Kolonoskopia-przygotowanie-badanie-po zabiegu

Choroby układu pokarmowego; przełyku, żołądka, jelit, wątroby, trzustka, dróg żółciowych, odbytu)
admin. med.

Kolonoskopia-przygotowanie-badanie-po zabiegu

Post autor: admin. med. »

Kolonoskopia

Kolonoskopia pozwala lekarzowi zajrzeć do wnętrza jelita grubego od jego najniższej części odbytnicy, aż do dolnej części jelita cienkiego. Procedura jest używana do wyjaśnienia przyczyn niektórych zmian wewnątrz jamy brzusznej, jak również do wykrycia nowotworów jelita grubego i odbytnicy we wczesnym stadium. Umożliwia również zobaczenie zapalnej tkanki, rozrostów patologicznych, wrzodów, krwawienia i skurczów mięśniowych. Aby umożliwić dokładną obserwację jelita grubego, trzeba czasami rozciągnąć jego ściany niewielką ilością wpompowanego powietrza. Odpowiednie kanały kolonoskopu oprócz pompowania powietrza umożliwiają także zmywanie obiektywu, odsysanie płynnej treści z jelita oraz wprowadzenie dodatkowych instrumentów. Dzięki temu możliwość pobrania wycinków śluzówki do badania histopatologicznego i wykonania zabiegów endoskopowych np. usunięcie polipa. Podczas badania po jego zakończeniu można odczuwać uczucie wzdęcia brzucha, ale jest to objaw, który szybko ustępuje i nie jest groźny.
Kilka dni przed zabiegiem:

do badania należy zgłosić się z aktualnym wynikiem badań laboratoryjnych w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B i C (HBs-Ag, HCV-Ag). Osoby, które posiadają aktualne szczepienie powinny przynieść dodatkowo zaświadczenie o jego wykonaniu,
jeśli w przeszłości miałeś zawał serca lub udar mózgu, skonsultuj się z lekarzem zanim przystąpisz do zabiegu,
zaprzestań przyjmowania leków przeciwbólowych, szczególnie takich jak Aspiryna, Diclofenac, Ketoprofen, Meloksikam, czy Ibuprofen na 7 dni przed zabiegiem. Mogą one bowiem zwiększyć ryzyko wystąpienia krwawienia,
jeśli przyjmujesz leki zmniejszające krzepliwość krwi (np. Acenocumarol, Sintrom, Ticlid lub Aspiryna, Acard i inne) koniecznie skonsultuj się z lekarzem przed planowanym badaniem, ponieważ większość tych leków należy odstawić na kilka dni wcześniej. Korzystna może być zmiana leczenia na preparaty heparyny drobnocząsteczkowej np. Clexane lub Fraxiparine. Lekarz poinformuje Cię w jaki sposób można zmodyfikować Twoje leczenie przeciwzakrzepowe,
jeśli jesteś cukrzykiem i przyjmujesz leki mające na celu kontrolowanie stężenia cukru we krwi, udaj się do lekarza, który poinformuje cię w jaki sposób je przyjmować przed badaniem,
przygotuj i zabierz ze sobą na badanie posiadaną dokumentację medyczną np. karty wypisowe z leczenia szpitalnego, opisy poprzednio wykonanych badań endoskopowych itp. Pacjenci powinni dokładnie znać nazwy i dawki przyjmowanych leków lub posiadać ich spis.

Jeśli termin badania jest już wyznaczony i potwierdzony, a Twój stan zdrowia pozawala na jego wykonanie należy przygotować przewód pokarmowy do kolonoskopii. Do wyboru pozostają dwa schematy opisane poniżej. Jeśli nie wiesz, który schemat wybrać – skonsultuj się z lekarzem.


Schemat przygotowania preparatem FORTRANS:

Na 3 dni przed badaniem:

Nie należy spożywać owoców pestkowych (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek) oraz pestek siemienia lnianego i maku.

W dniu poprzedzającym badanie:

Można zjeść tylko śniadanie, bez mleka, surowych owoców i warzyw oraz napojów gazowanych. Można spożywać zupy w formie zmiksowanej (zupa krem), kisiel, budyń, serki homogenizowane bez dodatków. Inne napoje można pić w dowolnej ilości.
godzina 1500 - zgodnie z instrukcją, należy przygotować 4 litry roztworu Fortrans rozpuszczając każdą z 4 torebek w 1 litrze NIEGAZOWANEJ wody. Przygotowany roztwór należy wypić w ciągu 5 - 6 godzin. Smak roztworu można poprawić dodając sok z cytryny lub grapefruitowy. Od chwili wypicia Fortrans nie należy nic jeść. Można pić dowolną ilość NIEGAZOWANEJ wody mineralnej.
Normalną reakcją na lek powinny być wypróżnienia, pod koniec treścią płynną. Wypróżnienia prawie czystą wodą oznaczają dobre przygotowanie do badania.

