Zbyt krótki sen, chroniczne zmęczenie

Choroby obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego, Depresje i nerwice.
navelbina
Użytkownicy
Posty: 4
Rejestracja: 18 paź 2017, o 10:57

Zbyt krótki sen, chroniczne zmęczenie

Post autor: navelbina »

Witam,

Mam 28 lat.

Od dwóch miesięcy mam ciągły problem ze snem. Nie jestem w stanie przespać pełnych 6.5-7h godzin w ciągu nocy.
Z samym zasypianiem nie mam większych problemów, sen przychodzi dosyć szybko zaraz po położeniu się do łóżka, lecz bardzo szybko wybudzam się z niego i potem nie jestem już w stanie zasnąć.

Zaczęło się od budzenia nad ranem zawsze koło godziny 5 rano, następnie sen zaczął się samoistnie skracacać i tak doszłam do punktu w którym śpię 4 godziny na dobę ponieważ około godziny 3, albo chwila po 3 wybudzam się, i nie jestem już w stanie zasnąć.
Zazwyczaj staram się kłaść do łóżka o tej samej porze 22.30-23.00. Zapadnięcię w sen zajmuje mi jakieś 20-30minut. Budzię się w godzinach 3:20 - 4:00, więc można przyjąć, że mój sen trwa około 4-4,5h godzin na dobę.

W ciągu dnia nie robię żadnych drzemek, nie piję kawy, nie przyjmuję środków psychoaktywnych, nigdy nie leczyłam się na depresję, nie jestem wystawiona na duży stres, dlatego totalnie nie wiem co robić w tej sytuacji.
Jedyne co powinno mieć wpływ na mój sen to kwestia przepracowania - ale to raczej organizm powinien regenerować się jak najdłużej ?

Jest to dosyć uciążliwa przypadłość ponieważ wywiera duży wpływ na moją produktywność i wydajność w pracy a także na ogólne sampopoczucie i kwestie poznawcze.
Jestem chronicznie zmęczona i senna, gdy się budzę w nocy czuję ogromne zmęczenie ale sen nie przychodzi. Nie mam gonitwy myśli w tym czasie. Bardziej uczucie pustki i czarnej dziury w głowie.

Gdy zgłosiłam się z problemem do lekarza, dostałam receptę na lek nasenny, terapia miała obejmować 10 dni ciągłęgo przyjmowania tabletek na wieczór aby mój organizm powrócił do 'naturalnego rytmu'. Niestety to nie przyniosło żadnych efektów ponieważ ciągle się wybudzałam w środku nocy tak czy inaczej.

Co może być przyczyną ciągłych wybudzeń? Pory tych wybudzeń są zazwyczaj stałe, godziny sa do siebie podobne - i nie jest to chęć skorzystania z toalety.

Będę wdzięczna za wszelką pomoc i sugestie.
Awatar użytkownika
patrycjakozmicka
Użytkownicy
Posty: 5
Rejestracja: 10 paź 2017, o 12:24

Re: Zbyt krótki sen, chroniczne zmęczenie

Post autor: patrycjakozmicka »

Tylko lekarz może ci coś poradzić. Mój chłopak ma podobny problem i poszedł do pediatry, który zlecił mu dodatkowe badania.
navelbina
Użytkownicy
Posty: 4
Rejestracja: 18 paź 2017, o 10:57

Re: Zbyt krótki sen, chroniczne zmęczenie

Post autor: navelbina »

Lekarz przepisał tabletki a nie skierowanie na badania. Daj znać proszę jak sytuacja będzie przebiegać u Twojego chłopaka :) jestem ciekawa, czy znajdą u niego przyczynę wybudzeń.
synapsa
Użytkownicy
Posty: 85
Rejestracja: 21 paź 2017, o 13:48

Re: Zbyt krótki sen, chroniczne zmęczenie

Post autor: synapsa »

