Czy mozna mieć uczulenie na słońce

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Czy mozna mieć uczulenie na słońce

Post autor: admin. med. »

Promienie słoneczne są niezbędne do życia. Tak jak witaminy czy mikroelementy, słoneczne światło poprawia samopoczucie, zwiększa syntezę witaminy D, pomaga w leczeniu skóry, zwiększa wydolność fizyczną i psychiczną. Należy jednak pamiętać, że tylko rozsądne korzystanie ze słońca jest tego gwarancją. Nadmiar promieni słonecznych może powodować oparzenia, tworzenie wolnych rodników uszkadzających błony komórkowe, przyspieszone starzenie się skóry i uczulenie na słońce.

Uczulenie na słońce - objawy

Swędzące pęcherzyki i grudki, czasem rumień pojawiają się najczęściej wiosną, gdy pierwsze promienie słońca są już bardzo intensywne, a skóra nie zdążyła się jeszcze do nich przyzwyczaić.

Uczulenie na słońce - rodzaje

Promieniowanie słoneczne może wywołać reakcję uczuleniową. Trudno jednak czasem ustalić, czy to efekt działania samego słońca, czy zaszła reakcja stymulowana przez jakiś kosmetyk lub przyjmowane leki. Niestety, może się zdarzyć, że osoba do tej pory wolna od alergii zaczyna stwierdzać u siebie charakterystyczne objawy.

Zmiany świadczące o alergii pojawiają się na skórze po około 18 godzinach do 5 dni po okresie ekspozycji słonecznej i mają postać rumienia (zaczerwienienia) oraz grudek, którym towarzyszy świąd i pieczenie.

Innym rodzajem reakcji alergicznej jest pokrzywka świetlna, do której dochodzi już po kilku minutach działania promieni ultrafioletowych. Zmiany te pod postacią typowych bąbli przypominają oparzenie pokrzywą. Najczęściej po 2 godzinach od zaprzestania opalania znikają samoistnie.

Jeżeli przyczyna zmian skóry pod wpływem opalania zachodzi z powodu zażywania leku lub stosowania kosmetyku, to mamy do czynienia z reakcją fotoalergiczną lub fototoksyczna. Na fotoalergię bardzo często cierpią dzieci.

Uczulenie na słońce - czynniki uczulające

• Zazwyczaj czynnikiem wywołującym alergię jest promieniowanie ultrafioletowe typu A.
• Rzadziej jest to ultrafiolet typu B.

Uczulenie na słońce - zapobieganie

○ Powoli przyzwyczajać skórę do promieniowania, by zminimalizować możliwość wystąpienia alergii na słońce.
○ Godzinę przed wyjściem dokładnie nasmarować skórę preparatem do opalania o wysokim filtrze ochronnym. Nakładanie preparatu należy powtarzać co 2-3 godziny oraz po każdej kąpieli. Dobór odpowiedniego kosmetyku chroniącego przed skutkiem promieni słonecznych jest niezwykle ważny.
○ Nie używać perfumowanych kosmetyków (dezodorantów, mleczek do ciała, wody toaletowej, perfum).
○ W przypadku zażywania leków, zwłaszcza antybiotyków, antydepresantów, pigułek antykoncepcyjnych należy uważnie przeczytać dołączone ulotki i zwrócić uwagę, czy nie zawierają składników fototoksycznych.
○ Słońca powinny unikać kobiety w ciąży, bo zmiany hormonalne zwiększają wrażliwość skóry.
○ Rezygnujemy również ze słońca, gdy mamy opryszczkę.
○ Dzieciom należy osłaniać głowę czapeczką lub kapeluszem. Nakładać na usta pomadki nawilżające.
○ Unikanie ekspozycji na słońce w godzinach 11-15.
○ Nie wolno bagatelizować żadnych zmian skórnych. Gdy wysypka, pomimo ochrony pojawia się często, należy zgłosić się do lekarza i podjąć leczenie.

Kto jest szczególnie narażony?

- dzieci,
- kobiety w ciąży,
- osoby zażywające leki zawierające składniki fotoalergiczne i fototoksyczne,
- osoby o jasnej karnacji, oraz o rudych lub blond włosach.

Uczulenie na słońce - leczenie

Leczenie alergii na słońce jest skomplikowane i długotrwałe, czasem też kosztowne. Dlatego lepiej zapobiegać powstawaniu alergii. Dobrym sposobem jest też zażywanie suplementów diety z beta karotenem. Dzieciom można podawać sok z marchewki. Dzięki temu można przebywać na słońcu.
źródło;megapedia.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post