Przed zastosowaniem preparatu FORTRANS prosimy o przeczytanie ulotki informacyjnej dołączonej do preparatu.


Schemat przygotowania jelita grubego preparatem Fleet® Phospho-soda:

Na 3 dni przed badaniem:

Nie należy spożywać owoców pestkowych (np. winogron, pomidorów, kiwi, truskawek) oraz pestek siemienia lnianego i maku.

W dniu poprzedzającym badanie:

Można zjeść tylko śniadanie, bez mleka, surowych owoców i warzyw oraz napojów gazowanych. Można spożywać zupy w formie zmiksowanej (zupa krem), kisiel, budyń, serki homogenizowane bez dodatków. Inne napoje można pić w dowolnej ilości.
godzina 700 - 800 - zamiast śniadania wypić co najmniej 1 szklankę wody lub innego płynu (bez płynów gazowanych, mleka, soków z pulpą owocową).W razie pragnienia można wypić więcej płynów. Następnie zawartość pierwszej butelki Fleet Phospho-soda (45ml) wymieszać z ½ szklanki (120ml) zimnej wody. Powstały roztwór wypić, popijając co najmniej jedną pełną szklanką (240ml) zimnej wody.
godzina 1300 - zamiast obiadu wypić co najmniej 3 pełne szklanki (720ml) wody lub innego płynu.
godzina 1900 - zamiast kolacji wypić co najmniej jedną szklankę (240ml) wody lub innego płynu. Zawartość drugiej butelki Fleet Phospho-Soda (45ml) wymieszać z ½ szklanki (120ml) zimnej wody. Powstały roztwór wypić, popijając co najmniej jedną pełną szklanką (240ml) zimnej wody. Jeśli nadal występuje pragnienie, wodę lub płyny można pić do godziny 3.00 rano.
Normalną reakcją na lek powinny być wypróżnienia, pod koniec treścią płynna i wodą co oznacza dobre przygotowanie do badania.

Przed zastosowaniem preparatu Fleet Phospho-soda prosimy o przeczytanie ulotki informacyjnej dołączonej do preparatu.


Dzień badania:

w dniu badania, aż do chwili jego wykonania ZABRANIA SIĘ przyjmowania jakichkolwiek posiłków i picia płynów. Pacjent ma być na czczo przynajmniej 6 godzin,
jeśli twoje badanie przewidziane jest na godziny przedpołudniowe, nie jedz i nie pij niczego po północy w noc poprzedzającą zabieg,
w dniu badania należy przyjąć standardowe leki popijając je kilkoma łyżkami wody na co najmniej dwie godziny przed zabiegiem (z wyjątkiem leków przeciwzakrzepowych i leków na cukrzycę),
nie należy przyjmować leków zobojętniających kwasy żołądkowe,
nie pal tytoniu na co najmniej dwie godziny przed zabiegiem, może to bowiem wpłynąć na błonę śluzową żołądka, zmieniając jej naturalny kolor,
załóż na siebie wygodne ubranie, które nie będzie cię uciskać. Nie zakładaj biżuterii.


Bezpośrednio przed zabiegiem:

Lekarz bezpośrednio przed zabiegiem wytłumaczy na czym on polega. Zanim przystąpi on do wykonywania zabiegu musi odpowiednio cię przygotować. Poinformuj go o swoich chorobach towarzyszących, miej do wglądu wspomnianą dokumentację medyczną oraz dawkowanie swoich leków.


Po zabiegu:

Gdy lekarz zakończy badanie, upewnij się, że masz kogoś, kto odwiezie cię do domu. Powinieneś mieć co najmniej 2 godziny wolnego czasu na odpoczynek, nawet jeśli cały zabieg ma potrwać tylko 5 - 10 minut. Po zabiegu możesz odczuwać nadmierne wypełnienie przewodu pokarmowego wdmuchiwanymi gazami (wzdęcie). Nie należy się tego obawiać. Jest to normalny objaw, który ustąpi samoistnie. Przyjmowanie posiłków po badaniu rozpocznij od płynów, a w następnej kolejności możesz zjeść lekki posiłek.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post