Jak sie pozbyć blizn

Choroby skóry, włosów, paznokci, nowotwory (czerniak złośliwy, rumień guzowaty)
Chorób, przenoszone drogą płciową,HIV
Asystentka

Jak sie pozbyć blizn

Post autor: Asystentka »

Blizny jeszcze do niedawna zostawały na skórze do końca życia. Obecniei nauka i medycyna pozwala usunąć szpecące pozostałości po urazach skóry. Dzięki postępującej technologii można czuć się pewnie i komfortowo, ciesząc się piękną i zdrową skórą.

Skaleczenia, oparzenia i inne urazy mechaniczne to nie tylko okresowy ból i uczucie dyskomfortu, ale często trwały ślad na skórze w postaci blizny. Lekkie uszkodzenia naskórka najczęściej szybko się goją i nie pozostawiają nawet najmniejszego śladu. Niestety, w przypadku poważniejszych, głębszych i bardziej rozległych ran, istnieje duże ryzyko, że po urazie zostanie trwały ślad w postaci blizny. Blizna na skórze tworzy się w przypadku uszkodzenia skóry właściwej.

Mimo nieestetycznego wyglądu, powstanie blizny jest oznaką prawidłowego gojenia się rany. Tworzenie się blizny to nic innego jak zastępowanie uszkodzonej tkanki, nową, zdrową, dobrze unaczynioną skórą. Na początku włókna kolagenu w skórze rozłożone są przypadkowo, w późniejszym okresie włókna rozlokowane są prawidłowo, co sprawia, że blizna jest mniej widoczna. Jest to naturalny proces odnowy organizmu po urazach. Lekarze dermatolodzy podkreślają, że nie każda blizna wymaga specjalistycznego leczenia. Proces zabliźniania przebiega prawidłowo kiedy rana wraz z dojrzewaniem blizny staje się bledsza i mniej widoczna. Zagojone blizny najczęściej mają barwę perłową, są bardziej miękkie niż reszta skóry, odróżniają się delikatnie barwą.

Lekarze ostrzegają, że blizny mogą przysparzać wiele problemów. Niekiedy po urazach pozostają szpecące ślady, które wyraźnie widać na skórze. Problemy z gojeniem się ran powstają często z winy ich posiadaczy. Drapanie gojących się ran, doprowadzanie do zakażenia, prowadzi do tworzenia się przyrosłych, twardych i szerokich blizn. Rany w miejscach takich jak łokcie czy kolana mogą długo przysparzać ból i powodować uczucie dyskomfortu, dzieje się tak, ponieważ są to okolice które często się zginają, a co za tym idzie skóra kurczy się i rozciąga, utrudniając proces zabliźniania

Kiedy rana jest już zagojona, może dojść do wystąpienia bliznowców lub keloidów. Są to wyraźne wypukłości na brzegach rany. Te zmiany mają formę narośli występującej na zagojonej tkance. Narośl charakteryzuje się tym, że jest dość twarda, ma kolor różowy a nawet ciemnoczerwony. Niestety ta dolegliwość łączy się nie tylko z nieestetycznym wyglądem rany ale również silnym bólem. Bliznowce powstają w wypadku nadprodukcji kolagenu w organizmie, ich występowanie uwarunkowane jest genetycznie.

W procesie gojenia się ran najważniejszy jest czas. Blizna może powstawać nawet przez dwa lata. Czas potrzebny do całkowitego zagojenia rany i powstania blizny uzależniony jest od wielu czynników. Nie bez znaczenia jest odpowiednia pielęgnacja ale i tak największą rolę w przewidywanym czasie gojenia pełni rodzaj i rozmiar rany. Zupełnie inaczej goją się oparzenia, urazy mechaniczne czy chemiczne.

Co zrobić, kiedy już doszło do uszkodzenia tkanki skóry?

