Jakie wykonać badania w ocenie raka płuc

Choroby nowotworowe, ich rozpoznawanie oraz leczenie.
admin. med.

Jakie wykonać badania w ocenie raka płuc

Post autor: admin. med. »

Rak płuca jest jednym z najbardziej śmiertelnych nowotworów i zabija rocznie więcej ludzi niż w sumie rak piersi, gruczołu krokowego i jelita grubego. W Polsce liczba ta sięga 21 tysięcy osób. Dzieje się tak dlatego, ze w momencie pojawienia się objawów, choroba jest zaawansowana i często jest niemożliwa do wyleczenia. W przeszłości nie znano rutynowych metod badań przesiewowych, które mogłyby pomóc w wykrywaniu raka płuca w najwcześniejszych, dużo bardziej podatnych na leczenie stadiach tak jak to było w przypadku innych typów nowotworów.

Mammografia, kolonoskopia i inne podobne badania używane do wczesnego wykrywania niektórych raków doprowadziły do znacznego obniżenia liczby zgonów związanych z tymi chorobami.

Współczesne badania pokazały, że wcześniejsze wykrywanie raka płuca może także być osiągnięte dzięki rozwojowi techniki tomografii komputerowej (TK). Ta bezbolesna, nieinwazyjna forma badania umożliwiła znajdowanie guzów dużo wcześniej niż są one widoczne dzięki innym, standardowym metodom diagnostycznym. Pacjenci, którzy wzięli udział w badaniach dotyczących wczesnego wykrywania i leczenia raka płuca w większości przeżywali ponad 10 lat.

Jest kilka metod poza tomografią komputerową, które mogą być używane do diagnozowania raka płuca, jednakże testy te wykonywane są tylko jeśli pojawią się objawy choroby.

Najpopularniejszymi metodami są:

zdjęcie rentgenowskie klatki piersiowej - pozwala lekarzowi zobaczyć odpowiednio zaawansowane guzy wielkości powyżej 1 cm nie przesłonięte przez inne struktury klatki piersiowej.
badanie mikroskopowe plwociny - śluz uzyskany podczas kaszlu przez pacjenta może być poddany badaniu mikroskopowemu w celu poszukiwania komórek nowotworowych.
bronchofiberoskopia - giętka rura wkładana przez nos do płuc z kamerą na końcu umożliwia lekarzowi bezpośrednie oglądanie oskrzeli od środka. Badanie to umożliwia jednoczesne pobieranie próbek guza lub wydzieliny, do badania histologicznego a więc ostateczne ustalenie rozpoznania. Oskrzela od środka mogą być również oglądane w świetle fluoroscencyjnym, w którym zmienione nowotworowo tkanki wykazują inne świecenie niż tkanki zdrowe. Ta metoda badania nazywa "bronchoskopią autofluorescencyjną'.
Inne badania, które mogą być zastosowane:

rezonans magnetyczny (MRI) - do obrazowania tkanek wykorzystuje pole magnetyczne
pozytonową emisyjną tomografię (PET) - używana do oceny rozprzestrzenienia się nowotworu w organizmie.
torakoskopię - technika operacyjna używana do przeszukiwania płuc i pozostałych okolic klatki piersiowej w celu wykrycia zmian guzowatych w płucach
torakocentezę - Polega na nakłuciu klatki piersiowej igłą by uzyskać zgromadzony w klatce piersiowej płyn. Płyn jest następnie badany w celu poszukiwania komórek rakowych
mediastinoskopię - przyrząd operacyjny wkładany jest do klatki piersiowej przez otwór na szyi. Następnie pobierane są węzły chłonne, które ocenia histopatolog pod kątem obecności komórek rakowych. Badanie ocenia stopień rozprzestrzenienia się nowotworu w organizmie.
Dodatkowe informacje i pytania
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post