Długotrwałe odwodnienie ? Suche usta, problemy ze stolcem

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
jacek86
Użytkownicy
Posty: 4
Rejestracja: 6 gru 2016, o 20:33

Długotrwałe odwodnienie ? Suche usta, problemy ze stolcem

Post autor: jacek86 »

Witam serdecznie

W październiku 2014r miałem zdiagnozowaną szczelinę odbytu. Powstała ona jako efekt kilkumiesięcznych zaparć, miałem twarde stolce w postaci bobków czy tam kuleczek, brak uczucia ulgi po oddaniu jakbym nic nie zrobił. Zaparć dorobiłem się sam ciągle zwlekając z wydalaniem (intensywna stresująca praca) aż w końcu przestałem odczuwać potrzebę, szedłem do wc dopiero jak czułem że już nic więcej nie zmieszczę. Wtedy proktolog zalecił lekkie żywienie, głównie owoce, warzywa, jogurty i miało samo się zagoić, polecił błonnik (Jeliton). Leczyłem się w ten sposób do grudnia 2015r, raz był lepszy stolec oddawany bez większych problemów a raz trzeba było się namęczyć dlatego bardzo długo trwało zagojenie szczeliny. Pewnie byłoby mi łatwiej gdyby mi powiedział że MUSZĘ pić przy błonniku minimum 2-3 litry wody dziennie. Od tych dwóch lat bardzo często mam uczucie suchych ust, jak dobrze się nawodnię to czuję że są nawilżone jak po użyciu szminki. W grudniu 2015r miałem już dość takich wahań wydalniczych, wybrałem się do gastroenterologa, dostałem błonnik w płynie, maść z nitrogliceryną i jeszcze jakąś inną ale nie pamiętam. Ostatecznie ze szczeliny wyleczyłem się wiosną tego roku. Dopiero gastrolog mnie uświadomiła o konieczności picia takich ilości wody. Teraz mija rok, cały czas dbam o dietę bogatoresztkową i 2-3 litry płynów na dobę, stolec jest w porządku, wydalany bez problemu, odczuwam potrzebę jego zrobienia i ulgi po robocie :) Przyznam że męczące jest codziennie picie takich ilości, zmieniłem pracę (dziwnie się na mnie patrzą jak codziennie przynoszę butelkę 1,5l wody i wypijam ją!) Nadal mam bardzo częste uczucie suchych ust. W ostatniej mojej rozmowie z rodzinnym kilka tygodni temu dowiedziałem się że powinienem codziennie tyle pić, ja mówię że MUSZĘ bo jak nie to stolca nie oddam i co mogę z tym zrobić a ona dalej swoje, nie dogadaliśmy się ani trochę i wyszedłem z niczym nowym. Zauważyłem w swoim żywieniu że np. kapusta kiszona i ogórki kiszone bardzo dobrze robią na konsystencję stolca, ale tylko sklepowe! Zjem kilka kiszonych od mamy i tak na prawdę bez efektu a sklepowe kiszone 3 szt. dziennie i od razu lepiej w toalecie. Stwierdziłem że to pewnie przez ilość bakterii kwasu mlekowego, wyczytałem że producenci dodają do ogórków żeby szybciej doszły. Idąc tym tropem kupiłem sobie takie bakterie w kapsułkach, jadłem po jednej przez 10 dni ale żadnego efektu nie zauważyłem. Piłem też napoje nawadniające ale nic po nich lepiej nie odczuwam. 3 litry wody i przynajmniej 10g błonnika dziennie dają efekt ale ile można tak żyć kontrolując wszystko co się je?! Ile to może jeszcze potrwać ?! Fizycznie lepiej ale psychicznie męczy mnie to coraz bardziej !!
Może zna ktoś takie przypadki albo może coś doradzić.
dimedicus

Re: Długotrwałe odwodnienie ? Suche usta, problemy ze stolce

Post autor: dimedicus »

Zaleca się picia co dzień ok.1,5 - 2L(zaznaczę, zaleca się) ale z tym różnie bywa są osoby które piją 1L a są co kilka litrów.To wszystko zależy od naszego organizmu,przemiany,od potliwości itd.
jacek86 pisze:Nadal mam bardzo częste uczucie suchych ust
to się zdarza przy odwodnieniach(można zrobić badania w tym kierunku czy organizm jest nawodniony czy nie)Nie wiem czy są usta smarowane dodatkowo czy oblizywane a to jest b.ważne w ocenie co dalej robić z tym objawem.
jacek86 pisze:kupiłem sobie takie bakterie w kapsułkach, jadłem po jednej przez 10 dni ale żadnego efektu nie zauważyłem
i nie będzie,to jest dobre(chociaż też nie bardzo) ale przy różnych zaburzeniach gastrycznych i wówczas trzeba stosować przez kilka miesięcy a jedno opakowanie to prawie nic,co nie oznacza,że trzeba stosować cały czas z apteki(a jeśli to lepiej stosować synbiotyki, tj. probiotyk z prebiotykiem) można spożywać np. jogurty z otrębami( a które mają wiele błonnika z witaminami i minerałami, wymieszać razem i mogą postać aż rozmiękną)Można zrobić rano a po obiedzie skonsumować. Na rozluźnienie stolca działają dobrze,oczywiście owoce ale najlepiej suszone szczególnie kompot ze śliwek.Proszę zapoznać się w dziale diet z reżimem żywieniowym oraz z dietą odpowiednią dla luźnego stolca.
O ustach napiszę po uzyskaniu info co jest stosowane i czy są oblizywane usta.
jacek86
Użytkownicy
Posty: 4
Rejestracja: 6 gru 2016, o 20:33