Warto na początku odwiedzić aptekę. W każdym tego typu miejscu znajdują się specjalistyczne preparaty, które są przeznaczone do zapobiegania powstawaniu zmian i zmniejszania już istniejących uszkodzeń skóry. Kiedy mamy do czynienia z niewielką raną, blizną potrądzikową, warto zajrzeć również do drogerii. Sklepy kosmetyczne są dobrze zaopatrzone w kosmetyki do walki z drobnymi zmianami skórnymi. Lekarze polecają zwracanie uwagi na składy kupowanych preparatów. Do walki z bliznami najlepsze są kosmetyki z zawartością alantoiny, ekstraktu z cebuli i silikonu. Silikon pozwala uniknąć powikłań w gojeniu się ran, zapobiega między innymi powstawaniu zmian takich jak wyżej wspomniane bliznowce.

Aby wszystkie maści, kremy i żele działały odpowiednio, należy je właściwie stosować. Przede wszystkim należy pamiętać, aby wszelkie kosmetyki nakładać na zagojoną ranę, kiedy nie będzie już na niej strupa. W przypadku ran, które wymagały założenia szwów, należy odczekać około 7 dni od momentu ostatecznego zdjęcia szwów, lub dostosować się do zaleceń lekarza. Kosmetyki należy stosować dwa razy dziennie. Aplikując je na ranę należy zachować szczególną delikatność, aby podczas wmasowania nie rozciągnąć i nie uszkodzić delikatnej skóry. Kosmetyki można stosować tak długo, aż uzyskany zostanie pożądany efekt.

Terapia uzupełniająca

Uszkodzona skóra potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Warto więc zadbać o to aby była ona odpowiednio natłuszczona i zregenerowana. Dzięki temu „nowa” skóra będzie elastyczna i miękka. Aby kuracja uzupełniająca była maksymalnie skuteczna, kosmetyki powinny zawierać takie składniki jak kwasy tłuszczowe, pantenol , masło shea, algi czy kwas hialuronowy . Te składniki odpowiednio natłuszczają skórę, eliminując uczucie ściągnięcia charakterystyczne dla procesu gojenia

Maskowanie blizn na twarzy i ciele

Współcześnie makijaż daje niezliczoną ilość możliwości zamaskowania brzydkich blizn. Koncerny kosmetyczne prześcigają się w tworzeniu produktów przeznaczonych właśnie do tego celu. Dzięki temu można codziennie wyglądać olśniewająco, ukrywając nieprzyjemne znamiona pod makijażem.

Aby makijaż utrzymał się długo, wyglądał naturalnie i skutecznie krył niedoskonałości, należy zastosować odpowiednią bazę. Produkty tego typu powinny być lekkie, mieć konsystencję beztłuszczową. Najczęściej występują w formie żelu, emulsji. Baza ma na celu wyrównanie powierzchni skóry. Działanie bazy to wytwarzanie cienkiej, gładkiej i niewidocznej warstwy spłycającej blizny. Baza najczęściej jest zupełnie bezbarwna. Mogą wystąpić wersje z niewielką zawartością pigmentu, jednak za nadania skórze koloru odpowiedzialny jest podkład i korektor. Korektor nie powinien być dokładnie taki jak odcień skóry. Specjaliści zalecają użycie produktu o ton jaśniejszego od odcienia karnacji. Należy wklepać go w miejsce wymagające zamaskowania. Aplikacja powinna być delikatna. Na bliznę warto nałożyć kilka (według potrzeby) cienkich warstw korektora niż jedną grubą. Gdy blizna ma czerwony odcień, warto sięgnąć po korektor w kolorze zielonym. Zielony ton neutralizuje ton czerwony, sprawiając, że skóra wygląda zdrowo i naturalnie. Po aplikacji korektora należy sięgnąć po podkład. Powinien być to produkt o odcieniu możliwie zbliżonym do naturalnego koloru karnacji. Podkładać można aplikować palcami, ale również pędzlem lub gąbeczką. Akcesoria użyte do makijażu takie jak pędzle czy gąbki powinny być czyste, aby do delikatnej skóry blizny nie dostały się żadne bakterie. Podkład należy aplikować na twarz ale również na szyję. W przypadku blizn na innych częściach ciała, można stosować mocno kryjące korektory w sztyfcie lub kremie. Aby osiągnąć naturalny efekt, można zastosować kilka kolorów, aby produkt całkowicie imitował prawdziwą skórę.

