Toksoplazmoza.Objawy. Leczenie. Profilaktyka

Rozpoznawanie, profilaktyka i leczenie chorób wewnętrznych, choroby wieku starszego, choroby zakaźne, układu oddechowego, diabetologia, alergie.
admin. med.

Toksoplazmoza.Objawy. Leczenie. Profilaktyka

Post autor: admin. med. »

Źródła zakażenia

Toksoplazmoza jest chorobą pasożytniczą wywoływaną przez pierwotniaka Toxoplasma gonidii. Choroba przenosi się na człowieka poprzez kontakt z odchodami kotów, które zjadły chore myszy. Możliwe jest również zarażenie się przez zjedzenie zakażonego mięsa (owiec, bydła, ptactwa), co ma miejsce zazwyczaj w przypadku spożycia takiego mięsa w formie surowej lub niedogotowanej, a także zarażenie drogą kropelkową oraz zarażenie śródmaciczne i poprzez transplantacje.

Tak więc, żywicielem ostatecznym pasożyta Toxoplasma gonidii są koty domowe (i niektóre kotowate). Żywicielem pośrednim są zaś wszystkie ssaki łącznie z człowiekiem oraz ptaki. Zakażenie toksoplazmozą to jedno z najczęstszych zakażeń pasożytniczych jednakże niewielka liczba osób zakażonych choruje, pozostając jedynie, zazwyczaj nieświadomymi, nosicielami choroby.
Objawy

Ze względu na sposób zakażenia wyróżnia się toksoplazmozę nabytą oraz wrodzoną (przeniesioną z matki na płód).

Toksoplazmoza nabyta u osób z prawidłową odpornością może nie dawać żadnych objawów. Jeśli objawy występują, są to zazwyczaj: gorączka, objawy grypopodobne, obrzęk węzłów chłonnych, dolegliwości stawowe, stany pozapalne narządów zajętych przez chorobę, a także zapalenie mózgu i opon mózgowych.

Toksoplazmowa wrodzona objawia się głównie tzw. triadą Sabina-Pinkertona: małogłowie lub wodogłowie, zapalenie siatkówki i naczyniówki, zwapnienie śródmózgowe. Choroba powoduje znaczne opóźnienie w rozwoju umysłowym.
Toksoplazmoza w ciąży

Ze względu na czas, w którym doszło do zakażenia możliwe jest, że kobieta zaraziła się toksoplazmozą przed ciążą lub w trakcie ciąży.

Jeśli do zakażenia doszło przed zajściem w ciążę sytuacja nie jest niebezpieczna, ponieważ organizm matki zdążył już wytworzyć przeciwciała. Jeśli natomiast do zakażenia doszło w trakcie ciąży, choroba zagraża zdrowiu i życiu płodu. W pierwszym trymestrze może doprowadzić do poronienia. W wyniku zakażenia po 12. tygodniu, dziecko może przyjść na świat za wcześnie, z niedowagą, uszkodzeniem wzroku lub trwałymi zaburzeniami neurologicznymi. W im późniejszym tygodniu ciąży zarazi się matka, tym krótszego czasu trzeba do zakażenia dziecka, natomiast im młodsza ciąża, tym choroba ma cięższy przebieg. Ryzyko zakażenia płodu w I trymestrze wynosi 17-25%. W II trymestrze wynosi 25-54%, a w III trymestrze wynosi 60-90%. Prawdopodobieństwo zakażenia płodu zależy od przepuszczalności łożyska, zjadliwości pierwotniaka oraz ogólnego stanu układu immunologicznego matki i dziecka.
Leczenie toksoplazmozy

W leczeniu toksoplazmozy stosuje się tzw. terapię skojarzoną: pirymetamina w skojarzeniu z długo działającymi sulfonamidami (sulfapirymidyna, klindamycyną lub rowamycyną). U kobiet w I trymestrze ciąży nie stosuje się pirymetaminy. Przez rok po porodzie u dziecka należy seryjnie określać poziom przeciwciał IgG i IgM.
Zapobieganie chorobie

Przed zajściem w ciążę lub na jej początku warto zrobić badanie krwi, które wykaże, czy przebyło się toksoplazmozę, czy też nie. Jeżeli tak - płód nie jest zagrożony, jeśli nie- kobieta powinna zwrócić uwagę za następujące czynniki ryzyka:

spożywać mięso wyłącznie dobrze ugotowane, a unikać posiłków z mięsa marynowanego, grillowanego lub wędzonego oraz surowego mleka
dokładnie myć owoce i warzywa, a także ręce przed posiłkami
dokładnie myć sztućce, które miały kontakt z „surowizną”
do prac ogrodowych zawsze stosować rękawice gumowe
unikać kontaktu z kotami, a zwłaszcza z ich odchodami. Koty domowe należy karmić wyłącznie suchą karmą i uniemożliwić im opuszczanie pomieszczeń domowych
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post