Kręgosłup lędźwiowy i jego schorzenia

Rozpoznanie, leczenie, zabiegi-operacje chirurgiczne, transplantologia, korekcji nosa i piersi, liposukcja i lifting. leczenie żylaków nóg
admin. med.

Kręgosłup lędźwiowy i jego schorzenia

Post autor: admin. med. »

Schorzenia kręgosłupa lędźwiowego
Ból kręgosłupa lędźwiowego

Jedną z najczęściej występujących u człowieka dolegliwości to ból kręgosłupa lędźwiowego. Jego najczęstszą przyczynę stanowią zmiany chorobowe krążka międzykręgowego popularnie zwanego dyskiem. Krążek międzykręgowy jest umieszczony pomiędzy dwoma sąsiednimi kręgami. Jego wewnętrzną część stanowi jądro miażdżyste ,osłonięte dość mocnym pierścieniem włóknistym.

Przyczyną występowania zmian zwyrodnieniowych w krążku międzykręgowym są:

obciążenia osiowe spowodowane przeciążeniami kręgosłupa (nadmierne obciążanie zwłaszcza w pozycjach niefizjologicznych)
brakiem ruchu (siedzący tryb życia)
brakiem unaczynienia dysku
skłonnością indywidualną.

W trakcie procesu zwyrodnieniowego krążka międzykręgowego dochodzi do przemieszczenia jego zawartości ku tyłowi, co powoduje ból kręgosłupa lędźwiowego (lumbago), a dodatkowo czasem ból promieniujący do nogi (zespół korzeniowy -ischialgia, femoralgia). W łagodnych przypadkach dolegliwości ustępują po zastosowaniu leków przeciwbólowych, wypoczynku i rehabilitacji. Istotne jest czy przemieszczony ku tyłowi dysk powoduje wypuklinę (wybrzuszenie pierścienia włóknistego bez jego przerwania), czy też przepuklinę (całkowite wypadnięcie fragmentu dysku do kanału kręgowego przez przerwany pierścień włóknisty). W celu dokładnej diagnostyki i kwalifikacji do dalszego leczenia konieczne jest wykonanie rezonansu magnetycznego.

Przy zachowanym pierścieniu włóknistym i stwierdzeniu wypukliny krążka międzykręgowego istnieje możliwość przeprowadzenia nukleoplastyki - którą przeprowadza się w warunkach sali operacyjnej, jednak w znieczuleniu miejscowym. Jest to ostatnia szansa na uniknięcie zabiegu operacyjnego. ...Więcej >

W razie nieskuteczności leczenia zachowawczego (nieoperacyjnego) do rozważenia pozostają różne formy leczenia zabiegowego. Większość operacji przeprowadza się techniką małoinwazyjną, posługując się śródoperacyjnym monitorem rentgenowskim w celu dokładnej lokalizacji chorego miejsca.
Nukleotomia

W przypadku braku możliwości wykonania zabiegu endoskopowego, możliwe jest usunięcie dysku techniką „otwartą”.

Zabieg usunięcia przepukliny jądra miażdżystego przeprowadzany metodą mikrochirurgiczną,. co pozwala na szybką pionizację i krótki czas pobytu w szpitalu - do 4 dni.
DIAM

Zabieg ten wykonuje się w przypadku wypukliny jądra miażdżystego. Polega na wprowadzeniu implantu do tylnej części kręgosłupa i poprzez powiększenie odległości pomiędzy sąsiednimi kręgami doprowadza do natychmiastowego ustąpienia dolegliwości. Największą zaletą tego typu operacji jest brak powikłań w postaci uszkodzenia nerwów, czy wycieku płynu mózgowo-rdzeniowego, które to zagrożenia istnieją podczas przeprowadzania operacji tradycyjną techniką z otwarciem kanału kręgowego. Kolejną zaletą jest możliwość wykonywania wszelakiego rodzaju ruchów, wysiłku fizycznego, uprawiania sportu wkrótce po zabiegu co prowadzi do szybkiego powrotu do zdrowia i możliwości wykonywania pracy wkrótce po zabiegu.
Operacja z użyciem implantów kręgosłupowych

W przypadku nadmiernej ruchomości kręgosłupa, kolejnych (rewizyjnych) zabiegów operacyjnych oraz istnienia przemieszczeń kręgów (kręgozmyk) konieczne jest zastosowanie implantów w celu zmniejszenia przemieszczenia chorego segmentu ruchowego kręgosłupa i jego stabilizacji.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post