepica) czy otyłość.

Decydując się na podróż samolotem, należy wziąć pod uwagę nie tylko aspekty medyczne, ale również przyczynę podróżowania, czas trwania lotu i miejsce, do którego lecimy. Ten ostatni czynnik może się wiązać z koniecznością wykonania dodatkowych szczepień lub zastosowania leczenia przeciwmalarycznego.
Jak się zachowywać w czasie długiego lotu samolotem?

Przed podróżą powstrzymaj się od spożywania gazowanych napojów. Jeśli dokuczają Ci nudności, skonsultuj z lekarzem, jaki lek możesz wziąć przed podróżą. Ubierz się w przewiewną odzież.
W samolocie wybierz, jeżeli to możliwe, fotel przy przejściu, najlepiej niedaleko od toalety. Zapewnia on więcej miejsca i daje większy komfort podróżowania.
Jeśli to możliwe, co pół godziny wstań i przespaceruj się. Siedząc, często zginaj i prostuj nogi w stawie kolanowym.
Pij dużo płynów (najlepiej wodę mineralną niegazowaną), unikaj alkoholu i kawy.
Miej zawsze zapięty pas bezpieczeństwa, który uchroni Cię w razie nagłych i nieprzewidywanych turbulencji. Pas powinien być dobrze napięty (nie luźny) i przechodzić pod brzuchem oraz przez wierzchołki ud.
W przypadku dłuższych lotów (powyżej 4 h) lekarz może Ci zalecić stosowanie pończoch o stopniowanym ucisku. U kobiet, u których istnieją czynniki ryzyka zakrzepicy żył głębokich (np. przebyty epizod zakrzepicy), zaleca się profilaktyczne podawanie heparyny drobnocząsteczkowej w dniu rozpoczęciu podróży i przez kilkanaście dni po jej zakończeniu. Nie stosuje się profilaktyki przeciwzakrzepowej za pomocą kwasu acetylosalicylowego (aspiryny).
Większość linii lotniczych nie zezwala na lot kobiet po 36. tygodniu ciąży (w przypadku ciąży wielopłodowej po 32. tygodniu ciąży) ze względu na ryzyko rozpoczęcia się porodu w czasie lotu i brak możliwości udzielenia kwalifikowanej pomocy medycznej. Jeśli masz możliwość wyboru, zaplanuj podróż na II trymestr ciąży. Zawsze przed podrożą zapoznaj się z regulacjami prawnymi stosowanymi przez linie lotnicze, które wybrałaś.

Podróż samochodem (autobusem)

Należy zwrócić uwagę na dwa istotne czynniki związane z bezpieczeństwem podróżującej samochodem kobiety w ciąży.

Niezależnie od tego, czy jesteś kierowcą, czy pasażerką (również na tylnym siedzeniu), zawsze zapinaj pasy bezpieczeństwa. Dość jeszcze powszechne przekonanie o zagrożeniu związanym z podróżowaniem w pasach kobiety w ciąży (zwłaszcza w ciąży zaawansowanej) jest po prostu nieuzasadnione. Przeciwnie – wykazano, że to właśnie pasy chronią kobietę i jej dziecko przed groźnymi dla zdrowia i życia powikłaniami wypadków komunikacyjnych (np. oddzielenie łożyska, pęknięcie macicy itd.), pod warunkiem, że są odpowiednio założone. Pas dolny powinien przebiegać pod brzuchem, na wysokości bioder, a pas skośny powinien przechodzić między piersiami. Nie wolno jeździć samochodem w nieodpowiednio napiętych pasach (tzn. zbyt luźnych – dość często spotykany nawyk naciągania pasa ręką).

Podczas dłuższej podróży samochodem należy co godzinę zatrzymać się na kilkanaście minut, wysiąść z samochodu, pospacerować, „rozprostować kości” i zaczerpnąć świeżego powietrza. Przyczyni się do lepszej tolerancji podróży oraz poprawi krążenie (zwłaszcza w kończynach dolnych) i ogólne samopoczucie.
Zapamiętaj
1. Podróżowanie, choć ogólnie nie jest przeciwwskazane, niemal zawsze naraża kobietę w ciąży na dyskomfort, a w razie wystąpienia powikłań (np. krwawienie) niemożliwe jest udzielenie szybkiej fachowej pomocy. Podejmuj więc tylko podróże uzasadnione lub konieczne.
2. W czasie podróży samolotem lub samochodem (autobusem) nie pozostawaj przez długi czas w jednej pozycji, w samolocie staraj się chodzić, a podczas jazdy samochodem rób częste przystanki.
3. Zawsze prawidłowo zapinaj pasy bezpieczeństwa – chronią one Ciebie i Twoje nienarodzone dziecko. Niestosowanie pasów bezpieczeństwa jest świadomym narażaniem siebie i dziecka na urazy, nawet wtedy, gdy do kolizji dochodzi przy niewielkich prędkościach.
źródło :mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post