Jak się pozbyć blizn?

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Jak się pozbyć blizn?

Post autor: admin. med. »

Blizny to zmiany skórne spowodowane gojeniem się ran po urazie, zabiegu operacyjnym, oparzeniu lub trądziku. Uznawane są za defekt, który trudno wyeliminować. Mogą więc być źródłem kompleksów.
Jedną z możliwości ich korekty jest zabieg chirurgiczny. Można też sięgnąć po odpowiednie środki, które je zmiękczą, wygładzą i rozjaśnią. Dzięki temu będą one mniej widoczne i bardziej estetyczne. Skuteczne specyfiki do walki z bliznami zawierają między innymi masę perłową i alantoinę.

W wyniku procesu gojenia się rany powstaje blizna, która wraz z upływem czasu powinna się wyrównywać i zanikać. Jednak zdarza się, że ulega ona nieestetycznym zmianom. Może mieć tendencję do rozrastania się poza obszar pierwotnego zranienia. Sprzyja temu intensywna produkcja kolagenu przez fibroblasty oraz zaburzenia w procesie jego odkładania. Tak powstająca nieregularna sieć włókien kolagenowych może utworzyć twarde guzki zwane bliznowcami lub keloidami. W takiej sytuacji warto jest rozważyć ich korektę. Jest wiele sposobów minimalizowania blizn. Każdy z nich zależy między innymi od takich czynników, jak rodzaj rany, jej wielkość, głębokość, część ciała, na której się znajduje, a także okres, jaki minął od czasu jej powstania.

Metody konwencjonalne
Popularną metodą konwencjonalną jest zabieg chirurgiczny. Polega on na operacyjnym wycięciu blizny. Może być łączony z ostrzykiwaniem sterydami. Jest to jednak ostateczne rozwiązanie i nie wszyscy są skłonni z niego skorzystać. Wiele osób nie decyduje się na zabieg z powodu lęku przed skalpelem i przed bólem związanym z rekonwalescencją, a także ze strachu przed ewentualnymi powikłaniami i przed końcowym efektem. Niebagatelne są też kwestie finansowe, gdyż zabieg chirurgiczny często bywa dość kosztowny. Oprócz metod chirurgicznych istnieją też metody manualne (leczenie uciskiem), farmakologiczne (opatrunki z żelu silikonowego) czy sterydoterapia (opatrunki, ostrzykiwanie).

Naturalne sposoby
Z bliznami można także spróbować sobie poradzić sposobami naturalnymi. Wymaga to przestrzegania podstawowych zasad codziennej pielęgnacji. Skóra łatwiej się regeneruje, gdy jest odpowiednio nawilżona. Na rynku dostępne są nowoczesne kosmetyki wspomagające organizm w resorpcji nieuporządkowanego kolagenu i syntezie jego regularnych włókien. Ponadto nawilżają i osłabiają napięcie skóry. Eliminują także uczucie świądu, towarzyszące bliznom. Te specyfiki, przeznaczone do ograniczania defektów skóry, z jednej strony ją pielęgnują, a z drugiej mają działanie naprawcze.

Co powinny zawierać?
Szczególnie cennym ich składnikiem jest alantoina – swoisty „pobudzacz” wzrostu komórek, łagodzący podrażnienia i procesy zapalne, nawilżający, zmiękczający i wygładzający skórę, a także kojący oraz chroniący przed oparzeniami słonecznymi i drobnymi otarciami. Powinna się w nich także znaleźć znana od wieków masa perłowa, pozyskiwana z wewnętrznej warstwy muszli kilku gatunków ostryg. Zawarte w niej kompleksy białkowe węglanu wapnia, aminokwasy oraz inne mikroelementy i minerały wpływają korzystnie na metabolizm komórek skóry oraz wspomagają jej prawidłowe funkcjonowanie. Dzięki tym składnikom skóra się rozjaśnia, a blizny stają się mniej widoczne. Masa perłowa stymuluje tworzenie i fizjologiczną czynność fibroblastów skóry, co zwiększa produkcję składników odpowiedzialnych za przyleganie komórek i ich regenerację. Dlatego wchodzi w skład wielu znakomitych kremów pielęgnacyjnych, głównie dla cery dojrzałej.

Na jakie blizny?
Kosmetyki zawierające alantoinę i masę perłową są skuteczne między innymi w przypadku dobrze wygojonych i starych blizn pourazowych, pooperacyjnych, a także rozstępów i blizn po trądziku. Należy je nakładać na skórę umytą, osuszoną i niepodrażnioną. Dla zwiększenia efektu najlepiej masować ją przez kilka minut. Czynności te warto powtarzać kilka razy w ciągu dnia.


Blizny
Zmiana skórna będąca najczęściej następstwem uszkodzenia skóry właściwej i zastąpieniem ubytku przez tkankę łączną włóknistą. Tworzenie blizny jest częścią normalnego procesu gojenia się rany, w którym uszkodzona skóra właściwa zostaje zastąpiona nową, dobrze unaczynioną tkanką z licznymi – najpierw ułożonymi przypadkowo, potem już w sposób uporządkowany – włóknami kolagenu. Blizna powstaje w miejscu zranienia, oparzenia, zabiegu operacyjnego, trądziku lub innego uszkodzenia skóry.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post