Kiedy boli ząb?

Choroby, leczenie zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej, tkanek jamy ustnej, stawu skroniowo-żuchwowego.
admin. med.

Kiedy boli ząb?

Post autor: admin. med. »

Ból zębów może mieć różne przyczyny i nie zawsze wymaga interwencji ze strony stomatologa. Warto więc umieć rozróżniać sygnały, jakie daje nam nasz organizm, a co najważnejsze, wiedzieć kiedy zgłosić się do lekarza na czas, aby uniknąć leczenia kanałowego lub usunięcia zęba.

Bywa, że zdrowo wyglądający ząb zaczyna reagować na zmiany temperatury lub na kwaśny smak. Może to oznaczać, że myjemy zęby zbyt intensywnie w sposób traumatyczny dla dziąseł oraz mamy zbyt twardą szczoteczkę. Należy wtedy poradzić się swojego lekarza stomatologa jaką metodę szczotkowania zastosować. Dentysta może również zaaplikować odpowiedni lakier zmniejszający nadwrażliwość zębiny.

Jeśli ząb ma ubytek próchniczy. Boli podczas jedzenia, jednak po posiłkach ból przechodzi oznacza to, że należy jak najszybciej udać się do stomatologa, ponieważ miazga już jest podrażniona, ale ciągle jest szansa na wyleczenie zęba bez konieczności leczenia kanałowego. Dentysta wtedy po znieczuleniu oczyszcza ubytek, w razie konieczności zakłada lek do zęba i jeśli ząb pozytywnie odpowie na to leczenie, można założyć wypełnienie i leczenie jest zakończone.

Ząb, który boli niezależnie od posiłków, zwłaszcza w nocy, prawdopodobnie zostanie przez stomatologa zakwalifikowany do leczenia kanałowego. Z reguły zdjęcie rentgenowskie jest konieczne przed podjęciem leczenia. Aby ząb wyleczyć, trzeba czasem poświęcić kilka wizyt i jest to duży wydatek dla pacjenta. Niestety taki ząb traci swoje właściwości (wytrzymałość, jasną barwę) i staje się zębem martwym. Dopiero po kilku miesiącach można stwierdzić , czy leczenie zakończyło się sukcesem, ponieważ jeśli w tym czasie nie rozwinie się ponownie stan zapalny oznacza to, że większość bakterii została usunięta wraz z miazgą oraz ząb został szczelnie wypełniony. Aby podnieść jakość leczenia dentyści zaopatrują się w dodatkowe sprzęty i materiały do leczenia endodontycznego (kanałowego). Są do endometry mierzące za pomocą różnicy potencjałów długość kanału korzeniowego, co pozwala na dokładne wypełnienie do samego wierzchołka zęba. Stosuje się również systemy gorącej gutaperki, czyli masy wypełniającej kanał. Pozwala to na szczelne wypełnienie nie tylko kananału głównego, ale również obocznych kanalików. Dentyści stosują również specjalną gumę ochronną, izolującą ząb od reszty jamy ustnej, dzięki czemu bakterie nie dostają się do kanału.

Niestety w niektórych przypadkach bolący ząb oznacza konieczność usunięcia. Dzieje się tak wtedy, gdy nie ma możliwości odbudowy zęba po leczeniu kanałowym, gdy stan zapalny jest zbyt duży aby dentysta był w stanie go usunąć podczas leczenia oraz gdy sam pacjent jest w stanie zdrowia niepozwalającym na przeprowadzenie leczenia. W tych przypadkach stomatolog usuwa ząb w znieczuleniu lub przepisuje
najpierw antybiotyk w celu likwidacji obrzęku i zabieg przeprowadza po kilku dniach. Zanim stomatolog podejmie się wstawienia uzupełnienia protetycznego po usunięciu zęba należy odczekać przynajmniej miesiąc aby tkanki się wygoiły.

Przyczyn bólu zęba jest znacznie więcej oraz granice, kiedy zastosować dane leczenie są płynne, więc najważniejsze dla pacjenta są częste wizyty kontrolne, w trakcie których lekarz stomatolog nie tyko bada stan uzębienia pacjenta, lecz również przeprowadza rozmowę, w trakcie której możemy podać co nas niepokoi oraz zaspokoić wiedzę na temat ochrony zębów i dziąseł.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post