Re: Długotrwałe odwodnienie ? Suche usta, problemy ze stolce

Post autor: jacek86 »

Wielkie dziękuję za zainteresowanie!

Jak się nazywa to badanie badające nawodnienie ?
Ja właśnie nigdy nie musiałem tyle pić a teraz muszę! Może to był błąd i nieświadomie odwadniałem się dłuższy czas.
Zawsze gdy wychodzę z domu smaruję usta. Nie wiem co konkretnie mam napisać ? Na podwórku nie oblizuję, gdy szminka wsiąknie z czasem zaczynam mieć uczucie suchości. W domu łatwiej dają się utrzymać w nawilżeniu choć nie używam szminki.
Nawodnienie również obserwuję po kolorze moczu, zazwyczaj jest bardzo jasny czyli dobrze jestem nawodniony z tego co wiem, gdy parę godzin prawie wcale nie piję poza domem to robi się ciemno żółty, po powrocie wypijam 0,5 l wody uczucie suchości pomału znika i praktycznie nic z tego nie wysikam. Dopiero kolejne 0,5 l które wypijam po kwadransie daje efekt w postaci potrzeby sikania.

Dzięki za rady, zapoznałem się już z takim reżimem, jadam jogurty z musli o sporej zawartości błonnika :)
dimedicus

Re: Długotrwałe odwodnienie ? Suche usta, problemy ze stolce

Post autor: dimedicus »

jacek86 pisze:Jak się nazywa to badanie badające nawodnienie ?
Na podstawie ogólnego badania krwi.
Stosując różne smarowidła na usta,odzwyczaiły gruczoły łojowe od pracy a że jest ich mało,to wystepuje taki problem suchości ust.
Co zrobić starać się w okresie przejściowym ograniczać "smarowidła" z czasem gruczoły łojowe zaczną pracować,to potrwa trochę czasu. Co w tym czasie,masować usta,można szczoteczką od zębów(miękką) kostkami lodu(delikatnie) można przejściowo stosować pomadek z woskiem pszczelim czy na bazie aloesu
stosować maseczki z ogórka, czy miodu. Proszę się też zaopatrzyć w witaminę E i z gr B.
I nie oblizywać ust,tylko pogarsza stan.
jacek86
Użytkownicy
Posty: 4
Rejestracja: 6 gru 2016, o 20:33

Re: Długotrwałe odwodnienie ? Suche usta, problemy ze stolce

Post autor: jacek86 »

W połowie maja robiłem badanie krwi przy badaniach wstępnych do nowej pracy, pytałem lekarza czy wszystko w porządku, odpowiedział że tak bez zastrzeżeń. Może zrobić sobie prywatnie badanie krwi jeszcze raz?

Ciekawe rzeczy, nie miałem pojęcia że szminka może tak namieszać.
Proszę się też zaopatrzyć w witaminę E i z gr B

jak to przyjmować? jak używać? Tabletki ? Jakieś zestawy witamin ?
dimedicus

Re: Długotrwałe odwodnienie ? Suche usta, problemy ze stolce

Post autor: dimedicus »

jacek86 pisze:Proszę się też zaopatrzyć w witaminę E i z gr B

jak to przyjmować? jak używać? Tabletki ? Jakieś zestawy witamin ?
Może być zestawa a mogą być pojedyncze opakowania
jacek86 pisze:Może zrobić sobie prywatnie badanie krwi jeszcze raz?
na razie nie widzą potrzeby.
jacek86
Użytkownicy
Posty: 4
Rejestracja: 6 gru 2016, o 20:33

Re: Długotrwałe odwodnienie ? Suche usta, problemy ze stolce

Post autor: jacek86 »

Mam multiwitaminy w tabletkach musujących do rozpuszczenia, w jednej znajduje się:
Witamina E - 12,5 mg a-TE 104,2 % dziennej referencyjnej wartości spożycia
Witamina B6 - 2,5 mg 178,6 %
Witamina B1 - 1,75 mg 159,1 %
Witamina B2 - 2,0 mg 142,8 %
Witamina B12 - 1,25 mikro g 50 %

Myślę, że chyba w porządku wartości.

Szminkę z miodem udało mi się znaleźć, używam raz dziennie, rano.
Czekam na efekty :)

Bardzo dziękuję za porady!
Serdecznie pozdrawiam
Jacek
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post