Przewlekłe zapalenie trzustki?

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
WsS
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 10 cze 2017, o 17:12

Przewlekłe zapalenie trzustki?

Post autor: WsS »

Witam, Mam 26 lat-mężczyzna od kilku miesięcy co jakiś czas pojawiają się u mnie dolegliwości w okolicy wątroby/jamy brzusznej. Mają charakter uciskowy, krótkotrwały pojawiające się raz na tydzień czasem rzadziej, czasem częściej..ciężko to opisać słowami, w każdym razie nie jest to silny ból, który wyklucza mnie z życia codziennego. Poszedłem do lekarza, który uciskał wskazane przeze mnie miejsce i gdy mocnej naciskał czułem lekkie kłucie w uciskanym miejscu. Pierwsze wnioski były takie, że kamienie żółciowe. Wysłał mnie na USG jamy brzuszne lekarz robiący USG stwierdził że zmiany trzustkowe wyglądają na PZT. Od diagnozy nie piję alkoholu(wcześniej nie piłem go ponad umiar, średnio raz w tygodniu, zdarzały się tygodnie gdzie 2 piwka po pracy sobie strzeliłem ale nie było to zazwyczaj regułą. Trudno być sędzią we własnej sprawie ;) ) i trzymam dietę bez tłuszczową, nie jadam mięsa tylko wyłącznie chude wędliny. Trzymam się zaleceń żywieniowych przy PZT. Ogólnie mam po 3 miesiącach czyli w połowie lipca powtórzyć badanie USG i wrócić do lekarza... enzymy trzustkowe amylaza(krew i mocz) i lipaza w normie, co trzy tygodnie robię sobie profilaktycznie badanie. Biorę kreon i do niedawna duspatalin(oba leki przepisane przez lekarza) i pytanie czy powinienem zrobić jeszcze jakieś dodatkowe badanie by potwierdzić PZT czy może macie inne sugestie? może tomograf? przez dobre wyniki krwi i moczu rodzą się we mnie wątpliwości co do postawionej diagnozy, choć lekarz ma bardzo dobre opinie na portalu znanylekarz... co robić dalej? z góry dziękuje za odpowiedzi,
Pozdrawiam!
Załączniki
usg-jamy-brzusznej.jpg
dimedicus

Re: Przewlekłe zapalenie trzustki?

Post autor: dimedicus »

Opisane objawy wskazują na PZT.
Podane badania już są wystarczające. Trzeba powtórzyć badanie dla oceny czy są nadal jakieś zmiany.
WsS
Użytkownicy
Posty: 2
Rejestracja: 10 cze 2017, o 17:12

Re: Przewlekłe zapalenie trzustki?

Post autor: WsS »

Ok, dzięki za odpowiedź. Dziwi mnie tylko to że enzymy trzustkowe są w normie.
Czesiek86
Użytkownicy
Posty: 8
Rejestracja: 10 kwie 2017, o 23:34

Re: Przewlekłe zapalenie trzustki?

Post autor: Czesiek86 »

Napisz prosze jak dalej cię diagnozuje. Mam niestety również podejrzenie tego dziadostwa, tzn wyniki tego nie potwierdzają, ale wszystko pięknie sie układa. Moze jakieś zdjęcie z Usg prześlij, moze TK??
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post