Moim zdaniem powinnaś zrobić pełne badanie krwi ze zbadaniem poziomu TSH/hormon "sterujący"tarczycą/.
Jeżeli problemy somatyczne odpadną, to pozostaje kwestia psychiki.Wybudzanie się w nocy i niemożność ponownego zaśnięcia ,to typowy, wczesny,"ostrzegający" objaw depresji lub subdepresji zwanej dystymią.
Leki nasenne to leczenie objawowe i nic nie warte.Nic się nie ureguluje przez branie leków nasennych.
Jeżeli somatyka wyjdzie w porządku,szczególnie poziom TSH,sugerowałbym wizytę u lekarza-psychiatry, celem postawienia diagnozy i leczenia przyczynowego.
Pozdrawiam.
navelbina
Użytkownicy
Posty: 4
Rejestracja: 18 paź 2017, o 10:57

Re: Zbyt krótki sen, chroniczne zmęczenie

Post autor: navelbina »

Wielkie dzięki za odpowiedź, badanie poziomu TSH robię raz do roku, zawsze było w normie, ale wedle wskazówek zrobię raz jeszcze ponieważ ostatnie było robione w zeszłym roku.

Wczoraj byłam na wizycie u innego lekarza. Znowu dostałam receptę na lek nasenny (Zolpidem), 10 tabletek.

Lekarz zasugerował, abym brała tabletkę po wybudzeniu a nie kiedy kładę się do łóżka skoro z zasypianiem nie ma problemu, dostałam też skierowanie do psychiatry ponieważ lekarz również zasugerował, że może to być związane z psychiką.

Boję się, że to może być początek depresji.
synapsa
Użytkownicy
Posty: 85
Rejestracja: 21 paź 2017, o 13:48

Re: Zbyt krótki sen, chroniczne zmęczenie

Post autor: synapsa »

Każde zaburzenia snu są sygnałem/wykluczając przyczyny somatyczne/,że psychiczna sfera życia zaczyna działać wadliwie.Czasami można się doszukać przyczyny ale w znacznym odsetku takiej korelacji nie ma.Nie martwiłbym się z góry stygmatem "depresji" ale wizyta u dobrego psychiatry wydaje się niezbędna.
Pozdrawiam.
Ps.Samoistne zaburzenia snu są stosunkowo rzadkie i objawiają się w sposób jednoznaczny np.lunatyzm,bezdech senny/może to stwierdzić partner czy domownicy/.
studentka9
Użytkownicy
Posty: 13
Rejestracja: 8 sie 2017, o 07:27

Re: Zbyt krótki sen, chroniczne zmęczenie

Post autor: studentka9 »

A może warto spróbować czegoś, co wyciszy Cię przed snem i pozwoli przespać całą noc. Mnie pomógł [mod] sen, bo podobnie jak Ty budziłąm się w nocy, czasem po kilka razy. ALe te tabletki sprawiły, że mogę normalnie przesypiać ok 7-8 godzin dziennie bez przebudzenia się w nocy
synapsa
Użytkownicy
Posty: 85
Rejestracja: 21 paź 2017, o 13:48

Re: Zbyt krótki sen, chroniczne zmęczenie

Post autor: synapsa »

Te nachalne reklamy "nerwomixu"są zmorą portali zdrowotnych i temat niewarty podjęcia.
Lekarz psychiatra postawi diagnozę i przepisze leki,które będą leczyć przyczynę nie objaw.
Pozdrawiam.
studentka9
Użytkownicy
Posty: 13
Rejestracja: 8 sie 2017, o 07:27

Re: Zbyt krótki sen, chroniczne zmęczenie

Post autor: studentka9 »

Ale nie zawsze trzeba isc od razu do lekarza. Ja nie mogłam spać i wystarczyły mi tabletki, nie musiałam na szczęście iść do lekarza, który pewnie przepisałby mi coś silnego, a jednak wiadomo, że od takich leków można sie juz uzależnić
studentka9
Użytkownicy
Posty: 13
Rejestracja: 8 sie 2017, o 07:27

Re: Zbyt krótki sen, chroniczne zmęczenie

Post autor: studentka9 »

Też miałam podobny problem i moim sposobem, żeby sobie ztym poradzić było bieganie albo medytacja, dzięki temu przed snem byłam zmęczona wyciszona i przesypiam całą noc, a jak nie mam czasu, to biorę ziołowe tabletki nervomix i tak samo śpie całą noc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post