Zabiegi kosmetyczne pomocne w walce z bliznami

W gabinetach kosmetycznych zawsze można znaleźć bogatą ofertę zabiegów pomocnych w walce z bliznami. Warto zapoznać się z zabiegiem mikrodermabrazji oraz peelingiem chemicznym. Oby dwa te zabiegi mają na celu złuszczenie naskórka. Aby skóra dobrze reagowała na tego typu zabiegi, warto też zapoznać się z ofertą zabiegów nawilżających i odżywczych.

Mikrodermabrazja to zabieg polegający na mechanicznym usuwaniu naskórka poprzez złuszczanie. Kosmetyczka powinna zaproponować złuszczanie kryształkami korundlu lub głowicy diamentowej, ponieważ te sposoby przynoszą najlepsze efekty w walce z bliznami. Aby mikrodermabzja przyniosła widoczny efekt, należy powtarzać ją od 5 do 10 razy, nie częściej niż co dwa tygodnie. Ceny takich zabiegów wahają się pomiędzy 130 do 180 zł.

Peeling chemiczny to zabieg, podczas którego kosmetyczna aplikuje na skórę odpowiedni roztwór kwasów. Używane kwasy to najczęściej najróżniejsze kwasy owocowe. Kosmetyczka po konsultacji z klientem dobiera odpowiednie kwasy i ich stężenie. Aplikuje je pędzelkiem na skórę i zostawia na kilka minut. Kwasy w czasie zabiegu rozpuszczają kolejne warstwy naskórka. Zabieg często łączy się z uczuciem pieczenia i dyskomfortu. Peeling pobudza odnowę komórkową. Stare komórki skóry zostają usunięte i zastąpione nowymi, poprawia się synteza kolagenu i elastyny. Zabieg przeznaczony jest dla osób mających problem z małymi bliznami. Rozległe blizny, bliznowce oraz trądzik leczony tretioiną wyklucza możliwość przeprowadzenie zabiegu. Koszt peelingu chemicznego to cena od 200 do 300 zł. Najczęściej poleca się cykle po 3-6 zabiegów w odpowiednich odstępach czasowych.

Jak pozbyć się dużych blizn i bliznowców?

Kiedy gabinet kosmetyczny nie wystarcza, należy swoje kroki skierować w stronę lekarza medycyny estetycznej. W gabinetach można zasięgnąć fachowej porady odnośnie trudnych przypadków takich jak rozległe blizny czy zmiany takie jak bliznowce.

Lekarze swoim pacjentom najczęściej polecają laseroterapię. Najskuteczniejsze są terapie złożone, opierające się na działaniu kilku laserów fraksyjnych i stosowaniu odpowiednich zabiegów uzupełniających. Dodatkowo można skorzystać z takich zabiegów jak masaż blizn czy krioterapia.

Stosowane w laseroterapii lasery różnią się od siebie głębokością, charakterem i mocą działania. Najczęściej wykorzystuje się w pierwszej kolejności ablacyjny laser Mosaic eCO2. Po miesiącu, gdy skóra się odnowi, wygładza się ją i wyrównuje za pomocą laserów: Pixel lub Fraxe re:storel.

Laseroterpia polega na wykonaniu tysiąca mikrouszkodzeń skóry. Podczas seansu lekarz operuje wiązką laserową która tworzy na skórze strefy mikrotermalne. Zabieg jest bardzo precyzyjny, uszkodzenia wykonywane są dokładnie, aby w okolicy każdego z nich zosał odpowiedni kawałek zdrowej skóry która będzie pobudzać procesy regeneracyjne. Po zabiegu pacjent nie ma na twarzy widocznych zmian czy ran. Po laserach Pixel i Fraxe re:storel naskórek może być przez kilka dni zaczerwieniony i lekko opuchnięty. Może wystąpić delikatne pieczenie i swędzenie. Po zastosowaniu lasera Mosaic eCO2 może pojawić się również niewielkie krwawienie i zbrązowienie skóry. Dlatego po zabiegu lekarz zaleca stosowanie odpowiednich antybiotyków. Po laseroterapii skóra regeneruje się około miesiąca. Ceny zabiegów są zależne od wielkości blizny i rodzaju lasera. Najczęściej są to ceny od 200 do 250 zł za zabieg.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post