Rozpoznanie zakażenia układu moczowego

Różne informacje,czasem dziwne a czasem bardzo interesujące, o badaniach medycznych
Asystentka

Rozpoznanie zakażenia układu moczowego

Post autor: Asystentka »

Rozpoznanie zakażenia układu moczowego – aktualne kryteria mikrobiologiczne

W zależności od rodzaju zakażenia układu moczowego (ZUM) różne są kryteria mikrobiologiczne rozpoznania. Choć z praktycznego punktu widzenia najwygodniejsze byłoby jednolite kryterium dla wszystkich osób z ZUM, istnieją istotne różnice w zakresie czynników ryzyka, przebiegu naturalnego oraz rokowania pomiędzy poszczególnymi rodzajami ZUM. Wymaga to przyjęcia różnych kryteriów mikrobiologicznych, czyli określenia wielkości tzw. bakteriomoczu znamiennego – liczby żywych bakterii (tzw. jednostek tworzących kolonie – CFU) jednego szczepu w 1 ml moczu. Nowe wartości rozpoznawania bakteriomoczu znamiennego są określone dla poszczególnych postaci ZUM:
1) ≥103 CFU/ml u kobiety z objawami zapalenia pęcherza moczowego w próbce moczu ze środkowego strumienia
2) ≥104 CFU/ml u kobiety z objawami ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek (OOZN) w próbce moczu ze środkowego strumienia
3) ≥105 CFU/ml w przypadku powikłanego ZUM w próbce moczu ze środkowego strumienia
4) ≥102 CFU/ml w próbce moczu pobranej poprzez jednorazowe wprowadzenie cewnika do pęcherza moczowego
5) każda ilość CFU w moczu pobranym poprzez nadłonowe nakłucie pęcherza moczowego.

Uaktualniono również definicję bakteriomoczu bezobjawowego, uzupełniając ją o stwierdzenie, że obecność tylko leukocyturii, przy obecnym bakteriomoczu znamiennym, nie wystarcza do podjęcia leczenia ZUM, jeśli nie ma objawów klinicznych. Wyjątkiem są ciężarne oraz pacjenci przed niektórymi interwencjami urologicznymi.

Uaktualniono również postępowanie w kandydurii, zgodnie z którym do rozpoznania kandydurii konieczne jest wykazanie w 2 posiewach moczu grzybów z rodzaju Candida.
W leczeniu objawowej kandydurii obecnie zaleca się u pacjentów poddawanych zabiegom urologicznym flukonazol p.o. 400 mg/d przez 7–14 dni lub amfoterycynę B i.v. 0,3–0,7 mg/kg przez kilka dni przed zabiegiem i po nim. U osób z neutropenią kandydurię leczy się jak kandydemię.

Więcej informacji w rozdziale „Zakażenia układu moczowego” najnowszej wersji małego podręcznika Interny Szczeklika.
źrdło: mp.pl
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post